Android OS vs. Windows Mobile

11 428 vizualizări
104 răspunsuri
ov1d1u
MW Moderator
5624 mesaje
din 12/12/2007
89 aprecieri
21 aprilie 2010, 12:31:49
Deci va rog sa terminati cu discutiile despre Symbian sau alte sisteme de operare decat cele in discutie, precum si cu discutiile off-topic. Nu de alta, dar se lasa cu dungi rosii prin profil. Thank you in advance
Publicitate
Publicitate
Ez_Paul
Începător
28 mesaje
din 02/03/2010
23 aprilie 2010, 13:10:17
E vreun utilizator cu HTC TOUCH 2? As vrea parerea lui despre acest telefon.
Offtopic:
@ADS, ai dreptate intr'un fel am cerut o parere si nimeni nimic, nu'i nimic e bun forumul(hurray <:-p)
@Raoul, 2 lei e mult :)) in zilele noastre :)).
Si in continuare vorbesc parca in punga, ceva modele de telefoane android care au fost detinute de utilizatori si au fost impresionati pt calitatea telefonului se poate sa primesc?
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
23 aprilie 2010, 13:44:20
Mda.. numa offtopic :wallbesh:

@Raoul, poate camera n-are legatura doar cu procesorul.. poate conteaza senzorul folosit de camera :idea:. Dar hai sa terminam cu offtopicul asta fara sens.

@Ez_Paul vezi ca e topic dedicat pentru HTC Touch 2 si HTC Hero. Acolo vei gasi si niste pareri printre altele.
Aici vorbim despre sistemele de operare scrise in titlul topicul.

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
omu_salcam
MW Luver
150 mesaje
din 04/10/2006
23 aprilie 2010, 14:14:24
vad ca va plangeti de 32 de procese la WM. a avut cineva cu adevarat probleme din aceasta cauza? nu zic ca nu e mai ok cu o limita mai mare, dar eu personal n-am avut probleme in 5 ani de utilizare WM.
mari.a
Începător
7 mesaje
din 12/05/2010
19 mai 2010, 16:42:55
Eu as miza pe Android. El pare sa castige din ce in ce mai mult teren pe piata telefoanelor mobile. Iar cu ce telefoane se anunta ca vor fi lansate cat de curand (samsung galaxy s ce filmeaza hd) eu nu mi-as face griji ca isi va consolida si mai bine pozitia.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
19 mai 2010, 19:56:57
androidul se misca super dar...este mai pretentios la conectivitate
+ software sensibil mai putin si mai complex decat la wm.

jocuri..mazgaleli...bine...nici wm nu e mare branza dar are cateva bunicele
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
19 mai 2010, 23:54:34
Mda, ai perfecta dreptate Cint... eu mi-as lua un Android sa ii folosesc mai mult functia de telefon, pentru ca touch-ul are un raspuns ferm si rapid iar interfata nu are lag-uri ca la wm.
ov1d1u
MW Moderator
5624 mesaje
din 12/12/2007
89 aprecieri
20 mai 2010, 22:14:48
DSF 25-03-2010 17:35:53
Minusuri Android:
- momentan nu exista posibilitatea de a instala aplicatii pe card by default (exista AP2SD dar tre rutat telefonul si facuta o partitie ext3, plus ca exista tot felu de dezavantaje in acest caz). Insa, developerul poate opta ca unele fisiere mai mari sa le instaleze pe card (cum ar fi igo, exzeus, etc)
Vesti bune, Android 2.2 va putea instala aplicatii pe card http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
22 mai 2010, 16:42:49
omu_salcam stiu ca (,) candva am ajuns aproape de limita  :D. Stii.. anumite programe ar trebui sa ruleze ca serviciu (de ex: autounlock, alarma, etc etc), dar programatorii nu se gandesc toti la asta, iar pentru un anumit "feature" se duce un proces. Sa nu mai zic ca sunt nu stiu cate procese sistem, iar daca ai si htc mai vine si ala iara cu nu stiu cate, bla bla.

Da ov1d1u.. pacat ca nu toate telefonoaele vor dispune de Froyo.. ci doar prin ROM-uri custom care de multe ori is pline de buguri.

Inca o problema la toate OS-urile folosite de mine (WM, Symbian, Android) e ca atunci cand ramai fara memorie iti inchide fix aplicatia de care aveai mai mare nevoie. De multe ori mi s-a intamplat sa se inchida browseru ca am deschis nu stiu ce aplicatie :wallbesh:..

Pro Android:
- poti face streaming la orice fisier media cunoscut, fara sa-l downloadezi. ex: de pe un site cu download mp3s, poti sa-l asculti fara sa-l downloadezi, poti sa asculti de la jumatatea melodiei sau cum vrei tu. asta mi se pare ceva super.
- foarte foarte flexibil. Am instalat o aplicatie Zedge Ringtones si cand merg in setari sa-mi schimb ringtonu' imi apare o lista cu programele disponibile pt acest lucru. Ala de la HTC default si asta de la Zedge. In fereastra aia poti si bifa pt o actiune default. Deci direct din setari. La fel si cu homescreenurile.. daca ai mai multe cand apesi pe butonul Home poti selecta care sa-l folosesti si care sa-l faci default. La fel si pt anumite servicii cum ar fi http, https, etc.. E misto..
- temele se pot customiza (in totalitate) modificand anumite resurse.. pt asta iti tre root. Da ideea e ca-l faci dupa bunul plac. De la bara de notificare, icoane de stare, butoane, etc...

Cint 19-05-2010 19:56:57
androidul se misca super dar...este mai pretentios la conectivitate
+ software sensibil mai putin si mai complex decat la wm.

jocuri..mazgaleli...bine...nici wm nu e mare branza dar are cateva bunicele
Ce-mi place cand vorbeste lumea fara sa stie.
Afla ca jocuri sunt mult mai misto pe Android in comparatie cu WM. Sry.
Cateva exemple: ExZeus, Asphalt 5, RagingThunder 2, Sandstorm, NOVA, etc etc .. multe jocuri fiind disponibile pe iPhone  :D. Astea toate is 3D de o calitate superba. Gameloft recent au lansat vreo 10 jocuri HD pentru Android. Binenteles ca iti tre si un telefon performant.. Motorola Milestone si Samsung Galaxy S se descurca cel mai bine la capatitolul asta."
Pe langa astea s-au portat tot felu de jocuri cum ar fi: Quake, Quake 2, Quake 3, Doom, Heretic, Duke Nukem, etc.
Si mai sunt si alte jocuri ce nu necesita hardware mai puternic: Bonzai Blast, Speex 3D, 2 Dots, Mistique 1, 2, 3 (3D), Puzzle Box, etc etc.
Si emulatoare: SNES, NES, Sega, Gameboy Advance, Capcom, Neogen.. de PSX nu cred ca exista momentan.

Da, is si multe prostii pe Market (o groaza chiar) dar nu inseamna ca nu gasesti aplicatii si jocuri de calitate.
Deci te rog in viitor domnul Cint nu mai induce lumea in eroare.

A se vedea pe youtube:
Nova de la Gameloft pe Samsung Galaxy S
- http://www.youtube.com/user/AndroidHD
- motorola quake
- exzeus android
- raging thunder motorola
etc

Iar legat de conectivitate, Androidul sta bine MAI PUTIN cat vine vorba de suport HTTP PROXY. Aici da, din pacate :(. Mie pe Android 1.5 imi merge doar browserul cu proxy. Pacat

Aplicatii? Da, aici inca lipsesc anumite aplicatii precum un media player performant (in curand vine CorePlayer si pe Android), soft CAD.. oricum, in mare gasesti cam tot ce vrei.

Multi producatori mari, precum Skype, Adobe nu mai au interes pt WM (sincer nici nu ar avea de ce sa aibe). Atentie vorbesc de Windows Mobile si nu Windows Phone 7 care n-are nici o legatura cu WM.

Incet incet Android devine tot mai puternic. Acum tot ce sper e sa vina producatori precum Motorola, Sony Ericsson cu un hardware calumea, in sensu nu SoC Qualcomm (care e inferior, chiar si snapdragon datorita GPU-ului de rahat..), nu cu displayuri ieftine (ca si la htc, vedeti videourile pe youtube - multitouch bug)..

@ascary uite aici:
Move from HD2 to Desire?. Vei vedea ca majoritatea nu s-ar intoarce la WM  :P.

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
22 mai 2010, 18:27:01 • actualizat 22 mai 2010, 18:29:47 (1 ori)
DSF 22-05-2010 16:42:49
Pro Android:
- poti face streaming la orice fisier media cunoscut, fara sa-l downloadezi. ex: de pe un site cu download mp3s, poti sa-l asculti fara sa-l downloadezi, poti sa asculti de la jumatatea melodiei sau cum vrei tu. asta mi se pare ceva super.
Da, is si multe prostii pe Market (o groaza chiar) dar nu inseamna ca nu gasesti aplicatii si jocuri de calitate.

Iar legat de conectivitate, Androidul sta bine MAI PUTIN cat vine vorba de suport HTTP PROXY. Aici da, din pacate :(. Mie pe Android 1.5 imi merge doar browserul cu proxy. Pacat

Aplicatii? Da, aici inca lipsesc anumite aplicatii precum un media player performant...
la streaming asa face si skyfire pe wm. cred ca pana la urma e vorba de un algoritm de ftp a browserului nu de o functionalitate a sistemului de operare. si ABSOLUT tot ce se vede/aude este deja DOWNLOADAT in telefon ca fisier .tmp cel putin durata/intervalul pe care l-ai ascultat/vazut ,nu conteaza unde in cuprinsul fisierului de streaming. zi ca nu-i asa  :P :lol:

cand am avut eu google g1 am luat aplicatii doar din market ori jocurile de acolo sunt varza. ca sunt portari disponibile acum asta e faza a 2a...

cu proxy stii doar ca am dreptate...

Deci te rog in viitor domnul Cint nu mai induce lumea in eroare.
deci cu ce am indus in eroare? nu m-ai contrazis decat ca acum au aparut cateva jocuri cu grafica buna,portate,si evident de negasit in market. ok fie... dar in rest? :lol:

intr-adevar promite mult dar pentru unii nu este inca momentul sa treaca pe android. la fel si am trecut si de la symbian la wm in momentul potrivit si nu vreau sa ma grabesc. c600 a fost good deal si cu adevarat un wm mai matur... android e si el la inceput.

ps: o mica sabayonizare a androidului nu ar strica acum seamana mai mult a ubuntu ca sa zic asa :)

Sa nu mai zic ca sunt nu stiu cate procese sistem, iar daca ai si htc mai vine si ala iara cu nu stiu cate
adica androidul nu are deloc procese/services sau ce vrei sa zici? :lol:
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
smek3rul
MW Addicted
4342 mesaje
din 11/01/2009
60% warn
22 mai 2010, 18:46:06
dfs daca te rog sa faci o arhiva cu jocurile ce le-ai enumerat mai sus si sa o urci undeva .... ? ca nu le gasesc in market. am andoroid v 1.6 ( de la mama din anglia sa moara cint de ciuda http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/21.gif )
info
MW Addicted
4011 mesaje
din 21/07/2006
22 mai 2010, 18:49:03
DSF 22-05-2010 16:42:49
Dar daca suport pentru proxy nu are, are macar pentru a folosii prin bluetooth conexiunea altui telefon ? Asa cum au pocket pc-urile cu windows mobile ? Ma intereseaza pentru a stii daca pot folosii internetul de la Zapp pe un telefon cu Android.
Nu imi trimiteti mesaje private pe acest forum, sunt banat la cerere!!! Pot fi gasit pe djgsm.info
smek3rul
MW Addicted
4342 mesaje
din 11/01/2009
60% warn
22 mai 2010, 18:51:51
si nu e tot dracu ala?? cum ar fi sa ai un tel symbian sa dai share wirlles cu joicu spot la orange wap. http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif degeaba daca nu poti seta in aplicatie sa ai proxy http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/3.gif
info
MW Addicted
4011 mesaje
din 21/07/2006
22 mai 2010, 19:16:47 • actualizat 22 mai 2010, 19:18:18 (1 ori)
Nu e tot ala. Daca pe Zapp ai internet nelimitat liber si fara restrictii sau proxy. Si Zapp e pe CDMA/EVDO, nu GSM sa foloseasca sim-uri. Pe pocket pc cu windows mobile ai acces la orice si fara proxy daca folosesti drept modem un telefon Zapp cu bluetooth.
Nu imi trimiteti mesaje private pe acest forum, sunt banat la cerere!!! Pot fi gasit pe djgsm.info
Publicitate
Publicitate
smek3rul
MW Addicted
4342 mesaje
din 11/01/2009
60% warn
22 mai 2010, 19:22:51
ahm am inteles. poi daca poti face sa emita wlan chestia aia ce o zici tu cu zapp http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/4.gif e de bn merge http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/10.gif
Înapoi la Versus
Topicuri similare
Claudiu21
acum 10 ani
13
867 vizualizări
Migrare Windows Mobile -> Android în Software Android  
Deschis de DSF ⋅ acum 11 ani
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 12 ani
whiteboy
MW Addicted
Ultimul acum 10 ani
PhenNnom
MW Moderator
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.050⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!