Nokia 1100, cautat de hackeri

8586 vizualizări
Scris de whiteboy la 22 aprilie 2009, 17:49:14
/data/files/oldpubfiles/news/nokia1100.gif

Hackerii Rusi, Romani si Marocani cauta acest model de dispozitiv pentru a fura date bancare.     
Da, vechiul dispozitiv aparut in 2003 este cautat pentru hack, un astfel de telefon costa peste 5000 de euro.
Mai exact telefoanele de la fabrica din Bochum/Germania, care a fost inchisa in 2008.
De ce din Bochum?
Pentru ca in Bochum se folosea un software mai vechi, din 2002 pentru crearea dispozitivului, care il facea vulnerabil.
Hackerii au fost luati in vizor de firma Ultrascan Advanced Global Investigations. Frank Engelsman din Olanda dupa ce au vazut preturile extrem de ridicate fata de la aparitia telefonului cand erau sub 100 de euro.
In Germania si Olanda hackerii au deja acces la o multime de conturi bancare prin parole obtinute cu Nokia 1100.
Reprezentantul Ultrascan Advanced Global Investigations, Frank Engelsman a declarat ca telefoanele sunt reprogramate, iar folosirea este foarte usoara, folosind un alt numar de telefon pentru a se intercepta codul TAN necesar.
Autoritatile Olandeze si Germane sunt in alerta deoarece sunt foarte multi utilizatori a acestor modele de telefoane.
S-ar putea sa te intereseze
0
163 vizualizări
Atentie la WhatsApp pe Android, poate fi spart de hackeri
13 martie 2014, 00:20:45 ⋅ știre scrisă de RazvanN
2
1 577 vizualizări
0
643 vizualizări
Nokia N78
11 februarie 2008, 23:37:28 ⋅ știre scrisă de admin
Comentarii articol 9
08 martie 2011, 16:32:30
marynus_gsm2000
AM SI EU UNU.IL DAU PE 50 DE LEI :))
22 septembrie 2009, 00:57:07
dane_extazy
e aiurea aceasta faza cu "bochum" e doar o aiureala pentru a vinde usor, repede si extraordinar de scump un gunoi.

nu confirma NIMENI ca ar fi folosit acest telefon la ceva "util".
21 septembrie 2009, 22:26:53 • actualizat 21 septembrie 2009, 22:27:10
whiteboy
autor articol
vinde-l
17 mai 2009, 14:52:45
seven7
am si yo unu de asta facut in bochum e prin pod!
11 mai 2009, 16:37:31
matrixxx
am si eu unu aruncat prin debara..cine il cumpara :))
28 aprilie 2009, 00:25:02
banatangabr
pai am si eu un nokia 1100 si cui sa il vind cu asa pret?
23 aprilie 2009, 12:40:27
ADS
Băncile din aceste țări solicită un TAN (număr de autentificare a tranzacției) sau o parolă pentru a realiza o tranzacție. În trecut, băncile au prezentat liste de TAN sau parole clienților. În cursul unei tranzacții, banca solicita un astfel de cod. Deoarece mai multe astfel de parole au fost aflate în urma atacurilor de tip phishing, în prezent băncile trimit clienților prin SMS codurile. Aici intervine modelul 1100 din Bochum cu software vulnerabil. Aparatul poate fi reprogramat pentru a folosi un alt număr de telefon și pentru a intercepta codul trimis de bancă acelei persoane. Astfel se pot realiza transferuri ilegale de bani în conturi ale infractorilor.
Alt articol despre telefoanele mobile controlate de la distanta, pe Gandul.info
22 aprilie 2009, 21:49:02
whiteboy
autor articol
pai e mare  ;)
22 aprilie 2009, 18:06:41
Craioveanu08
mare inginerie cu hackerii astia
Știrea a fost scrisă în .