De ce imi place iOS (iOS 7) si iPhone..

195 vizualizări
4 răspunsuri
autor subiect #1
DSF
zZz ツ
6920 mesaje
din 28/04/2005
279 aprecieri
16 ianuarie 2014, 21:14:35 • actualizat 13 februarie 2014, 02:45:31 (6 ori)
Cativa dintre voi ma stiu ca eram fan infocat Windows Mobile (nu Windows Phone) si Android (inca mai am Galaxy S2) :).
Am avut ocazia sa butonez tot felu de smartphones cu Android si din pacate, desi au hardware cu n core-uri, RAM peste masura, au probleme cu ceea ce eu numesc "user experience" cu accentul pe raspuns la comenzi si gestionare memorie.

Cam de un an am trecut si eu pe iOS 6 cu iPhone 5. Iar dupa a lansat Apple iOS 7.. o schimbare de UI foarte buna venita.
Frustrarea la utilizarea telefonului pentru taskuri simple s-a redus semnificativ! Mult mai responsive (nu e 100% lag free) si gestioneaza mai bine aplicatiile deschise (nu le inchide aiurea ca pe Android). Le pune in sleep si le tine mai mult timp in memorie. Unele aplicatii au implementat API pt servicii background.

Anyway, pe langa astea mai imi plac lucrurile finute implementate in iOS (varianta stock) cum ar fi:
  • Shake to undo. Ai sters un mail din greala? Dai un shake si revine fara sa mai mergi in folderul Deleted si Move blabla. Ai sters un pasaj dintr-un text din gresala (de exemplu cand scrii intr-un input in browser)? Shake to undo :). S.a.m.d
  • Tap status bar pt scroll top. Incredibil cat de utila e functia asta dupa ce te obisnuiesti cu ea..
  • Control Media universal. Aplicatiile 3rd-party de muzica/streaming audio (inclusiv radio) pot fi controlate de la acealesi controale media. next, prev, pauza, play, seek :)
  • Timer inteligent. Vrei sa asculti muzica pana ce adormi? Nici o problema, nu conteaza ca asculti printr-o aplicatie 3rd-party. Dai drumu la muzica si pui la timer 2 ore si bifezi Stop music. Ce idee buna.. Nu mai trebuie sa-ti bati capu cu aplicatii care au implementat functia asta.. pentru ca e deja implementat global system wide!
  • Lookscreen inteligent. Ai o alarma? Dai snooze. Dupa poti vedea cate minute au mai ramas pana ce suna iar. La fel si cu reminder, poti da snooze direct din lockscreen. Iar daca folosesti navigatia intreg lookscreen-ul se te ghideaza (din pacate merge doar cu Apple Maps)
  • Control confidentialitate per aplicatie. Daca o aplicatie, de exemplu, vrea sa listeze contactele sau sa citeasca pozitia GPS, tu poti alege daca dai acces aplicatiei.
Astea imi vin acum in minte. Sunt sigur ca sunt mai multe.

Iar ca o idee hardware foarte buna e acel switch pentru silent. La inceput ma gandeam ca e inutil.. dar ce m-am inselat... Cand ai nevoie rapid sa treci pe silent, o poti face fara sa mai deblochezi telefonul.

Si acum legat de limitarile iOS. Din fericire cu ajutorul jailbreakului ajungi sa ai un smartphone cu tot felu de tweakuri, de multi ori peste tot ce ofera Android si asta fara sa flashuiesti cutare ROM ca sa ai functia x. Fara flashing aditional poti sa instalezi tweakuri ce se integreaza in OS.
Pe Android exista tweakuri cu concept similar de injectare in OS, Xposed Framework, dar e mic copil pe langa Mobile Substrate (intr-adevar MobileSubstrate are o vechime deja).
Ce imi place la Android e ca ofera mai multa flexibilitate in mod implicit. Cum comunica aplicatiile intre ele, storage non-sandbox (adica ai acces la orice fisier in afara de system), informatii despre consum baterie, intents inclusiv share dinamic, s.a.m.d.

Deci.... de ce va place iOS (iOS 7)?

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Publicitate
Publicitate
PhenNnom
MW Moderator
2436 mesaje
din 29/07/2008
43 aprecieri
16 ianuarie 2014, 22:44:31
Pentru ca, fata de Android, per total este "lag free", UI-ul prietenos cu incepatorii, desi nu sunt incepator, posibilitatile de customizare dupa jailbreak.
Imi plac animatiile, aplicatiile care sunt integrate foarte bine in sistem, mai exact imi place cum se "lipeste" interfata unei aplicatii de statusbar.
Culorile, desi unii ar zice ca e deplasata ideea de "ios 7" si ca este copilaresc, mie mi se pare mult mai aerisit si practic decat ios 6.  Am avut peste 200 de aplicatii instalate aleatoriu pe fostul 4S 64gb si nici urma de incetinire. Bine, era pe iOS 6, dar sunt convins ca si pe 7 este la fel.
Ce nu-mi place la iOS 7 : Se misca slabut pe hardware mai vechi (iPhone 4)
2 apreciază
HP Pavilion G6 # OSX Mavericks + Windows 7
Samsung Galaxy S4 Developer Prototype
MariusNew
Începător
5 mesaje
din 22/01/2014
4 aprecieri
22 ianuarie 2014, 09:26:53
Momentan nu am niciun motiv sa trec la noua versiune de iOS.

Sunt foarte multumit de versiunea 6.1.3 pe care o am pe 4S + ca parerile celor care si-au actualizat softul nu au fost tocmai pozitive. Asadar, avand in vedere ca nu am posibilitatea de a "anula" acest update in cazul in care nu-mi place iOS 7 - nu vreau sa risc. :)

Probabil la urmatorul iphone voi avea posibilitatea de a testa aceasta noua versiune de OS care nu pare atat de rea (desi aspectul vechi este mult mai frumos si elegant).
1 apreciază
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
22 ianuarie 2014, 13:07:34
Si foarte bine faci.
din discutiile avute cu userii de pe idevice,am inteles ca iOS7 nu se misca foarte bine pe device-urile mai jos de i5.
Desktop: i7 6700k: Liquid Cooler NZXT Kraken X62 280mm/ Mobo Asus Strix Z270F Gaming/ Ram:GeIL's DDR4 EVO X 16GB/ Video: Asus Strix GTX 1080 Gaming 8GB/ Stocare:SSD Samsung 960 EVO Series 250GB m2 SSD Kingston 128GB,SSD Samsung 850 EVO 250GB + 1TB HDD Lighting: NZXT HUE+ RGB / Fan: NZXT Aer RGB/ Case: Silverstone Primera pm01w-RGB/ Sursa: Corsair HX850i Platinum / Laptop:Alienware 17 R2 (touchscreen) GTX 980M/ 1x1TB HDD/ 2x256GB SSD 16GB DDR3 Phone: Galaxy S7 Edge
cypryan
MW Addicted
6346 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
Windows Phone 8.0
25 ianuarie 2014, 06:39:09
Pai nu prea, pe 4s se apropie de I5 dar pe 4 cică se misca lent.Ce-i care si-au făcut update la 7 regretă di in ziua de astăzi
Client orange
Înapoi la iOS 7
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 5 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 5 ani
cypryan
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.018⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!