adaptor de jack la spv

3 379 vizualizări
116 răspunsuri
mcosti2005
MW Lurker
217 mesaje
din 29/06/2006
03 septembrie 2006, 23:58:37
Cu placere, dar nu inteleg de ce nu merge, la mine functionaza.

Am observat un lucru ciudat, nu la toate boxele merge:
-am unele de la A4Tech cu subwoofer si nu merge in nici un fel
-la Genius, boxe simple merge asa cum am spus mai sus
-iar la casti merge daca bag mufa castilor pana la a doua dunga de pe ea si o tin putin inclinata pentru a face contact.

Concluzie: si boxele sunt de vina, de aceea la unii merge iar la altii nu.
Colectie de aplicatii, jocuri, etc toate pentru SPV-uri.www.spv-smartphone.tk

Pasinat de fotografie si concursuri fotografice?
Publicitate
Publicitate
mircea
MW Addicted
4121 mesaje
din 21/08/2005
1 aprecieri
04 septembrie 2006, 02:33:14
daca adaptorul e bun, trebuie sa merga si o statie de 1000W, si la casetofonul din masina, si la magnetofonul lui bunicu din beci, orice dispozitiv cu functie de aux!
masck
MW Liker
59 mesaje
din 29/05/2006
21 septembrie 2006, 20:16:22
uitati cum sta treaba.
Am si eu un spv c600 si am auzit si eu de treaba asta..: sa pun telefonul pe boxe..
totu bine si frumos... plec dupa adaptorul ala de 2.5 si 3.65
gasesc doar mufele separate si ma duk la un service sa pun cablul si sa le lipesc...
si cum stau eu acolo.... incepe tipul ala sa-mi spuna ca prin metoda asta pot sa ard telefonul... ca intradevar eu timit semnal... dar se primeste si un semnal de confirmare si boxele pot sa-mi trimita curent si sa-mi arda telefonul.... Cica s-a intamplat asta la statii renumite....
Mi-a spus ca daca chiar vreau fak chestia asta imi trebuie o protectie.... care costa in jur de 50-100ron.
chestia asta mi-a mai fost confirmata de inca 2 tipi....

Voi ce ziceti?
eu faceam chestia asta cu un mp3 player la 2 milioane fara sa se arda...
da cu 10 milioane nu-mi surade sa ma joc.
Ce ziceti, ma convingeti cu argumente serioase ca nu poate sa se intample nimic?
Geeo
MW Addicted
1352 mesaje
din 29/01/2006
21 septembrie 2006, 21:47:23
masck, la spv nu stiu cum e protectia dar cand am conectat motorola c975 prin adaptor la 2 combine(in total 5 difuzoare)cu ditamai boxele nu s-a intamplat nimic cu telefonul. este adevarat ca nu am incercat pe o statie... poate o fi mai diferit la statie
Frike
MW Addicted
1507 mesaje
din 01/06/2005
8 aprecieri
22 septembrie 2006, 01:22:42
nu cred ca mai trebuie protectie.. si eu cand m-am dus sa iau mi-a spus vanzatorul ca o sa il ard.. da nu are nimica.. si l-am pus si la tub de bass \masina) si la subwoofer (5+1).. n-are nici o traba si + ca in fiecare zi il tin la boxe (2+1) la scoala :-P
Android leads the path.....
www.bestbots.ro / Bijuterii Swarovski
masck
MW Liker
59 mesaje
din 29/05/2006
22 septembrie 2006, 08:46:40
dap.. pai eu zic ca aveau dreptate. Bineinteles chestia asta se intampla in situatii extreme... dar stie fiecare cum sare norocul...
orice trimite semnal poate primi curent.. si spv-ul nu are cum sa aiba protectie pentru ca protectia este cat telefonul....

Intradevar nu ar trebui sa se arda..... posibilitatea de a se arde este aceeasi cu posibilitatea de a se arde un ram sau placa de sunet de la calculator, frigiderul s.a.s.m.d.....si nu pot sta linistit...
si o sa mai vb cu un alt tip care se pricepe... sa va pun la curent cu protectia respectiva
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
22 septembrie 2006, 12:11:26
mi se pare o aberatie. o statie sau o combina nu cred ca poate trimite "curent" pe line-in sau mic. problema e alta. sunt produse care tre vandute si ele! singura problema care as vedeau ar fi in cazul in care ai pune telefonul direct pe difuzoare(bine, nush ce s-ar putea auzi) pt ca un difuzor are 4Ω sau 8Ω(mai nou si 6Ω) pe cand castile au peste 60Ω, asta mi se pare mie una din modalitatile prin care s-ar putea arde un aparat care este destinat sa fie folosit cu casti!
[IMG]http://www.speedtest.net/result/510584718.png[/IMG]
******HTC TOUCH PRO - MicroSDHC 6Gb / HTC TOUCH DIAMOND / HTC TOUCH DUAL******
masck
MW Liker
59 mesaje
din 29/05/2006
22 septembrie 2006, 19:04:44
daca esti asha destept spune-mi si mie cum se arde ramul de la calculator sau placa de sunet ??? Ca are si calcu o groaza de protectii.... si pare imposibil sa se arda....

hai ca iti spun eu.... prin scapari de tensiune... scapari care se duc pe orice e conductor.... si daca ai bafta la o pana de curent sau la un defect al chinezariilor de alimentari de la boxe s.a.m.d.p......
pa telefon.....
mircea
MW Addicted
4121 mesaje
din 21/08/2005
1 aprecieri
22 septembrie 2006, 19:49:51
cine vrea un adaptor? e cu fir de vreo juma de metru aproape!  :D
Frike
MW Addicted
1507 mesaje
din 01/06/2005
8 aprecieri
23 septembrie 2006, 22:50:14
eu stiu ca se arde numai daca pui la boxe fara amplificator  :P
Android leads the path.....
www.bestbots.ro / Bijuterii Swarovski
bruno
MW Addicted
2616 mesaje
din 28/09/2005
26 septembrie 2006, 16:37:31
daca vreti adaptoare dati-mi pm.nu iau comisioane doar platiti adaptorul plus taxe postale  ;)
p.s.: 1 leu adaptorul(o iesire)
[img]http://xs102.xs.to/xs102/06246/smMTUnveiling4.jpg[/img]
The Hate U Give Little Infants Fucks Everybody. . .
masck
MW Liker
59 mesaje
din 29/05/2006
07 octombrie 2006, 17:10:39
atentie pentru cine cumpara adaptoare de spv de 2.5

Nu sunt bune pentru telefon.
nu au acelasi standard.
dupa nervi si 6 adaptoare cumparate am constatat ca trebuie sa misti un pic pentru a se auzi in ambele boxe. apoi am constatat ca orice as face se aude mono asa ca am luat adaptoarele la masurat si SURPIZA = ERAU 100% FUNCTIONALE SI STEREO.
Si totusi de ce nu se auzea cand le connectam la spv.
RASPUNSUL ESTE : AU ALT STANDARD.. DACA VA UITATI BINE O SA VEDETI CA DISTANTA INTRE CELE 2 LINII NEGRE DIN MIJLOC NU ESTE EGALA.
CEEA CE AUZITI VOI CAND MISCATI MUFA ESTE MONO PE BOXA DREAPTA STEREO.
nici macar mono-ul nu este corect..

datorita faptului ca distanta dintre cele 2 linii negre din mijloc cei doi connectori stereo vin pe un singur connector stereo si se aude mono ceea ce ar fi trebuit sa se auda stereo pe o sg boxa

sper ca ati inteles ce vreau sa spun
sa nu mai injurati adaptoarele ca ele sunt bune
ceea ce ne trebuie noua nu se gaseste asa ca mai bine cumparati un handsfree ieftin il taiati si lipiti un adaptor de 3.5
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
08 octombrie 2006, 21:16:28
bun..
am tot cautat adaptor pt spv dar nu am gasit.
azi in piata am gasit un prelungitor de la 2.5mm la 3.5mm (si asta de abia ce l-am gasit..). chestia este ca ambele capete sunt de tip "tata" (si nu cel de 2.5mm tata iar capatul de 3.5mm mama). Am tot cautat prin piata o 'duda' din aia cu capetele "mama" ca sa pot folosi si io acest "prelungitor".. dar nu am gasit.
Am luat astea si sincer nu am crezut ca va functionea DAR functioneaza, SI inca stereo :)).
/data/files/oldpubfiles/_forum/adaptorspv.jpg /data/files/oldpubfiles/_forum/adaptorspv1.jpg /data/files/oldpubfiles/_forum/adaptorspv2.jpg

Dupa cum se observa capetele au 2 dungi, deci 3 canale. Mufa (ce intra in telefon) trebuie putin miscata sa se auda canalul L si R.
Toate astea m-au costat 7 RON..

Am testat pe niste casti cu jack 3,5 si dvd player 5.1

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Geo2000
MW Addicted
1101 mesaje
din 31/08/2005
Opera Mini
08 octombrie 2006, 21:38:19 • actualizat 08 octombrie 2006, 21:40:25 (1 ori)
Eu mi-am confectionat dintr-o mufa de casti de 2.5mm cu una de 3.5mm. am bagat pe statia lui fratemiu cu TCMP si se aude stereo si sa vezi ce bine reda, mai bine ca un DVD player. apropo Dsf din ce piata ai luat adaptoarele?  :P
[img]http://www.fightersoft.ro/mts_user.gif[/img] [img]http://forum.clubford.ro/download/file.php?avatar=13069_1321567490.gif[/img]
Publicitate
Publicitate
masck
MW Liker
59 mesaje
din 29/05/2006
20 octombrie 2006, 17:04:53
adaptoarele alea la 25 de mii sau 30 de mii nu sunt bune!!!!
garantez!!! am testat 10!!!
ele sunt stereo dar daca comparati intrarea de la adaptor cu cea de la handsfree o sa observati ca nu sunt la fel....
cand miscati adaptorul si se aude in 2 boxe sunetul NU este stereo.... folositi urechea...
adaptoarele le-am luat de la magazine diferite si garantez ca nu sunt bune....
alea la 25 de mii sunt adaptoare pentru casetofoane vechi cu nu stiu ce functii si nu au standardul pe care il au hands free...

Si totusi am cautat mai departe si surpriza...
in Craiova in Mercur am observat un adaptor la 100 de mii si mi-am zis ca daca sunt mai scumpe tre sa mearga(de fapt erau mai scumpe pentru ca aveau acelasi standard cu hands free-ul)
SI AU MERS!!
fara nici o problema... le-am masurat si intradevar erau identice cu hands free-ul!!

Atentie !!! nu mai intrebati de adaptoare ca angajatii sunt paraleli.... cautati la magazinele de electronice si uitativa prin rafturi la cabluri si casti... pentru ca atunci cand am intrebat de adaptor vanzatorul a spus ca nu are si cand m-am uitat mai bine avea.!
Înapoi la HTC Windows Smartphone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 16 ani
Leo_7
Începător
Ultimul acum 13 ani
Hidralazina
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 28% ⋅ 37
  • E frumos dar nu prea 23% ⋅ 31
  • Laser frate! 49% ⋅ 65
Au votat 133 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.020⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!