Mi-am busit setarile, nu mai merge Opera mini (Redirected)

2 045 vizualizări
2 răspunsuri

Topicul a fost blocat. Nu se mai acceptă răspunsuri.

autor subiect #1
ciudatelu
MW Lurker
327 mesaje
din 26/03/2006
27 martie 2006, 23:05:46 • actualizat 27 martie 2006, 23:06:20 (1 ori)
Salut tuturor,

Am un Nokia 6030 si folosesc Opera mini de mai bine de o luna prin APN WAP de la Orange, insa azi m-a pus naiba sa ma bag prin setari... si... nu mai merge :(( Nu imi mai aduc aminte cum am facut cand l-am instalat prima oara de a mers...

Iata ce am facut... in primul rand am sters toate setarile din telefon si am luat-o de la capat... bineinteles prima oara am incercat cu setarile automate de la orange, insa browserul telefonului a mers si Opera mini nu... Apoi am inceput cu manualul...

Settings > Configuration settings > Personal config. settings > Add new > Web >

Account name: WAP GPRS
Homepage: http://wap.orange.ro
User name: <none>
Password: <none>
Use preferred access point: No

Access point settings >

Proxy: enable
Proxy address: 62.217.247.252
Proxy port: 8799
Data bearer: packet data

Bearer settings >

Packet data access point: wap
Authentication type: Normal
User name: <none>
Password: <none>

M-am intors la Personal configuration settings, am selectat "WAP GPRS", am mers la Options si Activate.

In "Default configuration settings" am selectat "Personal config."

Apoi m-am dus la "Activate default in all applications" si am activat setarile.

Am incercat Opera mini... tot nu a mers... a ramas la "processing...".

Ultima oara cand l-am facut sa mearga tin minte ca a trebuit sa creez un "access point" separat in "personal configuration settings", fiindca fara el Opera mini ramanea la "Processing", dar nu procesa nimic... (am pus telefonul langa monitor si nu a facut nici o dunga pe ecran, nici un bazait, nimic... efectiv nici nu incerca sa se conecteze)

Asa ca m-am dus la Settings > Configuration settings > Personal config. settings > Add new > Access Point >

Account name: APN WAP

Access Point Settings >

Data bearer: Packet data

Bearer settings >

Packet data access point: wap
Authentication type: normal
User name: <none>
Password: <none>

m-am intors si am activat acest "access point" separat pe care tocmai l-am definit.

Acum cand incerc sa incarc o pagina in opera mini, monitorul bazaie cand pun telefonul langa el, dar numai pentru 2-3 secunde dupa care se opreste, inainte sa incarce pagina...

Iata ce am observat:

- fara un "access point" definit separat, opera mini nici macar nu incearca sa se conecteze cu acele setari "web", cu toate ca acolo am definit deja access point si proxy corect.
- daca creez si un "access point" separat, atunci incearca sa se conecteze, insa nu prin proxy, ci pur si simplu prin access point wap si atat, fiindca in setari la "access point" nu am unde sa bag proxy...
- daca setez access point-ul "internet", atunci merge fara probleme, dar costa...
- browserul telefonului functioneaza mereu, insa aplicatiile java sunt problema.. ele nu se conecteaza prin wap

Repet, a mers perfect pana azi cand m-am bagat eu in setari.. deci nu vad nici un motiv pentru care sa nu mearga din nou... dar nu mai tin minte cum l-am facut :(

Daca stiti, va rog sa imi spuneti cum pot seta proxy-ul in setarile "access point" sau cum pot face aplicatiile java sa se conecteze cu setarile alea "web"??

Multumesc pentru rabdare!

P.S. Nu credeam vreodata ca o sa am probleme in setarea unui Nokia... :(

Edited by bunelu at 28-09-2008, 17:00
[IMG]http://www.wifi-tracker.com/wifireport_ciudatelu.png[/IMG]
Publicitate
Publicitate
#2
szmirika
MW Addicted
2550 mesaje
din 27/07/2005
28 aprecieri
Symbian
27 martie 2006, 23:08:07
Exista topic "opera mini in romania".Ps.Bine ai venit.Si citeste regulamentul!  ;)
autor subiect #3
ciudatelu
MW Lurker
327 mesaje
din 26/03/2006
27 martie 2006, 23:13:54
Am scris si acolo... sorry! :) Won't happen again!

EDIT: topic blocat, continuati discutia pe Opera Mini in romania
[IMG]http://www.wifi-tracker.com/wifireport_ciudatelu.png[/IMG]
Înapoi la Tehnical
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 18 ani
ciudatelu
MW Lurker
Ultimul acum 18 ani
ciudatelu
MW Lurker
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 28% ⋅ 38
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 32
  • Laser frate! 49% ⋅ 66
Au votat 136 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.025⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!