Alternative la device-uri HTC

568 vizualizări
19 răspunsuri
autor subiect #1
BigCall
MW Veteran
731 mesaje
din 01/04/2008
1 aprecieri
Windows CE
30 septembrie 2008, 04:35:03
Se constata in ultima perioada de timp ca cel mai "titrat" producator de aparate care ruleaza pe WM, respectiv HTC,a scos pe piata niste device-uri care au o gramada de probleme,dezamagind foarte multi fani ai brand-ului.
Pana de curand produsele HTC erau asociate ca cea mai buna alternativa la telefoanele cu windows mobile dar lucrurile se pare ca se vor cam schimba.
In aceasta idee am deschis acest nou topic unde sa postam ce alternative am avea de la alti producatori de aparate cu WM (Asus,Hp,Toshiba etc) si modelele produse de acestia.
[IMG]http://i295.photobucket.com/albums/mm139/BigCall/Demonoid-1.jpg[/IMG]
Publicitate
Publicitate
deleteduser2
MW Addicted
2803 mesaje
din 20/08/2005
30 septembrie 2008, 05:54:20
Alternativele ar putea veni si de la Samsung, Motorola, HP, si lista poate continua. In ultima vreme tot mai multi producatori s-au orientat si spre aria smartphone-urilor ce ruleaza wm. E ciudat totusi ce se intampla cu HTC, deoarece concurenta ar trebui sa-i motiveze mai mult si implicit sa scoata pe piata produse net superioare concurentilor directi.
autor subiect #3
BigCall
MW Veteran
731 mesaje
din 01/04/2008
1 aprecieri
Windows CE
30 septembrie 2008, 06:17:06
In ultima vreme tot mai multi producatori s-au orientat si spre aria smartphone-urilor ce ruleaza wm
Asta cam asa este;La Samsung, Omnia cred ca este primul ppc cu wm nu,sau ma insel?
Oricum se pare a fi o alternativa luata in calcul.Pare a fi un tel. cu o gramada de calitati.
Legat de Asus nu ma pot pronunta,am avut Asus p535 si avea si acesta o gramada de probleme.Nu stiu de P750 care dupa specificatii pare bine datat si mai e un model care urmeaza sa apara (in genul lui Omnia )dar imi scapa cum se numeste.
[IMG]http://i295.photobucket.com/albums/mm139/BigCall/Demonoid-1.jpg[/IMG]
IP-XCENTRIC
MW Moderator
5214 mesaje
din 04/07/2005
30 septembrie 2008, 08:14:20
despre Asus pot zice in calitate de utilizator al unui Vodafone 1210 ca nu e cea mai buna alegere....de cum il iei, ai probleme la volumul sonorului, tweakuit se aude de parca ai face voip pe o conexiune dialup, bateria e slaba, in schimb compenseaza prin puterea de calcul mai mare a procului; asta nu-l impiedica sa se blocheze uneori cand intru pe opera mini.
acum zace undeva intr-un sertar si folosesc vechiul tornado, vechi da bun...poate cel mai bun ...
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
18 aprecieri
40% warn
Windows CE
30 septembrie 2008, 09:11:59
Eu vad ca Toshiba au facut treaba buna cu deviceurile wm,tare as vrea sa le butonez si pe celelalte in afara de G900. Sunt performante iar pretul chiar foarte bun.
b0gdi
Începător
13 mesaje
din 02/09/2006
27 octombrie 2008, 12:53:16 • actualizat 27 octombrie 2008, 12:59:07 (1 ori)
pacat ca nu se comercializeaza asa ceva la noi in tara
http://www.akihabaranews.com/en/news-16085-New+Willcom+03%2C+a+Nice+WM+6.1+Smartphone.html

http://www.willcom-inc.com/en/lineup/voice/index.html

da in ceva gama de culori mai normale :))
flaviand
Începător
6 mesaje
din 30/10/2008
31 octombrie 2008, 09:03:39
Imi pare rau sa aud ca seria de belele din generatia lui TYTNII a crescut odata cu aparitia noilor modele in loc sa scada.

Sunt in momentul de fata posesor de Asus P750 de care sunt in mare masura multumit. Ma tenta trecerea la un device ceva mai mic si cu RAM un pic mai mare, asa ca urmaresc situatia HTC-urilor de multa vreme.

Pentru mine Diamond-ul ar fi fost jucaria ideala ca dimensiuni si dotari, dar lipsa card-ului m-a cam descurajat sincer. Sunt obisnuit cu lucrul pe card, fara sa fiu dependent de cabluri mereu si prefer de asemenea sa am instalate mai multe softuri GPS decat sa depind de unul singur. Momentan pe Asus am IGO2006, IGO8, MioMAp si Garmin toate functionand fara probleme in colaborare buna cu chipul SirfIII.

Din cauza ca Diamond era limitat pe partea asta m-am orientat in ultima vreme spre Touch Pro. Tastatura Qwerty nu e un must pentru mine, ba chiar as prefera formatul lui P750 cu tastatura numerica daca asta n-ar insemna o concesie de gen aparat prea mare si/sau ecran prea mic. Sa zicem ca Touch Pro nu e chiar un aparat mare, in ciuda grosimii considerabile, iar tastatura Qwerty se poate dovedi si ea utila uneori. Insa citind pe aici si prin alte parti problemele lui Touch Pro in special cu lag-ul pe GPS si cu performanta pe parte video mostenita de pe vremea TYTNII incep sa stau iar pe ganduri.

Ca alte variante posibile ar mai fi Touch 3G sau P320 care sunt iarasi aparate micute si destul de dotate. Dar odata obisnuit cu rezolutia VGA mi-e cam greu sa ma intorc la QVGA. De asemenea nu-mi inspira incredere nici formatul wide al lui Omnia, Xperia sau Touch HD pe care sunt convins ca vor exista incompatibilitati cu unele softuri. Asta ca sa nu mai vorbim ca acestea 3 sunt deja la fel de mari sau chiar mai mari decat P750-ul pe care il am acum.

Astept sincer o miscare de la Asus in aceasta privinta, un P320 cu dotarile lui P750 si minim 128 RAM ar fi aparatul ideal pentru mine. Desi P750 se descurca fara probleme in QVGA cu 64 RAM si mai mult decat onorabil in VGA, am mai avut cazuri in IGO8 pe VGA cand a ramas fara memorie. Stiu ca se pot face upgrade-uri de RAM la el in firme specializate insa sincer nu m-am mai complicat, pentru ca dimensiunile nu i le pot modifica si chiar as prefera sa am un aparat mai mic daca se poate. Sunt curios ce are de gand Asus in perioada urmatoare, pentru ca urmasul lui P750 / P535 s-ar putea sa fie o jucarie interesanta desi se lasa de mult asteptata.
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
Windows CE
01 noiembrie 2008, 02:45:38
avantaju htc e ca exista o mare comunitate de entuziasmati ce gasesc solutii la diferite probleme software (in general deviceurile htc sunt fiabile d.p.d.v. hardware)

nu stiu cate rom-uri cooked se gasesc pt asus, dar pt htc gasesti o gramada

xda-dev

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
61 aprecieri
01 noiembrie 2008, 11:08:40 • actualizat 01 noiembrie 2008, 11:12:16 (1 ori)
Raoul 30-09-2008 09:11:59
Eu vad ca Toshiba au facut treaba buna cu deviceurile wm,tare as vrea sa le butonez si pe celelalte in afara de G900. Sunt performante iar pretul chiar foarte bun.
cred ca esti singurul de pe net care zice asta

intr-adevar se cam complac astia de la htc. nu stiu cati sunt dispusi sa dea 20+ milioane pe un telefon cu probleme ,sa-l duca in service si nici sa nu-l rezolve sau sa piarda garantia pentru ca baga pe el o solutie neautorizata :lol: dar se pare ca mai sunt si d-astia...

inca ceva ar fi consumul exagerat si bateria din ce in ce mai proasta . la ce te incalzeste ca ai de toate pe tel cand isi da viata in 4-5 ore? :hmm:
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
18 aprecieri
40% warn
Windows CE
01 noiembrie 2008, 11:58:04
@Cint,cu cati posesori de Toshiba ai vorbit tu de ai constatat ca toti se plang de ele?
ratti
MW Addicted
892 mesaje
din 12/09/2007
01 noiembrie 2008, 16:53:44
@cint autonomia a scazut asa de mult odata cu dimensiunile reduse pe care le au htc-urile noi,anyway ca dimensiune,wizardul meu mi se pare ideal...nu as vrea unn ppc mai mic decat un smarthphone
____________[img]http://img509.imageshack.us/img509/552/0d98332.jpg[/img]__
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
61 aprecieri
01 noiembrie 2008, 18:08:34
hai mai ca si c600 era mic si tinea AL DRAQ de mult bateria in zilele lui bune. mie nu mi se par asa mici . diamond care oricum tine putin ca restul sunt marisoare

chestia e ca baga 3g ,baga gps ,baga toate astea consumatoare de energie suplimentara cand le dai drumul si bateria tot varza... nu zic sa te tina o viata... dar macar 1 an ,1zi lumina (adica umblat pe el  :P ) la o incarcare pe zi

e o problema de mentalitate... la fel cum si aia cu hardurile de la pc..le fac din ce in ce mai spatioase dar nu si SENSIBIL mai rapide, asa si astia la telefoanele mobile...le umplu cu de toate...dar bateria tine doar de o prezentare la showroom
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
flaviand
Începător
6 mesaje
din 30/10/2008
02 noiembrie 2008, 00:19:06 • actualizat 02 noiembrie 2008, 00:30:34 (7 ori)
DSF 01-11-2008 02:45:38
nu stiu cate rom-uri cooked se gasesc pt asus, dar pt htc gasesti o gramada
Ai fi mirat sa afli ca-s o tona de entuziasti Asus.

Nici nu aparusera zvonurile despre Diamond sau Raphael cand netul era deja plin cu ROM-uri pentru P750. Nu doar mai rapide sau mai complete. Ba chiar variante care utilizau VGA in loc rezolutia originala QVGA. Si apoi altele care permiteau schimbarea rezolutiei dupa nevoie cu un simplu restart al aparatului. Iar in final unele care permiteau utilizarea 128RAM sau chiar mai mult pentru aparatele la care se facea upgrade de memorie.

Uite AICI o gramada de drivere pentru Asusuri:

Am mai zis ca singurul dezavantaj pentru mine la P750 ar fi dimensiunea. Am preferat aparatul datorita performantelor si tastaturii clasice pe care nu o gasesc la nici un aparat HTC cu touchscreen. Vad insa ca in ultima vreme Diamond se pare ca merge cu IGO2006 si Garmin, deci nu mai este strict legat de IGo8. Plus ca au aparut si bateriile de 1340mah, asa ca ma bate gandul sa incerc si un Diamond in ciuda lipsei tastaturii. Cel putin pana se hotaraste Asus sa scoata un P320 cu 3G si VGA sau un P750 mai slim.
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
03 noiembrie 2008, 15:08:36 • actualizat 03 noiembrie 2008, 15:10:39 (1 ori)
@flaviand nu stiam.. dar totusi xda-developers tot ramane comunitatea no1 din lume  :P. Si e axata pe HTC-uri.

De ce nu incerci HTC Touch Pro? E mai dotat decat Diamond chiar daca e mai gros.
BigCall pana la urma si-a luat Touch Pro si e f multumit de achizitie  :D

* insa multi dintre posesorii Touch Pro au nimerit un device cu defecte hardware. Eu credeam ca e ceva *general*, dar se pare ca doar unele sunt afectate (un anumit lot?)

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Publicitate
Publicitate
flaviand
Începător
6 mesaje
din 30/10/2008
04 noiembrie 2008, 09:56:06 • actualizat 04 noiembrie 2008, 10:00:24 (4 ori)
Pai singurul lucru care m-ar fi tentat la Touch Pro era cardul si asta in principal datorita softurilor GPS. Dar in momentul de fata mi se pare ca Touch Pro are mai multe probleme pe GPS decat Diamondul care incepe sa scape incet incet de bolile copilariei si sa functioneze binisor cu tot mai multe softuri GPS, in ciuda lipsei cardului si a chipului SirfIII.

Tastatura Qwerty nu ma atrage in mod deosebit, mai ales cand vine cu dezavantajul unei grosimi marita considerabil. Baterie mai puternica se gaseste acum si la Diamond, deci chiar nu mai vad avantajele Touch Pro-ului.

Prefer sa iau un Diamond si sa-l optimizez la maxim multumita unei game largi de softuri disponibile dupa cum ziceai, decat sa-mi incerc norocul cu Touch Pro in momentul de fata.
Înapoi la HTC PocketPC
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 13 ani
BigCall
MW Veteran
Ultimul acum 13 ani
DSF
zZz ツ
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.028⋅7⋅3
Portalul tău de telefoane mobile!