HTC, din mai bine in mai bine

1 840 vizualizări
66 răspunsuri
soryn
MW Addicted
1050 mesaje
din 08/12/2005
Windows CE
21 septembrie 2008, 01:02:13
Hai ca deja incepeti s-o dati de gard cu chestiile astea!Nu alarmati de-an p...a!Faceti din tantar cal de curse!Puneti romul potrivit pt. fiecare device si nu o sa aveti probleme!Si cu driverele 3d iar nu mai vorbiti pt.ca 6.1 a rezolvat multe probleme si cele 3 seturi de drivere de pe xda le-au rezolvat pe celelalte.In plus driverele 3d de pe omnia merg ca unse pe kaiser!Mai incercati sau daca nu aveti cum,mai cititi ca nu-i greu!
Publicitate
Publicitate
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
21 septembrie 2008, 08:45:53
rom-ul potrivit inseamna pierderea garantiei caci nu e facut de htc. si atunci eu de ce am mai dat 2200ron pe el?
[IMG]http://www.speedtest.net/result/510584718.png[/IMG]
******HTC TOUCH PRO - MicroSDHC 6Gb / HTC TOUCH DIAMOND / HTC TOUCH DUAL******
autor subiect #18
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
21 septembrie 2008, 19:04:16 • actualizat 21 septembrie 2008, 19:22:20 (2 ori)
soryn nu prea cred.. sa privim lucrurile mai obiectiv. ce a facut htc?
pe langa ca au lansat deviceurile alea cum le-au lansat (vorbesc de primele cu procesor qualcomm) mai si fac reclama micinoasa. Cica "an excellent multimedia experience".. da.. din parti. Si tot acolo mai lauda procurile qualcomm cum ca ar fi capabile de decodare/encodare VGA, poze de 8MP, 3D, s.a.m.d. Ce rost are aceasta afirmatie cand nici un device nu dispune de aceste functii? Asa o lauda a luda?
revenim. ce a facut htc pentru a corecta multe din problemele existente la primele pocketpc-uri cu procesor qualcomm? mai nimic.

Toate dovezile sunt pe situl http://www.htcclassaction.org/ . Nu poti sa negi asta. N-am kaizer .. Si din cate am inteles performanta 2D tot la fel a ramas, performanta 3d s-a imbunatatit cu anumite drivere.

Pe mine ma doare actiunea mizera a lui htc! dai o groaza de bani si te trezesti ca ai tot felu de probleme.

un scenariu: gigi isi vinde tytn-ul si-si ia bucuros un tytn ii . isi pune repede colectia lui de filmuletze preferate si jocurile favorite ce le avea pe tytn. constata ca device-ul merge mult mai prost decat ce a avut inainte... pe zi ce trece gaseste tot mai multe probleme. dupa a inceput sa-i para rau de banii investiti in aparat. acesta a mai testat un alt device din seria touch, touch polaris. a constatat ca are aceasi problema si a decis sa renunte la htc. dupa o perioada lunga, aproximativ un an au aparut cateva solutii pentru rezolvarea partiala a problemelor legate de tytn ii. o solutie care nu a venit de la htc, de la cel care era dator sa ofere suport si o experienta placuta clientului.. insa ce folos? era prea tarziu.

--
Si nu consider ca exagerez.. acesta e adevaru! Sa nu mai incercam se ne auto-amagim.
soryn, te invit sa te uiti peste topicurile de pe xda-dev din aria Raphael! O groaza de oameni ce gasesc tot felu de probleme legate de touch pro. Si asta nu e din vina proprietarului.. ca are telefon mai destept ca el - NU e cazu aici. Ti se pare corect sa dai 22mil pe un device si sa-ti ofere in schimb o groaza de frustari?

Eu tot sper ca htc sa se corecteze... daca ar face asta ar fi clar top-notch.

IN ALTE CUVINTE: Eu vreau sa ma pot bucura de achizitia facuta (pt care platesc si un pret pe masura) cum o scot din cutie. Nu sa astept inca o groaza de timp pana ce vine solutia (daca vine).Cer prea mult?

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
21 septembrie 2008, 19:37:35
DSF 21-09-2008 19:04:16
o solutie care nu a venit de la htc, de la cel care era dator sa ofere suport si o experienta placuta clientului.. insa ce folos? era prea tarziu.
si asta e o solutie...

acum sincer,la mine merge ok s730,dar e adevarat ca nu am atatea alea instalate pe el cate am pe ppc. am vazut ca in mare parte lumea da vina pe procesor...

si intr-adevar...desi e dual core,e mai slab decat vechile bullverde sau pxa270. vedeti forumul cu fibonacii ,aplicatia java pentru benchmark. nu cu mult in urma,dar sub cele vechi la aceeasi frecventa...
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
21 septembrie 2008, 23:18:39
nu stiu ce inseamna dual-core la telefoane dar sunt sigur ca nu se compara cu un dual-core de la Intel si tare mi-as dori ca acel Intel Atom sa poata fi implementat si la telefoanele mobile.
usor, usor asus si samsung vor face treaba buna in lumea win mob. si sper sa le dea de gandit serios celor de la HTC
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
22 septembrie 2008, 23:52:25 • actualizat 22 septembrie 2008, 23:58:01 (2 ori)
intel atom e cel mai prost dual core posibil. singurul lui avantaj e ca nu consuma asa mult...

+ sunt structuri diferite intre blocurile de la un cpu pc si un cpu de telefon .

la telefon de exemplu se baga direct din procesor "suport nativ" pentru nu stiu ce codecuri ,camera de nush cati mp,chestii d-astea multimedia... pe cand la pc ai cu totul alte seturi de instructiuni :)

procesorul de la telefon puteti sa vi-l imaginati mai mult ca un microcontroler supratactat pentru functii multimedia. nu un procesor in adevarata putere a cuvantului. taskuri aritmetico-logice se faceau si cu antichitati ,nu numai cu msm sau pxa

cat despre asus si samsung... asus nu cred ca inca poate rivaliza insa samsung daca s-ar forta un pic. :lol: macar stim sigur ca si camera de la samsung e mai buna decat prostia aia de la htc  :P asa,sistemul de operare il iau ei de undeva
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
soryn
MW Addicted
1050 mesaje
din 08/12/2005
Windows CE
23 septembrie 2008, 00:01:56
Da,DSF,ai dreptate 90%.O sa ma documentez mai bine acum pt.ca am dat de un rus cumsecade care mi-a dat key network de la wifi.Htc a scos a 2-a versiune de 6.1 care a rezolvat problema cu redarea video pe direct draw si cam atat.Restul se datoreaza baietilor de pe xda si celor ce au scos coreplayerul(ultimile versiuni).Oricum,desi am vrut sa vand kaiserul,nu o sa mai fac treaba asta chiar daca o sa-mi iau xperia.Sunt foarte multumit de el.
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
18 aprecieri
40% warn
23 septembrie 2008, 00:37:43
soryn 23-09-2008 00:01:56
celor ce au scos coreplayerul(ultimile versiuni).
Care sunt acele ultime versiuni? am si eu nevoie,poate au rezolvat unele buguri,sau ma rog,sa se adapteze la toate rezolutiile.
soryn
MW Addicted
1050 mesaje
din 08/12/2005
Windows CE
23 septembrie 2008, 00:50:25
1.2.4,1.2.5.
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
23 septembrie 2008, 08:45:38
da mai cint, cum le stii tu pe toate, ca un om mare. am uitat ca lucrurile bune sunt numai cele pe care le folosesti tu.

oricum, nici cu acest procesor de 528mhz de la qualcomm nu avem un rezultat prea bun in video.

filmuletul ala care-l foloseam noi sorine, pt benchmark pe touch pro ajunge la 110% cu coreplayer. tcpmp nu mai functioneaza.
autor subiect #26
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
23 septembrie 2008, 12:48:54
Am facut si eu cateva benchmark-uri cu TCPMP si CorePlayer.

TCPMP
Raw Framebuffer
180Mhz: 109.75%
262Mhz (overclock): 171.64%

GAPI
180Mhz: 112.45%
262Mhz (overclock): 172.97%

GDI
180Mhz: 104.98%
262Mhz (overclock): 156.80%

Core Player 1.2.2
DirectDraw
180Mhz: 114.12%
262Mhz (overclock): 171.91%

Raw Framebuffer
180Mhz: 115.78%
262Mhz (overclock): 174.22%

Din teste se vede clar ca un device de prin 2005 cu procesor OMAP 850 de 200mhz bate un device din 2008 cu un procesor un qualcomm la 528mhz pe partea de performanta DirectDraw/RAW framebuffer. Pai nu mi se pare normal sincer.. Nu uitati ca nu toate aplicatiile sunt optimizate QTV. Nu uitati ca multe aplicatii/jocuri se folosesc de DirectDraw. Din moment ce merge bine pe QTV aici lipseste optimizarea software... :wallbesh:

@florinet tu trebuie sa alegi QTV la Video driver pt a vedea performanta adevarata a procesoarelor qualcomm. Poti sa refaci testul?
Si o versiune de TCPMP care ar trebui sa mearga si pe ultimele device-uri: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=380387

PS: video ce l-am testat e cel pus de soryn pe topicul tytn ii: #/file.php?id=82520

@soryn da, dar dupa cat timp au venit cu solutiile alea? dupa o vreme prea lunga... adica nu te puteai bucura din start de el. Eu speram ca htc sa invete din propriile greseli.. de exemplu, uite-te si tu ce probleme are touch pro pe partea de gps. M-ai multi useri de pe aici au confirmat. D'apai de pe xda-developers.. Sa zicem ca cineva isi ia touch pro pentru ca vede ca le stie pe toate: gps, mp3 player, video, organizer, s.a.m.d. Omul, stiind ca acesta dispune de gps, se va baza pe device. Cand va vedea cum merge in realitate... ii va venii sa arunce telefonul pe geam. Device-ul ar trebui sa functioneze optim cum il scoti din cutie. Nu uita, NU TOTI stiu de tweakuri, etc.. multi au avut primul lor device WM prin htc diamond/touch pro (majoritatea au trecut de la nokia). Ce impresie le v-a creea astora? Si eu am trecut de la nokia symbian la WM. Daca imi creea o impresie proasta din start poate nu mai eram fan WM. Dar am prins un telefon WM ft. bun din start, mult mai bun decat ce am avut/butonat anterior (symbian stuff).

Le-am trimis si un mail si mi-au raspuns ambiguu.. imi multumeau ca ma preocupa de problemele astea si ca vor trimite mesajul mai departe la echipa de ingineri. Mai imi recomandau sa le trimit mesajul si celor de la microsoft (ce treaba are microsoft cu proasta implementare a celor de la htc? le-am si raspuns inapoi..). Mi-a scris si ca "We know how important it is to have all the issue you have mention to be fixed in the new Windows Mobile OS.". Am intrebat cand o sa fie.. mi-a raspuns altu: "In order to make sure that you receive the update that is meant for your phone, please make sure to register your device on our website at www.htc.com. Just select your device's country of origin" - Nice :hmm:

Puteti incerca si voi la info AT htc.com . Cu cat mai multe plangeri, cu atat mai bine. Poate v-or lua o actiune

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
23 septembrie 2008, 14:23:58
despre acelas fisier video vorbesc si eu @DSF

GDI
avarage speed 126,96%

DirectDraw
avarage speed 165,57%

RAW FrameRate
avarage speed 172,67%

QTV
avarage speed 162,64%
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
23 septembrie 2008, 15:27:21 • actualizat 23 septembrie 2008, 16:21:44 (6 ori)
gata acum merge sa iau si eu fisierul ala...

deci s730 , tot cu msm dar la numai 400mhz . . .
RAW 176.90%

DD 98.08%

Gapi 157.84%

Gdi 152.31%

Dsf... ai luat punctaje mari...  ;)
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
Windows CE
23 septembrie 2008, 16:27:55 • actualizat 23 septembrie 2008, 16:37:13 (3 ori)
Mai , voi ati umflat scorul la Direct Draw de la voi? :hmm:

Cel putin tu Dsf ? :)

Eu cu 400mhz din s730 , am facut de peste 7 ori testul DD si niciodata peste 100%

De fapt 98 si ceva am vazut parca maxim

Adica cu 400mhz dual core, cu driver d.ala instalat , si tot iau mai putin decat 180mhz? ??? This is insanely . . . BAD

La celelalte vad ca se mai regleaza dar tot DSF ia mai mult la frecvente mai mici.

Tare bun omap. Trebuia sa se mearga pe imbunatatirea aluia. Bine macar ca nu am luat s730 din magazin altfel ma ofticam . . . asa . . . nu e nicio surpriza :roll:
Publicitate
Publicitate
autor subiect #30
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
23 septembrie 2008, 16:38:29 • actualizat 23 septembrie 2008, 16:43:27 (3 ori)
Ce nasol sta :(..
florinet4 23-09-2008 14:23:58
QTV
avarage speed 162,64%
Nu imi sa cred.. si Kaizer are un scor mult mai bun cand folosesti QTV (256% - sursa: soryn pe topicul tytn ii). Sigur ai ultima versiune de CorePlayer? Ca am intles ca nu orice versiune e optimizata pt noile procuri qualcomm.. Ce trist.

@Cint ce te face sa crezi ca exagerez?
Uite screenshot:
/data/files/oldpubfiles/_forum/Screen173.png
Da.. e SPV C600 la 264Mhz pe DirectDraw.

Crezi ca postez degeaba cand zic ca deviceurile cu procesor qualcomm sunt sub anticele omap in privinta unor aspecte? Nu mai zic nimic de Xscale de la Intel. Nu stiu de ce s-au laudat atunci cand au facut anuntul cu trecerea pe qualcomm.. performante 3d superbe, bla bla bla.. doar teoretic :(. Practica ne arata altceva..

Si repet: am zis deviceurile cu procesor qualcomm.. nu procesoarele qualcomm. Pt ca inca nu stiu daca e proasta implementare sau insusi procesorul fizic.

Înapoi la HTC PocketPC
Topicuri similare
CrYs22
acum 8 ani
244
1 960 vizualizări
Copos
acum 9 ani
196
2 209 vizualizări
xperia_x2
acum 10 ani
3
304 vizualizări
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 13 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 12 ani
cold_fire
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.025⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!