Anime Zone

1 717 vizualizări
182 răspunsuri
autor subiect #1
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
03 iulie 2007, 20:49:49 • actualizat 03 iulie 2007, 21:02:12 (4 ori)
Am cautat pe forum un topic in care sa se vorbeasca despre anime si spre surprinderea mea nu am gasit nici un topic :wow: asa ca am deschis eu unul.
Aici vom discuta despre tot ce implica "fenomenul" anime adica:download anime,discutii despre anime,imagini,amv-uri etc etc
Pentru inceput as vrea sa clarific un lucru,multi nu stiu ce sunt anime-urile si le catalogheaza ca pe niste desene animate obisnuite asa ca pt necunoscatori pun o definitie mai jos.
Anime-ul se referă la animatia japoneză. Cuvântul anime este împrumutat de la termenul frantuzesc pentru animatie. Animatia japoneză este o formă distinctă de animatie care este aproape întotdeauna observabilă, fie prin prin stil, fie prin calitate.
Spre deosebire de stilul american, nu toate anime-urile sunt destinate copiilor. Subiectele din anime pot fi de la obscene până la nebuneste de drăgute, aceasta din cauză că legile de cenzură japoneze sunt diferite de majoritatea tărilor.

Pentru inceput o sa spun "povestea mea" legata de anime  :D si v-as ruga sa v-o spuneti si pe a voastra.
Primul anime pe care l-am vazut(la vremea aceea nu stiam ce e un anime) a fost Sailor moon acum multi ani(cred ca pe la varsta de 6-7 ani daca nu ma insel),imi placea foarte mult fiindca avea ceva aparte fata de celelalte desene gen Tom si Jerry sau Scooby Doo...apoi a urmat Dragon Ball(asta pe la vreo 10 ani),tin minte ca era difuzat de Tvr2 un singur episod(care avea cam 15 minute) in jurul orei 14...eu ieseam pe la 13 si ceva de la scoala si alergam ca nebunul sa ajung acasa cat mai repede pt acele cateva minute de fericire,ajunsesem sa ador anime-ul asta,plangeam daca pierdeam un episod...era ceva f important pt mine,si acum tin minte ultimul episod din Dragon Ball...cat am putut sa plang atunci :cry: (eee nici chiar asa,exagerez putin dar oricum mi-au dat lacrimile,cateva zile nu am mai fost om,pardon...copil :lol: ) .Apoi incet,incet am inceput sa uit de DB si uite asa am ajuns la varsta de aproape 17 ani cand cineva mi-a amintit de DB din intamplare..brusc mi-am amintit de momentele din copilarie dar nu prea le-am dat importanta fiindca deja nu ma mai pasionau desenele de mult timp si nu aveam chef...pana cand am facut cea mai mare greseala din viata mea  :D ...am descarcat(la indemnul unei persoane care imi spunea cat de tare e continuarea DB si anume DBZ) primul episod din DBZ si aia a fost(atunci am aflat ce este acela un amine),am ramas fascinat de DBZ iar apoi am inceput sa descarc...pana cand am ajuns sa ma uit ca disperatul ore intregi zilnic la DBZ.Am facut o greseala destul de mare fiindca m-am grabit sa-l vad pe tot atat de repede,a fost o tristete f mare pe capul meu la ultimele episoade...in fine,am terminat si DBZ iar apoi am continuat cu DB GT care mi s-a parut o tampenie(asta datorita faptului ca nu era facut de creatorul seriilor trecute-DB si DBZ- dar si datorita graficii foarte proaste/povestii absolut stupide care nu prea avea legatura cu ceea ce s-a intamplat in DBZ).Finalul calatoriei "Dragon Ball" s-a incheiat cu DB GT cu speranta ca poate vreodata va mai exista o continuare...
In urmatoarele zile am inceput sa caut anime-uri asemanatoare si am gasit Yu Yu Hakusho,un anime foarte bun care se aseamana foarte mult cu DBZ,l-am terminat repede si p-asta apoi am inceput sa vad naruto dar m-am oprit la episodul 5 din lipsa de timp dar azi m-am apucat sa scot naruto si sunt hotarat sa-l vad pe tot.
Cam asta e mica mea poveste despre anime-uri,am la activ decat Sailor Moon,Dragon Ball,Dragon Ball Z,Dragon Ball GT si Yu Yu Hakusho..urmeaza Naruto...
Ma scuzati(cei cu telefoane) pt postul cam lung dar cine e interesat poate sa citeasca.
In urmatoarele zile voi posta animatii,wallpapere etc,o sa gasiti aici de toate,inclusiv episoade din anime-uri :)
Publicitate
Publicitate
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
03 iulie 2007, 21:03:05
imaginile sunt misto ca sunt lucrate. am avut toata seria la dragon ball z si am sters-o  :P 30 gb parca ,nu mai stiu,insa e pierdere de timp insa pozele imi plac si mie :)
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
szmirika
MW Addicted
2549 mesaje
din 27/07/2005
27 aprecieri
03 iulie 2007, 21:04:17
Mi-ai adus aminte de vremurile frumoase...Singurul desen animat care il urmaream mereu era Dragon Ball , plecam de la scoala sa prind desenele!Mai erau si alea cu spiridusul ala , parca Nilson il chema,zbura el pe o gasca salbatica,am uitat cum se numeau.
Imi placea de vulpea accea care le pandea Zmiri o chema(de acolo mi am ales si porecla)
Acum nu ma mai uit la desene :) oricum imi este dor de vremurile acelea! :cry:
bunelu
MW Addicted
2125 mesaje
din 07/07/2005
4 aprecieri
03 iulie 2007, 21:08:13
si eu m-am uitat cand eram mic la dragon ball .. tin minte ca si eu ma duceam la un vecin sau venea el la mine si ne uitam amandoi cu sufletu la gura sa vedem ce mai face Goku  :P .. acum cateva luni am vazut aproape toata seria DBZ (tot asa mi-am amintit de mania mea din copilarie) si o parte din DB GT .. anyway mi-a placut mult .. chiar si acu aproape de varsta de 20 de ani :))

acum ma mai uit seara ca sa adorm pe A+ .. la Inuyasha .. iar un desen dragut :) .. cam atat  :D

p.s. am ramas totusi fan Road Runner, Droopy ... Looney Tunes .. DBZ si Inuyasha sunt exceptii  :P
This is 10% percent luck, 20% percent skill 50% percent concentrated power of will 5% percent pleasure, 15% percent pain And 100% percent reason to remember the name.

Respect The Rules !
autor subiect #5
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
03 iulie 2007, 21:08:59 • actualizat 03 iulie 2007, 21:12:48 (2 ori)
Asa am spus si eu Costin pana am vazut primele episoade...,Catalin pai daca aveam ore in timpul in care era difuzat DB cred ca plecam si eu de la ore :lol:
...aaa si am uitat o chestie care pur si simplu ma dispera,dupa ce ca episoadele era foarte scurte mai bagau si vreo 5 minute de secvente din episodul anterior :( + ca sa te faca sa nu dormi noaptea...se terminau atunci cand abia incepea actiunea si bagau secvente din episodul urmator,cat de iritant era lucrul asta  :D
Claudiu
MW Addicted
2816 mesaje
din 23/10/2006
Opera Mini
03 iulie 2007, 21:10:01
Imi placeau si mie Dragon Ball (lol) si mai nou am urmarit Blue Gender (anime de nota 10) dar totusi, suntem pe un forum IT&C si un topic despre desene animate nu prea isi are locul...
.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
03 iulie 2007, 21:14:17
Marius 03-07-2007 21:08:59
Asa am spus si eu Costin pana am vazut primele episoade...,Catalin pai daca aveam ore in timpul in care era difuzat DB cred ca plecam si eu de la ore :lol:
erau 378 sau 478 de episoade fiecare a cel putin 25 de minute...n-am avut rabdare .si cand am vazut pe hard 30 gb intr-un folder dbz ,m-am si speriat ce-o fi acolo ca luasem la gramada de pe odc de la un amic.

pentru fanii anime recomand un film super : Vampire Hunter D Bloodlust :coolup:
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
bunelu
MW Addicted
2125 mesaje
din 07/07/2005
4 aprecieri
03 iulie 2007, 21:14:55
asta hotarasc moderatorii claudiu .. pt inceput incercati sa nu mai fiti offtopic pe topicuri in afara free-zone-ului .. dupa aia mai vb :)

nu vad de ce sa inchid topicul .. ramane .. puteti posta link-uri la episoade, imagini, teme, jocuri anime etc.
This is 10% percent luck, 20% percent skill 50% percent concentrated power of will 5% percent pleasure, 15% percent pain And 100% percent reason to remember the name.

Respect The Rules !
autor subiect #9
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
03 iulie 2007, 21:28:57 • actualizat 03 iulie 2007, 21:29:38 (1 ori)
DB,DBZ si DBGT inclusiv filmele puteti sa le descarcati de aici :)
sharkTM
MW Addicted
2706 mesaje
din 25/11/2006
4 aprecieri
Opera Mini
04 iulie 2007, 08:30:33
cand eram mic ma uitam si la dragonballz dar mai ales la pokemon! eram inebunit dupa desenul ala! :)
alcris
MW Liker
73 mesaje
din 07/12/2005
Opera Mini
04 iulie 2007, 08:54:47
Nu se uita nimeni la Occhi di gatto? era prin 97-98 pe italia 1! superbe desene anime
autor subiect #12
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
04 iulie 2007, 10:59:22
Pokemon a fost un anime foarte slab destinat copiilor pana in 10 ani,Pokemon nici nu prea este considerat un anime adevarat :down:
aly_ancu
MW Addicted
1319 mesaje
din 08/08/2006
04 iulie 2007, 13:07:55
Eu sunt si acum fan DB.Am intrat pe adresa aia Marius si am vazut ca sunt toate episoadele acolo,of si ce ma oftic ca nu pot sa le iau.Ar fi fain daca ai pune ceva de-acolo pe alt host.Chiar am un episod preferat din seria DB,ala in care Goku o fura de la Ten Shinhan,cred ca stii care.
autor subiect #14
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
04 iulie 2007, 13:19:53
De ce nu poti sa le iei de acolo?(sunt uploadate si pe rapidshare si pe megaupload),de episoadele din DB nu mai imi amintesc chiar exact ca le-am vazut acu ceva ani dar din DBZ si DBGT stiu tot :)
Publicitate
Publicitate
autor subiect #15
Marius
MW Addicted
6998 mesaje
din 05/06/2005
04 iulie 2007, 15:05:11
De aici puteti descarca episoadele Naruto dubbed in english :)
Înapoi la Free zone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 14 ani
Marius
MW Addicted
Ultimul acum 10 ani
xperia_x2
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.122⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!