Teste de inteligenta aka IQ tests

6 519 vizualizări
138 răspunsuri
Tiby
MW Addicted
1445 mesaje
din 28/04/2006
5 aprecieri
12 aprilie 2008, 23:13:40 • actualizat 12 aprilie 2008, 23:14:42 (1 ori)
"Explicatie:
- Dacă vezi femeia mișcându-se în sensul mișcării acelor de ceasornic, înseamnă că îți folosești emisfera dreaptă a creierului.

- Dacă o vezi mișcându-se în sensul invers mișcării acelor de ceasornic, înseamnă că îți folosești emisfera stângă a creierului.

- Unii oameni o văd mișcându-se și într-un sens și în altul, dar cei mai mulți o văd mișcându-se într-un singur sens.

- Dacă încerci să o vezi învârtindu-se în celalalt sens și reușești, IQ-ul tău este peste 160, ceea ce înseamnă aproape un geniu.

AMBELE SENSURI DE ROTAȚIE POT FI VĂZUTE

Acest lucru a fost dovedit la Universitatea Yale, SUA, după un studiu de 5 ani asupra creierului omenesc și a funcțiilor sale."

Eu cred ca acest "asa-zis" test manipuleaza cititorul. Daca testul ar fi specificat ca "Dacă încerci să o vezi învârtindu-se în celalalt sens și reușești, IQ-ul tău este sub 100, ceea ce înseamnă ca esti...", toata lumea ar fi spus ca o vede miscandu-se intr-un singur sens.  :D Poate ca ati auzit de nuvela "Hainele imparatului". Pe scurt, doi croitori renumiti pretindeau ca hainele pe care le tes sunt invizibile prostilor, doar cei intelepti si inteligenti sunt capabili de a le vedea. Imparatul a auzit si el despre acesti croitori, si i-a invitat la curte pentru a-i fi tesuta o manta regala. Cei doi croitori au tesut-o folosind fire "invizibile", la urma au prezentat haina pe un manechin. Surpriza: manechinul nu avea nicio haina pe el, dar nimeni nu recunostea ca nu vede haina, temandu-se sa nu fie luat drept prost. La parada imparateasca, imparatul s-a prezentat inaintea poporului avand haina pe el, iar toata lumea admira mantaua regala, pana cand un copil a exclamat: "Imparatul e gol". :)

O alta explicatie ar fi ca ochii obosesc datorita concentrarii, si astfel vezi ce vrei sa vezi, sau vezi cu totul altceva.
Publicitate
Publicitate
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
12 aprilie 2008, 23:33:28 • actualizat 12 aprilie 2008, 23:50:06 (3 ori)
pmpl. la mine a fost suficient sa inchid ochii 5 secunde,sa-mi imaginez ca merge si invers si dupa aia "si-a schimbat brusc sensul" :lol:

:roll: si cred ca toti pot sa o faca...

insa daca iei imaginea frame cu frame observi ca piciorul din aer e FIX si apoi te iei dupa umbra. unde apare prima data in gif si in ce parte se duce. nu se poate duce in doua parti deodata ,pentru ca practic giful are 34 de poze statice.combinate foarte repede dau impresia de animatie. Insa am zis si cu umbra aia ,e pusa aiurea ,desi are o miscare rotativa in jurul piciorului fix,si descrie un cerc are unele pozitii in neconcordanta cu altele,toate in acelasi gif.

Se vede ca femeia e si un pic inclinata,si mai mult traiectoria umbrei ar fi trebuit sa fie ceva gen elipsa.

si apoi sunt frames unde manechinul poate fi si cu fata si cu spatele . D-aia si ajuta atat de mult intunericul. Daca era colorata,atunci se vedea clar. :)

chestia e ca nu iese brusc cum inchizi ochii la comanda sa o pui invers. acum mi-a luat vreo 2 minute incat sa o vad invers. si de vreo 4 ori inchis ochii cam tot 5s.

Nu e greu,dar e ca si cum te minti pe tine insuti.Ce e ciudat,e ca si daca desfaci giful si vezi traiectoria umbrei,frame cu frame,vezi o droie de nepotriviri logice.

De exemplu aici:

piciorul din aer il are fix,ea rotindu-se intr-un sens sau altul. aici e clar cu spatele pentru ca are piciorul din aer mai scurt,ori nu putea sa-l dea pe spate...

#sharemobile/data/share/315/n_are_cum_unde_e_umbra_la_piciorul_din_aer.jpg
si unde e umbra la piciorul 2 atunci daca el e in fata la piciorul 1 , LUMINA BATAND DIN SPATELE MANECHINULUI SAU DE SUS CRED pentru ca umbra la celalalt e in jos.

sunt foarte multe nepotriviri. E o iluzie reusita :coolup:

inca ceva...manechinul are miscare si sus-jos. Se observa departarea umbrei si apropierea repetata de talpa piciorului fix pe care are umbra constant
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
BechD
Începător
1 mesaje
din 16/09/2008
16 septembrie 2008, 10:11:52
http://www.worldofiq.co.cc
Super test de inteligenta (in engleza)
Testele sunt funny nu plicticoase ca alea din testele IQ (daca treceti de Demo Test - 10 intrebari)
Are si un top sa vedeti care e mai destept - deci raspundeti cu grija...
wurdulak
MW Addicted
2320 mesaje
din 11/02/2006
30% warn
17 iunie 2009, 12:03:21
http://www.iq-test.ro/#87739
Last1Left
MW Addicted
1992 mesaje
din 30/01/2007
10 aprecieri
17 iunie 2009, 13:22:29
da un test unde nu trebuie sa platesti sa vezi rezultatul nu stiti?  :D
deleteduser2
MW Addicted
2803 mesaje
din 20/08/2005
18 iulie 2009, 12:00:23
Nu stiu daca a mai fost adusa in discutie:

Descarcati fisierul acesta: #/file.php?id=367430

Trebuie sa traversati persoanele pe malul opus al raului in urmatoarele conditii:

Fiecare trebuie sa treaca raul.
1. Doar 2 persoane pot merge cu pluta.
2. Doar Tata, Mama si Politistul stiu sa conduca pluta.
3. Tatal nu poate sta cu nici una dintre fiice fara prezenta mamei.
4. Mama nu poate sta cu nici unul dintre baieti fara presenta tatalului.
5. Infractorul (cel in zeghe) nu poate ramane cu nici unul dintre membrii familiei fara politist
6. Doar parintii si polistul stiu sa conduca pluta
7. Pentru a misca persoanele click pe ei
8. Pentru a misca pluta pluta click pe stalpul opus al raului

Succes!

Rezolvarea in:
4 minute: Esti un geniu
6 minute: Esti o persoana foarte inteligenta
10 minute: Inteligenta peste medie
20 minute: Inteligenta medie (majoritatea oamenilor)
25 minute: Esti o persoana lenta
30 minute sau mai mult: Esti o persoana jalnica

Postati rezolvarile voastre si timpul aproximativ!
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
18 iulie 2009, 13:01:08
pai cam in 6 minute am rezolvat-o  :D
mai mult mi-a luat a 2-a oara cand a trebuit sa il fac si sa si scriu in acelasi timp, deja ma enervasem un pic si nu prea mai imi iesea :))
deci vine asa ...
1. Hotul si plitistul
2. se intoarce politistul singur
3. pleaca politistul cu un baiat
4. se intoarce politistul cu hotul
5. trece tata cu al doilea baiat
6. se intoarce tata
7. trece tata cu mama
8. se intoarce mama
9. trece politistul cu hotul
10. se intoarce tata
11. trece tata cu mama
12. se intoarce mama
13. trece mama cu o fata
14. se intoarce politistul cu hotul
15. trece politistul cu o fata
16. se intoarce politistul
17. trece politistul si hotul

http://imgkk.com/i/2BCqLPgR.png
Ati vazut ca cei de la www.emag.ro au si carti de vanzare?
Carti - Te fac neprost!
Hidralazina
MW Addicted
2028 mesaje
din 16/06/2006
18 iulie 2009, 13:26:02
3 minute...nu cred ca trebuie sa fii un geniu, e chiar usor testul!
smek3rul
MW Addicted
4342 mesaje
din 11/01/2009
60% warn
10 septembrie 2009, 00:15:13
prea tare testul http://www.rostclub.com/test_iq.shtml
whiteboy
MW Addicted
5940 mesaje
din 01/03/2008
5 aprecieri
10 septembrie 2009, 00:43:42
klax187 18-07-2009 12:00:23
Nu stiu daca a mai fost adusa in discutie:

Descarcati fisierul acesta: #/file.php?id=367430

Trebuie sa traversati persoanele pe malul opus al raului in urmatoarele conditii:

Fiecare trebuie sa treaca raul.
1. Doar 2 persoane pot merge cu pluta.
2. Doar Tata, Mama si Politistul stiu sa conduca pluta.
3. Tatal nu poate sta cu nici una dintre fiice fara prezenta mamei.
4. Mama nu poate sta cu nici unul dintre baieti fara presenta tatalului.
5. Infractorul (cel in zeghe) nu poate ramane cu nici unul dintre membrii familiei fara politist
6. Doar parintii si polistul stiu sa conduca pluta
7. Pentru a misca persoanele click pe ei
8. Pentru a misca pluta pluta click pe stalpul opus al raului

Succes!

Rezolvarea in:
4 minute: Esti un geniu
6 minute: Esti o persoana foarte inteligenta
10 minute: Inteligenta peste medie
20 minute: Inteligenta medie (majoritatea oamenilor)
25 minute: Esti o persoana lenta
30 minute sau mai mult: Esti o persoana jalnica

Postati rezolvarile voastre si timpul aproximativ!
8 minute... :|
smek3rul
MW Addicted
4342 mesaje
din 11/01/2009
60% warn
10 septembrie 2009, 01:00:16
si minutele unde apar?? :-?>? ca e in chineza  :D
madalinul
MW Addicted
1173 mesaje
din 07/01/2008
10 septembrie 2009, 02:05:06 • actualizat 10 septembrie 2009, 02:05:46 (1 ori)
smek3rul 10-09-2009 00:15:13
prea tare testul http://www.rostclub.com/test_iq.shtml
ce vezi tu tare acolo?in primul rand odata ce intrii nu mai poti iesii pana nu dai click la toate intrebarile :down: si in al 2-lea rand trebuie sa scrii raspunsul exact desi el poate fi scris in mai multe feluri. . .de exemplu la aia cu supravietuitorii avionuli,ce poti sa pui?sa-mi spui si mie
whiteboy
MW Addicted
5940 mesaje
din 01/03/2008
5 aprecieri
Symbian
10 septembrie 2009, 10:18:49
scrii 0... Stiu intrbarile pe de rost. Al aveam la scoala acuma cativa ani...
Theclaw37
MW Addicted
1403 mesaje
din 29/08/2006
10% warn
10 septembrie 2009, 10:39:23 • actualizat 10 septembrie 2009, 10:52:24 (1 ori)
In legatura cu imaginea cu femeia:

NU are legatura cu umbra. It pot explica logic cum poti vedea ambele sensuri, cum am facut eu, si cum este cel mai simplu:

Daca privim in ansamblu, observam ca femeia are un picior ridicat si unul pe care-l tine pe pamant, ca o balerina. Acest picior se misca alternativ in 2 directii (Stanga, Dreapta, Stanga, Dreapta etc.). Cel mai important este sa vedem un anumit sens, apoi celalalt este foarte simplu de observat. Secretul in a vedea ambele directii consta in aceste 2 directii in care oscileaza piciorul. Trebuie sa ne imaginam asa:

1. (Daca ai vazut intai rotatia clockwise) Daca pleaca in directiile dreapta, stanga, dreapta, stanga etc. inseamna ca ne vom imagina rotatia clockwise. Deoarece vom vedea intai cum duce piciorul prin spatele piciorului din mijloc, apoi cum il aduce in fata, rotindu-se in stanga. Schema este asa: Dreapta (prin spatele piciorului), Stanga (prin fata piciorului). Pentru a vedea rotatia inversa aplicati pct. 2

2. (Daca ai vazut intai rotatia counterclockwise) Daca pleaca in directiile stanga, dreapta, stanga, dreapta etc. inseamna ca ne vom imagina rotatia counterclockwise. Deoarece vom vedea intai piciorul prin fata piciorului din mijloc, apoi cum il duce prin spate, rotindu-se in dreapta. Schema este asa: Stanga (prin spatele piciorului), Dreapta (prin fata lui). Pentru a vedea rotatia inversa aplicati pct. 1

Cel mai important lucru este sa asociati in minte stanga cu spatele sau fata piciorului din mijloc, iar dreapta, la fel, cu spatele sau fata, invers fata de stanga. La acest lucru ne ajuta faptul ca femeia este o umbra, si nu un desen propriu-zis. Este simplu: Daca incercam sa ne imaginam ca atunci cand duce piciorul in stanga, il duce prin spate, si in dreapta prin fata, vedem rotatia counterclockwise, daca ne imaginam ca atunci cand duce piciorul in dreapta il duce prin spate, iar in stanga prin fata, atunci ne imaginam clockwise.

@smekerul: testul ala e o cretinitate...
[img]http://i36.tinypic.com/2nkj58x.gif[/img]
[img]http://img380.imageshack.us/img380/7199/27852qb5.gif[/img]
[img]http://forum-lines.ru/rez/ab58542.gif[/img]
интересное
Ierarhia OS: ??(Motorola T190 WTF??) -> ??(Motorola C380 WTF??) -> Symbian 8.0 (Nokia N70) -> ??(Sony Ericsson V640i) -> Mac OS X (iPhone DUH!) -> Windows Mobile 6.1 (Touch Pro & Touch HD) -> Android 2.2 FroYo (LG Optimus One)
Publicitate
Publicitate
Chiupy
MW Addicted
1256 mesaje
din 24/10/2005
15 septembrie 2009, 20:34:03 • actualizat 15 septembrie 2009, 20:34:35 (2 ori)
Esti inchis intr-o camera cu un manelist, un tigru si o
cobra. Ai o pusca in care ti-au mai ramas 2 gloante, ce
faci?
Înapoi la Free zone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 15 ani
3dWARd
MW Addicted
Ultimul acum 9 ani
ionutz01
MW Lurker
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.024⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!