MobileWave relansat. Ce parere aveți?

142 008 vizualizări
279 răspunsuri
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
umbra_mea
MW Addicted
2046 mesaje
din 14/07/2008
17 aprecieri
10 februarie 2014, 14:56:08
Fiecare cu ce ii place. Cred ca si mie imi placea mai mult daca era patrat, dar e alegerea lui @DSF. Mie imi place simplitatea. Nu inseamna ca daca e rotund e urat! Sigur la multi le place asa.
2 apreciază
Publicitate
Publicitate
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
10 februarie 2014, 15:21:42
Vreau sa felicit Mobilewave pentru noul logo pe care si l-a tras, e prea tare, iar felul in care se roteste cand te duci pe el in stanga sus e un detaliu fantastic, subtil dar de mare efect. Felicitari celui care a avut ideea precum si creatorului.
3 apreciază
pustiul_red
Începător
50 mesaje
din 05/02/2010
4 aprecieri
40% warn
10 februarie 2014, 20:03:47
Momentan nu-mi place,ma incurc mai rau ca in celalalt. Dar e un inceput in toate. Felicitari pentru efortul facut sper sa fie si apreciat,stiu cat de greu e sa faci asemenea lucruri :). Numa bine Sanatate!
3 apreciază
autor subiect #169
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
11 februarie 2014, 00:32:21 • actualizat 11 februarie 2014, 00:39:03 (5 ori)
@cypryan @ascary @umbra_mea planuiesc sa fac si o tema Retro, gen culori cum erau inainte pe MW (deci da, ceva cu effect gradient-glossy) si fara avatarul in cerc.. Avatarul din sectiunea de sus a fost intentionat lasat asa.
Alecs
Vreau sa felicit Mobilewave pentru noul logo pe care si l-a tras, e prea tare, iar felul in care se roteste cand te duci pe el in stanga sus e un detaliu fantastic, subtil dar de mare efect. Felicitari celui care a avut ideea precum si creatorului.
Multumesc Alecs! Adevaru e ca mi-a venit idea cu rotirea logo-ului din cauza unor limitari de structura atunci cand am hotarat ca vreau o bara omni-prezenta si am renuntat la idea de header lat (care ocupa cam mult spatiu inutil)  :D
pustiul_red
Momentan nu-mi place,ma incurc mai rau ca in celalalt. Dar e un inceput in toate. Felicitari pentru efortul facut sper sa fie si apreciat,stiu cat de greu e sa faci asemenea lucruri :). Numa bine Sanatate!
@pustiul_red multumesc. Legat de noul design, datorita faptului ca sunt multe elemente schimbate/noi, e mai greu pana ce te mai acomodezi.. De exemplu, citarea te poate incurca pentru ca tu esti obisnuit sa se deschida o noua pagina cand apesi pe buton. Acum poti sa citezi din mai multe topicuri (se salveaza in cookies) si cand ai ales citatle dorite poti sa te ocupi de scris. Uite-te si peste http://mobilewave.ro/ghid
Dupa un timp vei vedea ca sunt multe chestii mai practice, si mici chiktze gen URL-urile externe marcate cu o sageata, butoanele ce executa o actiune direct pe pagina (fara a deschide alta) marcate cu sageata "›" si alte cele.
Alecs 2014-02-10 14:47:09
Din pacate, observ ca odata cu modificarile de structura ale Mobilewave navigarea aici mi-a devenit mult mai dificila prin metodele mele de pana acum. Am inceput redactarea acestui post de pe telefon dar a trebuit s-o las balta din cauza delay-urilor in afisarea textului scris si a altor simptome asa ca a trebuit sa ma asez la pc.
Da-mi please mai multe detalii. Folosesti versiunea mobile (m.mobilewave.ro) sau cea desktop? Cea desktop foloseste un rich text editor si la input de pe telefoane s-ar putea sa fie delay.
Legat de varianta desktop, vreau sa fac sectiunea de share sa fie incarcata on demand, iar in viitor vreau sa scot si box-urile de la facebook si G+.
2 apreciază

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
cypryan
MW Addicted
6346 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
11 februarie 2014, 13:39:39 • actualizat 11 februarie 2014, 13:43:55 (1 ori)
Daca este lasat ace rotund intentionat un pic in afara acele bare e ok, poate ma obisnuiesc dar tot ma deranjeaza , nu stiu de ce dar can deschid MW imi sare saracia in ochi mai ceva decat semnul pe care imi arata un PM de ex. :naughty:  eh ma obisnuiesc eu !!!

Totusi cred ca ar trebuii si un un buton sus sa te duca direct in josul pagini asa cum ai pus in josul pagini acel buton care de duce automat in sus-ul pagini !!  :P

Cum bag o imagine direct din PC, ce este in bara de sus trebuie cu link.  

De pe Mobile  tot greu se misca , este enervat, se misca mai bine in varianta desktop de pe mobil fata de varianta mobile, sper sa se rezolve dar poate e si din cauza ca intru cu explorer internet de pe WP, poate de pe alte browsere functioneaza impecabil.
Adica e un chin cand vreau sa postez/citez/pm de pe mobil. :)

Mai tarziu >>>

Si la postare acestui coment de pe Opera browser de pe PC ...am avut probleme la postarea lui , adica ramane pe redirectionare pana ii dau cu refresh ..si dupa stau cu emotii sa vad daca sa postat sau nu comentariul. :naughty:

Sper sa nu supere ca tot spun chestia asta si ma repet, daca deranjeaza sa mi se spuna si numai pomenesc de aceasta problema !! :type:

Apropo, cand postez de pe tel.  de ce nu-mi accepta emoticoanele care sunt inlcuse in tastatura ?  
Client orange
autor subiect #171
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
Android 4.1.2
11 februarie 2014, 14:26:42 • actualizat 11 februarie 2014, 14:38:09 (1 ori)
cypryan 2014-02-11 13:39:39
Cum bag o imagine direct din PC, ce este in bara de sus trebuie cu link.
Nu inteleg ce vrei sa zici. Imaginile le urci cu imgur. In dreapta ai codul de implementare pe forumuri (BBcode).

Legat de celelalte probleme:
  • versiunea mobila merge ok pe ce am testat: Galaxy S2 si iPhone 5. Merge bine si pe Symbian Belle din cate a confirmat @umbra_mea. Din pacate nu am cum sa testez pe Windows Phone.. Oricum o sa trebuiasca sa mai lucrez la versiunea mobila. Am testat cu citatele pe S2 de exemplu... a fost ok. NU inteleg de ce se misca mai bine versiunea desktop decat versiunea desktop (pe Windows Phone). Ar trebui sa fie invers, in versiunea mobila nu incarc nici un rich text editor..
  • legat de iconitele pentru notificari si PM, le-am facut putin mai transparente (unde dai si unde crapa  :P). Cu avatarul trebuie sa te obisnuiesti. Pe mine personal nu ma deranjeaza deloc. Si tu esti primul care zice asta.. 
  • buton pt jos in bara. Am mai discutat ca nu as vrea sa pun un astfel de buton (mi-a mai zis strainu sa pun). In schimb, voiam sa pun butonul de scroll to top in bara, insa ar fi prea multe iconite dupa. 
  • am incercat si eu versiunea aia de Opera.. si intr-adevar si la mine ramane asa si trebuie sa dau refresh. Nu inteleg de ce.. Pe langa asta se misca infect la mine..
  • Legat de emoticoane, cred ca te referi la emoji. Pune cateva de test. Emoji nu se convertesc in smilies-uri imagine; nu cred ca orice font suporta caracterele emoji

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
umbra_mea
MW Addicted
2046 mesaje
din 14/07/2008
17 aprecieri
11 februarie 2014, 16:23:59
@DSF merge perfect pe Symbian Belle. Fara lag.
1 apreciază
emmy
MW Addicted
2890 mesaje
din 27/04/2006
23 aprecieri
11 februarie 2014, 17:45:24
cypryan 2014-02-11 13:39:39
Totusi cred ca ar trebuii si un un buton sus sa te duca direct in josul pagini asa cum ai pus in josul pagini acel buton care de duce automat in sus-ul pagini !!  :P
Sau apesi tasta END :)
2 apreciază
slash
MW Veteran
735 mesaje
din 29/03/2009
57 aprecieri
11 februarie 2014, 17:48:44 • actualizat 11 februarie 2014, 18:15:37 (3 ori)
Opera v12 test.. click (.GIF file) for result

@DSF daca ma iau dupa tema White, textul asta de la tema Dark /Wide ar trbui sa fie ceva de genul 8C2424 in loc de 545224, ce e acuma.

Ca veni vorba de transparenta, nu poti face si lupa de la search tot transparenta?
2 apreciază
autor subiect #175
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
11 februarie 2014, 19:15:50
@slash legat de transprenta, mda pe varianta Dark am vazut ca e prea vizibila. Pe varianta light e OK. Si asa poate ar trebui sa fie mai vizibila, fiind si tema implicita, sa sara in ochii omului.
Am modificat si culoarea.

10x

cypryan
MW Addicted
6346 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
11 februarie 2014, 19:44:02 • actualizat 11 februarie 2014, 19:45:09 (1 ori)
Ce chestie . am lasat o postare de pe telefon si acum cand intru de pe PC numai exista !!!
Client orange
cypryan
MW Addicted
6346 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
11 februarie 2014, 19:49:04
slash 2014-02-11 17:48:44
Opera v12 test.. click (.GIF file) for result
Sa-mi bag ceva, la mine ramane teapan pe redirectionare si stau si astept ....daca nu dau refresh nu se executa !!! 

Oare ce nu-i place la pc-ul meu ?
Client orange
autor subiect #178
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
11 februarie 2014, 20:01:22
cypryan 2014-02-11 19:44:02
Ce chestie . am lasat o postare de pe telefon si acum cand intru de pe PC numai exista !!!
Erau 2. Una fara nimic si una cu un citat si atat. Le-am sters pt ca erau "goale". Ai incercat sa pui emoji acolo? In ambele? Poti sa-mi trimit un PM cu emoji? Sa pui text si intre emoji si dupa pt ca vreau sa vad daca taie textul dupa emoji sau nu.

cypryan
MW Addicted
6346 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
11 februarie 2014, 20:40:06 • actualizat 11 februarie 2014, 20:57:17 (5 ori)
Pai le-am pus  si intradevar nu mi-a bagat scrisu , am crezut ca acele postarii nu sau postat, interesant e ca ce spui tu  e ca nu am citat nimic, ce anume am citat, acele emoji sunt de pe tastatura lu nokia 925, am sa trimit PM sa vezi daca le primesti !!  

Aici am pus un link cu un screenshoot cu ce ti-am trimis in pm , asta in cazul de nu iti apar , apropo emoticoanele sin screenshoot sunt galbene dar can se posteaza in raspuns ele devin asa cum se vad in screenshooot !!!!
http://sdrv.ms/1h8G0GV
1 apreciază
Client orange
Publicitate
Publicitate
autor subiect #180
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
iPhone
11 februarie 2014, 21:08:13 • actualizat 11 februarie 2014, 21:19:50 (2 ori)
Test emoji mobile

edit: mda, se pare ca daca pui emoji, tot dupa acestea e truncat (dispare textul dupa emoji). O fi ceva de la encoding. Sap si vad ce pot face. Multumesc @cypryan pentru report.

edit2: am gasit problema. am trimis ticket la firma de hosting.

Înapoi la Administrative
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 6 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 1 an
audculori
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.026⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!