Moderatori - inlocuiri, propuneri

1 134 vizualizări
55 răspunsuri
autor subiect #31
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
12 decembrie 2013, 14:18:48
@PhenNnom multumesc  :D

@strainu legat de platforma.. MW e pe framework propriu. Doar daca fac eu un "API" pt Tapatalk. Mai ma gandesc, oricum asta nu se va intampla curand pt ca vreau cat mai repede sa ii dau drumul.
Si asa review-urile scrise nu vor fi o vreme, o sa trebuiasca sa le migrez si astea pe noul sistem.
Pt subiectul Tapatalk se poate discuta pe topicul TAPATALK pe MobileWave.

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Publicitate
Publicitate
abbu
Începător
16 mesaje
din 27/04/2013
4 aprecieri
13 decembrie 2013, 20:09:36 • actualizat 13 decembrie 2013, 20:39:09 (5 ori)
Buna seara.
Desi nu sunt prea activa, citesc acest forum,
caci, nu de putine ori, ma izbesc ca orice autodidact de probleme, uneori marunte.
Am gasit informatii, sprijin si intelegere la toti membrii forumului, dar pentru ca a fi moderator mai trebuie un mic ceva in plus....acel ceva, cred ca il are D-l Ascary, pe care il propun
voxxx 11-12-2013 01:02:24
eu nu cred ca e nevoie neaparat de moderatori noi....ce ar fi de moderat?...din cate vad, e nevoie de "useri" ....ca in ultimul timp au cam disparut :(
Scuze ca intervin iar, dar moderatorul dupa parerea mea, prin felul comportarii, cunostiinte, obiectivitate si posibilitatea de a aduce noi membrii, este in primul rand un conducator si un initiator , nicidecum numai un curatitor de topice.

Si la asta m-am referit mentionandu-l pe D-l Ascary, desi clar este ca alegerea va fi dificila.

PS se poate face un pool ??

Note: Posts were merged
abbu
Începător
16 mesaje
din 27/04/2013
4 aprecieri
13 decembrie 2013, 22:57:47
agricultor 11-12-2013 08:52:11
Phen daca e curatenie si bun simt vin useri cu care avem ce face.
Si eu am venit in acest mod.
Dar afara de curatenie trbuiesc si cateva facilitati tehice.
Aparitia pe pagina intai a ultimelor postari, ar fi una, mai sunt, dar pe topcul respectiv
1 apreciază
agricultor
MW Veteran
720 mesaje
din 17/05/2008
3 aprecieri
Android 2.3.5
14 decembrie 2013, 01:42:56
Treaba aceasta exista.
ex angel_of_... nu spunem cuvantul ca e un cuvant al raului.
strainu
MW Lurker
250 mesaje
din 22/08/2013
19 aprecieri
07 ianuarie 2014, 20:58:02
dsf http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif pe cand e gata noua platforma? sau evetnual fa si un link gen... mobilewave.ro/beta http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/4.gif
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
61 aprecieri
07 ianuarie 2014, 21:27:08 • actualizat 07 ianuarie 2014, 21:41:49 (5 ori)
DSF 11-12-2013 13:33:45
Ideea e alta, am de gand sa relansez MW cat mai curand (sper sa fie gata pana max in februarie). Si de aia vreau sa-mi fac o lista cu posibili noi moderatori.
Si ca sa va faceti o idee cam cum va arata noul MW:
http://i.imgur.com/BBL9ftFl.png
Din nou, inca se lucreaza la proiect. Mai e destul de mult de lucru.
Parerea mea sa nu-l faci PREA comercial, prea shinny. Noile siteuri au o grafica de imi vine sa-mi dau palme...
Plus ca prea pare copie dupa anumite forumuri cu iconitele alea mari la inceput if you know what i mean. Mi-a placut MW ca era unic ca aspect. Mi-a placut cand ai bagat alea cu alegerea culorii de fundal pentru pc , etc... etc... etc.... dar sincer ma uit la printscreenul ala si ... zici ca e unsite pentru copii mici. Mai lipsea un Pluto si Mickey Mouse. Nu ma intelege gresit, nu iti critic munca depusa, totusi noua interfata seamana f mult cu sharemobile, iar designul e.... well...lasa de dorit. Deasemenea reclamele cat sunt acum sunt ok, numai cand vezi datamai patratul ala in dreapta iti vine sa o iei la fuga.

O idee buna ar fi o rearanjare a topicurilor. O cascadare drop-down undeva pe stanga sub reclame sau ...undeva...ar fi benefica.

>> Site Principal
> PC
+opera
+firefox
-config
-bugs
> Mobile
+WM
+IOS
+Android
> Tablete
> etc...

Hmm, cam atat. La multi ani  ;)

Daca tot o sa pastrezi interfata aia fa mai mic fontul, e OMG de mare...

PS: ce-ar fi o optiune de selectare a LATIMII SITEULUI? Ok, nu vreau sa fur frumusetea culorii din background DAR....ma uit asa pe un wide de 24" siteul in sine e doar o coloana in mijloc... si o palma libera in stanga si o plama libera in drepta. Si sincer nu stiu cine mai are pe acasa 4:3 uri... E o gramada de spatiu nefolosit. Nu trebuie umplut tot dar, macar sa fie mai mult site decat background pe pagina...

ascary 11-12-2013 13:20:21
Mobilewave a fost un deschizator de drumuri si isi are locul lui binemeritat in istoria forumurilor tehnologice din Romania.
exista asa ceva?  :D

Insa Ascary are dreptate. Contentul trebuie diversificat. Stiu ca e mandria ta sa fie in mare parte un forum it/mobile... dar, azi au aparut cum a amintit Ascary o puzderie de te miri ce siteuri (majoritatea cu articole copy-paste sau de amatori cel mult - dar totusi indexate de google). Vezi softpedia cate off-topicuri are...  ;) Ar trebui sa aduci ceva nou la content...nu as putea sa sugerez acum ce anume...dar ceva ce altii nu au.

Chiar ma ingrozesc cand ajung pe vreun amarat de blog/site de 2lei si citesc un review de 3 lei... si mai au si 100+ comentarii. S-a prostit si netul asta. Se pare ca astia care nu au luat bacul in ultimii ani prefera chestiile astea mai...din popor :lol:
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
07 ianuarie 2014, 21:40:08
Mie imi place un design minimalist si simplu fara prea multe briz-brizuri. Totusi in screenul de mai sus e o combinatie ciudata intre flat-minimal si web 2.0. Sunt pro flat cu un pic de dimensiune (un gradient abia vizibil pe un buton, un drop-shadow subtil) dar glow-ul ala de la butoane e prea mult, unele iconite sunt prea mici in contextul ala, altele se observa ca sunt luate din diverse colectii pentru ca nu au cacelasi stil si nu se aliniaza perfect. Ce incerc sa spun e faptul ca se simte folosirea unui amalgam de elemente si stiluri ce nu se imbina perfect.
Nu stiu cum e la nivel de interactiune (UX) dar la UI-ul nu e in directia potrivita. In momentul de fata mi se pare mai curat si cu un UI mai legat site-ul de acum.

Daca tot investesti timp in forumul asta, investeste din toate punctele de vedere. Toate conteaza.

Bafta!
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
07 ianuarie 2014, 21:52:11 • actualizat 07 ianuarie 2014, 21:53:03 (1 ori)
Cint 07-01-2014 21:27:08
Insa Ascary are dreptate. Contentul trebuie diversificat. Stiu ca e mandria ta sa fie in mare parte un forum it/mobile... dar, azi au aparut cum a amintit Ascary o puzderie de te miri ce siteuri (majoritatea cu articole copy-paste sau de amatori cel mult - dar totusi indexate de google). Vezi softpedia cate off-topicuri are...  ;) Ar trebui sa aduci ceva nou la content...nu as putea sa sugerez acum ce anume...dar ceva ce altii nu au.
La fel ca in multe alte cazuri, calitatea unui forum este egala cu cel mai "prost" utilizator al sau. Sau cu cel mai prost mesaj. Poate e un pic exagerat, dar in ultima vreme numarul posturilor de calitate a scazut invers proportional cu numarul idiotilor ce cauta raca si scandal. In plus, numarul actiunilor luate de staff-ul de moderare a scazut la fel.
Au renuntat sa mai posteze utilizatori cu ceva materie cenusie pentru ca erau un pic mai acizi fata de niste copii idioti (ex: tzapu - un utilizator ce avea raspunsuri la multe intrebari chiar daca erau mai acide). Exemple sunt multe. Si cum sa nu scada activitatea daca pui o intrebare si nu mai e nimeni sa iti raspunda corect. Au ramas doar cei ce raspund la gif-uri animate si cei ce posteaza de zor pe cafenea sau pe prostia omeneasca.
Decat multi si prosti mai bine putini si buni.
ADS
MW Addicted
4824 mesaje
din 14/11/2005
27 aprecieri
07 ianuarie 2014, 22:42:12
Blandu 07-01-2014 21:52:11
Si cum sa nu scada activitatea daca pui o intrebare si nu mai e nimeni sa iti raspunda corect. Au ramas doar cei ce raspund la gif-uri animate si cei ce posteaza de zor pe cafenea sau pe prostia omeneasca.
Nici intrebarile nu mai sunt ce-au fost. Au scazut intrebarile, automat scade si numarul raspunsurilor.

Daca s-ar uni ShareMobile cu acest forum eu zic ca ar ajunge mai multi utilizatori aici.
cît despre ceea ce va fi, deocamdată e sublim
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
iPad
08 ianuarie 2014, 00:14:16
Mai am si eu o "durere" :) imi sunt simpatiti toti utilizatorii forumului,insa unele postari imi vine sa le pun in ramă. As vrea un buton LIKE, ca sa vada si postatorul ca ii apreciez postul. Pe timpul cand Mobilewave era cel mai accesat forum din Romania nu se inventase acest buton si baietii isi exprimau prin scris sau eventual un emoticon ,acordul cu cele postate. Daca o sa tineti cont de propunerea mea,va multumesc si va urez succes cu noua interfața.
Mie unul o sa-mi fie tare dor de cea veche...nu stiu,are ceva aparte,are stil,dar na,lucrurile evolueaza si nici forumul nostru nu poate sa ramana in urma.
Desktop: i7 6700k: Liquid Cooler NZXT Kraken X62 280mm/ Mobo Asus Strix Z270F Gaming/ Ram:GeIL's DDR4 EVO X 16GB/ Video: Asus Strix GTX 1080 Gaming 8GB/ Stocare:SSD Samsung 960 EVO Series 250GB m2 SSD Kingston 128GB,SSD Samsung 850 EVO 250GB + 1TB HDD Lighting: NZXT HUE+ RGB / Fan: NZXT Aer RGB/ Case: Silverstone Primera pm01w-RGB/ Sursa: Corsair HX850i Platinum / Laptop:Alienware 17 R2 (touchscreen) GTX 980M/ 1x1TB HDD/ 2x256GB SSD 16GB DDR3 Phone: Galaxy S7 Edge
autor subiect #41
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
08 ianuarie 2014, 00:32:48 • actualizat 08 ianuarie 2014, 00:35:37 (2 ori)
Multam baieti de input!
Moderatorii fara activitate de luni de zile au fost scosi.

@strainu nu mai o fi nici un beta de data asta  :D. o sa fie gata cand o sa fie :-s. nu pot sa-ti dau o data exacta.. si asa a trebuit sa mai tai din ele (si voi lucra pe parcurs) ca sa pot lansa cat mai repede.

@Cint mie imi place in ce directie merge noua interfata desi in multe locuri nu e retusata. probabil ai senzatia ca situl pare de kids din cauza culorii albastre..
Designul nu seamana cu ce e pe sharemobile acuma. Vei vedea live mai bine.. Cat despre marimea fontului. Mie de multe ori tot mic mi se pare pe noua interfata  :D. Sa nu mai zic cat zoom dau la situri in general. Pe FullHD la 24 inchi mi se pare mic fontu.
Wide pe situl actual nu mai are rost..
BTW, eu nu opresc pe nimeni sa posteze mai mult si pe aria Free Zone. Pe noua structura o sa fie subforumuri acolo. Daca aveti idei.. just tell me. Eu ma gandeam la: Auto (nu mai am idei la ora asta :)))
La multi ani!

@Blandu intr-adevar sunt iconite free downloadate de pe iconfinder.com. In viitor as vrea sa fac iconitele si sa le pun intr-un sprite.. Cat despre glow - ai dreptate, am si minimalizat efectul.. Multam.
Designul e semi-flat, sunt aplicatez gradienturi in mai multe containere (header, sub meniu principal, formulare, butoane), umbre multiple, etc. Icoanele trebuiesc refacute sa se asorteze mai mult cu UI-ul. Vreau sa mai lucru si la asta, dar deocamdata las asa. Sunt in intarziere..

@ascary *spoilers*  :D
Legat de interfata actuala, poate o sa fac o tema retro.. macar ca si culori sa puste :). Vom vedea.

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
ADS
MW Addicted
4824 mesaje
din 14/11/2005
27 aprecieri
08 ianuarie 2014, 01:14:33
DSF 08-01-2014 00:32:48
si asa a trebuit sa mai tai din ele (si voi
mai taie din ele...
cît despre ceea ce va fi, deocamdată e sublim
agricultor
MW Veteran
720 mesaje
din 17/05/2008
3 aprecieri
08 ianuarie 2014, 09:47:22 • actualizat 08 ianuarie 2014, 09:47:54 (1 ori)
DSF sa te gandesti si la baietii cu telefoane simple, sa lasi xhtml pentru noi:D
1 apreciază
ex angel_of_... nu spunem cuvantul ca e un cuvant al raului.
PhenNnom
MW Moderator
2437 mesaje
din 29/07/2008
46 aprecieri
16 ianuarie 2014, 13:06:27
Ar fi buna o lista cu noii moderatori, de fapt cu toti moderatorii  forumului. N-ar strica sa schimbam o vorba, una alta :).
1 apreciază
HP Pavilion G6 # OSX Mavericks + Windows 7
Samsung Galaxy S4 Developer Prototype
Publicitate
Publicitate
Arrow
MW Addicted
9475 mesaje
din 30/07/2005
29 aprecieri
16 ianuarie 2014, 13:22:51
se poate crea o optiune in meniul forumului,gen Staff cu moderatorii si ariile lor de moderare...
2 apreciază
Înapoi la Administrative
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 8 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 7 ani
DSF
zZz ツ
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.029⋅5⋅5
Portalul tău de telefoane mobile!