RCS&RDS

12 621 vizualizări
670 răspunsuri
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
21 aprilie 2011, 01:17:43
RDS nu baga pe gat nimic. Iei ce vrei de la ei. Si daca nu au avut pe stoc ce e mare branza? Se mai tremina stocurile si se refac. Nu mureai 1 luna.
Mie mi-au dat stickul gratuit.
Daca sunt asa de maturi cum ii cred eu, ar putea sa ramana si singuri in RO si lumea ar fi multumita.
Daca asa o sa fie nu pot sa bag mana in foc dar in momentul asta sunt foarte OK. Sunt cei mai OK.

Eu am bagat mai intai internet de la RDS apoui a urmat si cablul tv. Telefon nu am bagat inca. Deci la faza asta sunt foarte ok. Ca s-a intamplat la tine sa nu mai fie stickuri pe stoc... se mai intampla. Au fost la mare cautare. Si eu am asteptat aproape o luna un telefon la orange dar am facut comanda si pana la urma a venit. Mai trebuie ceva intelegere si din partea ta. Nu pot sa ia un stick asa cum iei tu o sticla de suc. Se fac niste planuri, niste comenzi, se trec prin niste sisteme certificate.
Categoric e gresit sa ti se bage pa gat servicii dar de ce le-ai acceptat? Ia sa nu mai accepte nimeni si se schimba optiunile instant.
Cred ca daca insistai politicos si stiai cum sa vorbesti puteai comanda un stick si sa il primesti destul de repede dar daca nu ai avut rabdare ai batut palma cu cei pe care ii acuzi.
Publicitate
Publicitate
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
21 aprilie 2011, 01:43:39 • actualizat 21 aprilie 2011, 01:46:52 (3 ori)
Pai de vorbit frumos, am vorbit frumos, nu asta e problema. Iar de internet aveam si am in continuare mare nevoie, trebuia sa primesc niste cursuri pe mail, si sa prospectez piata imobiliara (nu intru in detalii aici). Iar sa merg la vecini - nu prea am chef sa socializez. Oricum, eu am zis doar ca nu e in regula ce se intampla, dar nu m-am apucat sa discut in contradictoriu cu nimeni. E doar parerea mea.
Iar despre RDS, nu detine infrastructura la mine in bloc. Stiu ca stick-ul se da gratuit, insa daca ai un abonament principal. Altfel, e 15 lei/luna.
Iarasi, abonamentul meu, este unul corect la ceea ce ofera, doar ca mie nu imi trebuie ~60% din ce platesc.

Eu am luat decizia corecta raportat la situatia mea. Am pus in balanta toate aspectele, sunt linistit d.p.m.d.v.
Vorba aia, cand mori de sete, dai si 5 lei pe un litru de apa.
Draculea
MW Addicted
1513 mesaje
din 07/10/2005
18 aprecieri
Android 2.2
21 aprilie 2011, 01:51:27 • actualizat 22 aprilie 2011, 00:28:03 (1 ori)
Nici mie nu mi se par foarte seriosi. Cand am facut contractual pentru abonament tv, mi-au zis sa astept pana vine decodorul digital, si nu am vrut. Pe urmatorul am flat ca decodorul a vent peste 2 luni. Timp in care lunile 'gratuite' din oferta se duceau pe apa sambetei. Si sa nu zic ca ala care m-a bransat mi-a trecut ca am 7m de cablu, si el nu mi-a dat decat 2,5. "Dar astea sunt detail nu merg discutate".
ov1d1u
MW Moderator
5625 mesaje
din 12/12/2007
90 aprecieri
21 aprilie 2011, 02:37:33 • actualizat 21 aprilie 2011, 02:41:04 (2 ori)
Şi eu am avut de lucru cu RCS&RDS, mai exact cu partea de televiziune prin satelit. Țin minte că la cca. o săptămână după ce îmi montaseră kit-ul de recepție am rămas pe dinafară deoarece sistemul lor nu mai recunoștea cartela din receiver. Le crăpaseră baza de date, și aproape două săptămâni nu m-am mai uitat decât la ProTV Internațional și alte canale care se transmit free. Eram în perioada "gratuită" a abonamentului și - normal - această perioadă nu a fost prelungită cu timpul în care serviciul a fost indisponibil.

Mă rog, până la urmă e gratis și nu poți avea pretenții. Problema a reapărut după 4 luni când iar am rămas fără semnal. Motivul: factura din martie a fost neachitată. Factură care - ce-i drept - cumva nu ajunsese acasă dar care nu apărea ca restantă pe cea din aprilie. Noi am mers pe ideea că cei de la RCS&RDS ne dau 3 luni de abonament gratuit din momentul instalării kitului de recepție, și nu din momentul încheierii contractului (contractul l-am încheiat în decembrie, iar totul a fost pus la punct în ianuarie), deci am bănuit că martie încă era în perioada gratiuită a abonamentului motiv pentru care nu am "săpat" după factură. Deși nu era o sumă mare de plătit, tata s-a enervat și s-a abonat înapoi la firma de CaTV din oraș. Până și astăzi mai am încă antena parabolică și receiver-ul, de la aprox. 4 ani de la incident.

Nu țin partea niciunei companii - și cu Romtelecom am avut un mic incident, cu al lor Dolce - însă cel puțin în ochii mei cei de la RCS&RDS nu sunt chiar atât de serioși cum citesc pe aici...
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
21 aprilie 2011, 11:20:57
Eu nu am patit nimic de genul asta. De obicei sunt foarte atent la contracte si nu astept o factura ca sa imi confirme ceea ce stiu deja.
Cand au venit sa instaleze internetul inca nu aveam facuta reteaua si nu stiam unde o sa pun router-ul asa ca i-am rugat sa mai lase un pic de cablu si au lasat sa ma spanzur cu el. Vreo 15-20m in plus. Plus ca au fost foarte de treaba. Bine, i-am mituit cu ceva suc rece ca bere nu au vrut in timpul serviciului.  :D
Draculea
MW Addicted
1513 mesaje
din 07/10/2005
18 aprecieri
21 aprilie 2011, 12:50:59
Si a nai fost o faza. Am semnat cu ei contract de 100Mbps, si cand fac un test nu trecea de 9Mbps. Sun la ei si imi zice asta de la relatii cu clientii: "Pai domne, daca viteza este peste 1,5Mbps atunci nu e vina noastra". Si testele de viteza le faceam la ei pe site.
Plus ca intr-o zi mi-a picat netu asa din senin. Sun la ei sa intreb, si ei imi spun ca le arata ca merge perfect. Verific de n'spe ori routeru, pun si pe direct, si tot nimic. Ala: nu domne ca trebuie sa mearga, ca noua ne arata ca aveti sesiune deschisa, si eu aveam mufa in mana.
In fine, sun pe un vecin sa vad daca la el merge, si imi zice ca e unu pe scara face niste teste. Mi s-a parut asa...nesimtire. In contract scrie clar ca intreruperile cauzate de ei, vor fi anuntate inainte(cu minim 12 ore parca).

Daca vreti seriozitate(viteza din toate punctele de vedere<<download si viteza de acces>>) eu recomand ilink. Dar se intampla sa pice netu mai des la ei decat la RDS.
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
21 aprilie 2011, 14:15:09 • actualizat 21 aprilie 2011, 14:15:29 (1 ori)
Mie mi-a picat o singura data in 2 ani timp de 3-4 ore. Nu am ce sa le reprosez.

Ai facut conversiile corect la vitezele de transfer? Eu sunt sigur ca nu. Daca dadeai jos cu 9mbps ar insemna un pic peste 1MB/s.

Mie metropolitan imi da jos cu peste 11MB/s ceea ce este aproape 100Mbps in cap.

Poate esti intr-o zona ce inca nu are infrastructura pusa la punct.
In plus, cei de la relatii cu clientii nu au cum sa stie ca e cineva de la tehnic care timp de cateva zeci de minute a schimbat un echipament.

Si ce seriozitate e aia daca pica netul des?
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
21 aprilie 2011, 20:55:34
Blandu, o singura data in doi ani? La RDS? Ar fi a 8-a minune a lumii. Probabil ti-a mai picat dar nu erai acasa sa constati.
La RDS e o chestie de noroc: ori ai un serviciu bun si constant, ori tot felul de necazuri. Cum am patit eu acum doi ani cand stateam in chirie- mi-am pus fiberlink (30 sau 50, nu mai stiu care era atunci) dar nu depaseam 915kbps la download, fara exceptii. La o saptamana si-a pus si colegul de apartament acelasi abonament iar el downloada lejer cu 4-6MB/s. Mi-am conectat si pc-ul si laptopul la cablul lui si intr-adevar asta era viteza, prindeam si eu 4MB... cum puneam cablul meu, inapoi la 915 kilo. Dupa nenumarate sesizari m-am lasat balta, o bagau pe aia cu "Noi nu garantam viteza de download bla bla". Ce mi-a placut la RDS e ca am putut desface contractul repede si fara stres sau despagubiri (era incheiat pe perioada nedeterminata).
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
22 aprilie 2011, 00:07:28
Bine dude... na ce sa zic. O singura data am sesizat. Normal ca mai sunt plecat si mai inchid pc-urile dar partea aia nu se pune.
In orice caz, avand in vedere ca inchid pc-ul decat cand plec de acasa si nici atunci mereu iti garantez ca nu s-a intamplat de prea multe ori. Nu s-a intamplat nici macar odata sa vin acasa si sa vad ca intre timp a picat netul. Si asta in 2 locatii diferite. In schimb se intampla saptamanal sa pice curentul... :(

A 8 minune... nu stiu. Poate.

Poate am eu noroc de servicii bune... si de sefe cu mai multe telefoane!  :P
Draculea
MW Addicted
1513 mesaje
din 07/10/2005
18 aprecieri
22 aprilie 2011, 00:31:11
Blandu 21-04-2011 14:15:09
Mie mi-a picat o singura data in 2 ani timp de 3-4 ore. Nu am ce sa le reprosez.

Ai facut conversiile corect la vitezele de transfer? Eu sunt sigur ca nu. Daca dadeai jos cu 9mbps ar insemna un pic peste 1MB/s.

Mie metropolitan imi da jos cu peste 11MB/s ceea ce este aproape 100Mbps in cap.

Poate esti intr-o zona ce inca nu are infrastructura pusa la punct.
In plus, cei de la relatii cu clientii nu au cum sa stie ca e cineva de la tehnic care timp de cateva zeci de minute a schimbat un echipament.

Si ce seriozitate e aia daca pica netul des?
Hai omule...ca stiu sa fac conversia..asta mi-e meseria, jonglez cu astea. Si o zona in care nu au infrastructura pusa la punct...sigur nu este in intersectia Cal. Rahovei cu Sebastian. Stau la 15 min de buricul Bucurestiului, daca nici aici nu au infrastructura atunci unde?
Cum zice si @Alecs: "a 8a minune". Mie in 2 luni a picat de vreo 3 ori, dintre care de 2 ori si tv si netul in acelasi timp.
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
22 aprilie 2011, 00:45:30 • actualizat 22 aprilie 2011, 00:49:03 (2 ori)
Bine. Atunci chiar ar trebui sa ma simt de doua ori mai bine. Nu am descarcat niciodata p2p mai cu mai putin de 10MB/s, nu mi-a picat decat odata (sesizabil), intotdeauna au fost ok cu mine, mi-au dat mai mult cablu de net, imi vorbesc frumos si nu am ce sa le reprosez pana acum.
Ce sa zic. Imi e bine.

Daca la voi e nasol treceti la altceva. Sunt alternative.

Btw, Calea Crangasi aici (20-25 minute pana la romana  :P ). Infrastructura e foarte ok, fiberlink si se simte. Nu peste tot este schimbata sau poate aveti voi ghinion.
In fine, daca nu vreti sa ma credeti este alta problema. Nu stiu cum si nici nu cred ca vreau sa demonstrez ceva. La mine merge brici si maxim cu 99% (din timpul meu) uptime. Pentru mine, in momentul asta, RDS nu are rival.

PS: Nu fa pe jignitul ca te-am luat cu vitezele de transfer. Am uitat ca de fapt stii destul de bine cum sta treaba. Ai ramane uimit cati nu stiu inca treba asta. M-am lovit de atatea ori de situatii de genul incat s-a format un reflex sa ma gandesc mai intai la o problema de perceptie decat la una tehnica.
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
22 aprilie 2011, 08:32:05 • actualizat 22 aprilie 2011, 08:37:44 (2 ori)
Blandu 22-04-2011 00:07:28
Poate am eu noroc de servicii bune... si de sefe cu mai multe telefoane!  :P
Tare asta ! :lol: (no hard feelings, right?)

Mai bine nu incepeti alta disputa pe o tema inutila, canalizati-va energia spre altceva.
La RDS e dupa cum am zis eu: unii au noroc si le merge netul tzeava, altii mai ghinionisti ravnesc la un serviciu mai bun. Ceea ce nu e corect fata de abonati si este o dovada ca atunci cand un gigant ca RDS detine monopolul (mai are oleaca si inghite si UPC, noroc ca a intrat Consiliul Concurentei pe fir) ii cam scapa controlul in propria curte.
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
22 aprilie 2011, 17:06:00
Eu am avut probleme 3-4 zile de la instalare, pe urma nu mi s-a mai intamplat nimic. Conexiunea functioneaza.
La instalare mi-au bagat calbu nou, iar dupa ce au facut conexiunile, au masurat cu un aparat digital dbmW, si in loc de 60+ dbmW, aveam 30/31/32/33 dbmW, dar n-avea cum sa fie de la cablul coaxial, ca era nou, fara rupturi in izolatie etc.
Si timp de 3-4 zile ba mergea 10-15 minute, dupa care 4 ore de pauza, si tot asa, dupa care si-a revenit subit. :hmm: :lol:
hitman86
MW Lurker
355 mesaje
din 27/03/2008
29 iulie 2011, 11:58:18 • actualizat 29 iulie 2011, 11:59:32 (2 ori)
De ieri imi merge internetul prin modem de 2 ori mai bine, sa fie oare o chestie temporara?
La voi (cei 3 care mai aveti internet prin modem :) ) cum e?
Publicitate
Publicitate
Punisher
MW Addicted
4594 mesaje
din 31/07/2007
45 aprecieri
29 iulie 2011, 12:02:32
Stiu ca au dublat vitezele la 14mb. Dar acum depinde si de zona
Device : Samsung Galaxy S6 Edge
Rom : Stock 7.0
Înapoi la RCS & RDS
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 18 ani
IP-XCENTRIC
MW Moderator
Ultimul acum 9 ani
cypryan
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 28% ⋅ 38
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 32
  • Laser frate! 49% ⋅ 66
Au votat 136 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.030⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!