HTC Tattoo probleme la display

1 230 vizualizări
6 răspunsuri
autor subiect #1
andreicojocar
Începător
4 mesaje
din 02/10/2012
02 octombrie 2012, 08:57:31
Salutare,

Dupa ce am scos din buzunat telefonul (HTC Tattoo)am observat ca in display si Touchscreen exista un lichid care nu ma lasa sa imi folosesc telefonul.
Nu reuseam sa il deblochez, nu reuseam sa apelez si altele legate de folosirea tactila. Am crezut ca s-a format o pelicula de condens intre monitor si Touchscreen.
L-am desfacut am sters acel lichid dar Touchscreen-ul nu imi functioneaza cum trebuie.

Daca cumpar un nou Touchscreen (si ma refer la asa ceva http://www.shopmania.ro/accesorii-pentru-telefoane-mobile/p-touchscreen-htc-tattoo-original-36673799) se rezola problema?
E novoie de ceva lichid/substanta dintre monitor si Touchscreen?
Ce reprezinta acel lichid, care e rolul lui?
Cum ar trebuie sa procedez pentru am resuscita telefonul?

Multumesc si astept pareri.
Publicitate
Publicitate
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
02 octombrie 2012, 11:15:07 • actualizat 02 octombrie 2012, 11:19:48 (1 ori)
Trebuia sa te documentezi mai bine inainte sa-l desfaci. Din descrierea ta probabil ai fost afectat de un viciu destul de frecvent al display-urilor rezistive de la htc, viciu numit 'oil stain' (pata uleioasa de sub touch). Problema e cauzata de presiunea excesiva asupra display-ului mai ales cand il porti in buzunar. Touch-ul e compus din mai multe folii lipite iar ultima are suprafata inferioara acoperita cu un soi de strat siliconic... in mod normal ultima folie nu trebuie sa stea in contact cu diplay-ul pentru ca e 'suspendata' la o distanta f mica de el. Atunci cand supui telefonul unei presiuni insistente touch-ul se curbeaza inobservabil pe interior astfel incat folia sa de dedesubt intra in contact permanent cu display-ul. De asta pata aceea uleioasa apare la inceput in mijlocul display-ului apoi se extinde treptat pana poate ocupa 1/2 din ecran. O prima solutie este sa lipesti o banda adeziva puternica de touch si sa 'tragi' de el spre exterior in repetate randuri, e posibil sa mearga.
Eu am avut un htc hd cu problema asta, pata se facuse asa mare pana nu mai puteam folosi touch-ul. Cand am incercat sa demontez touch-ul am spart display-ul fara sa observ macar, atat de tare erau lipite unul de celalalt.Sa cumperi un touch nou e cam ultima speranta dar sa stii ca instalarea corecta nu e deloc usoara (scapi fire de praf intre touch si display, uneori e nevoie de benzi dublu adezive ca sa fixezi touch-ul de display etc). Mai sigur e sa iei un display cu touch-ul gata lipit pe el, dar solutia asta e mai scumpa si nu prea se merita pentru un model de telefon relativ vechi.
Cauta pe google imagini scriind la search 'htc hd oil stain', 'htc diamond oil stain' etc si vezi daca problema arata ca a ta.
autor subiect #3
andreicojocar
Începător
4 mesaje
din 02/10/2012
11 octombrie 2012, 17:43:08
Salut din nou,

Am inteles ce mi-ai spus, am inteles ca trebuia sa ma documentez inainte de al desface numai ca raul e deja facut. Da e cam vechi telefonul, numai ca nu dispun de bugetul necesar ca sa il schimb si inca ma mai pot folosi de el. (ma despart cam greu de lucruri:D)

Vreau sa te uit pe pozele atasate si sa imi spui cam ce ar trebui sa fac in continuare...
http://imageshack.us/a/img40/7510/img1181iy.jpg
http://imageshack.us/a/img831/1033/img1180iv.jpg

Astept un raspuns daca se poate.

Multumesc
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
11 octombrie 2012, 21:53:22 • actualizat 11 octombrie 2012, 21:56:31 (1 ori)
Iei alt touch si il schimbi. Nu vad insa din foto daca touch-ul tau are si banda laminara cu fire in ea care face legatura cu placa de baza... multe telefoane au. Dupa cum ai desprins touch-ul ori inteleg ca il poti lua de tot ori ca in partea jos inspre butoane se afla acea banda si nu poti trage touch-ul cu totul, caz in care trebuie sa desfaci telefonul si sa scoti banda din mufa ei.
Cand iti iei touch nou trebuie sa ai grija sa cureti bine display-ul cu o carpa cu microfibre si sa ai grija la praf. Cu touch-ul trebuie sa umbli precaut imediat ce il desigilezi... daca touch-ul nu are benzile dublu adezive pe margini (de obicei n-au) va trebui sa improvizezi tu ceva (iti faci fasii dintr-o banda dublu adeziva mai lata si le aplici cu grija pe rama de plastic dupa ce ai curatat bine urmele vechiului adeziv. Daca vrei sa nu te risti fa operatiunea la un service.
autor subiect #5
andreicojocar
Începător
4 mesaje
din 02/10/2012
12 octombrie 2012, 09:27:38
Multumesc de ajutor si de sfaturi.

Touch-ul este legat la placa de baza in partea de jos a telefonului (langa butoane). Dar asta nu e o problema ma descurc sa il desfac si sa il si montez.
Ce vreau sa te mai intreb este faptul ca pe display am niste pete, pete care par a fi lipsa sau uscate. Inteleg ca e de la "stratul siliconic" care trebuie eliminat bine si cu grija (si sa inteleg ca doar cu acea carpa cu microfibre fara alti solventi de curatare).
Mai vreu sa stiu daca touch-ul nou are acel "silicon" nu de alta dar sa nu ma puna naiba sa il sterg si pe el.

Cam atat si multumesc mult de ajutor.
Ceau
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
12 octombrie 2012, 10:06:59
Petele pe display sunt urmele de contact cu touch-ul, le stergi bine si cu grija, apasand usor. Touch-ul vine gata pregatit, incearca sa nu-i atingi fata inferioara, sa nu-l stergi cu nimic si sa il manipulezi prinzandu-l doar de margini. Sa ai telefonul pregatit astfel incat imediat ce scoti touch-ul din punga sa il poti instala pe pozitie. Atentie la cablu, trage-l intai pe unde trebuie si abia apoi da drumul la touch in chenarul lui (unde trebuie sa ai dinainte puse benzile dublu adezive. Operatiunea trebuie reusita din prima altfel o sa-ti iasa un telefon cu urme praf si amprente prin display.
Nu umbla cu solventi sau alte substante! Cel mult cu cativa stropi de apa daca petele de pe display nu se duc. Carpa cu microfibre sa fie din aia fina de tot cu care se sterg ochelarii sau o carpa care vine in pachet cu foliile de display pt smartphone-uri.
autor subiect #7
andreicojocar
Începător
4 mesaje
din 02/10/2012
12 octombrie 2012, 18:47:38
Mersii mult de ajutor.
Am sa procedez exact cum mi-ai spus si la final am sa va spun daca am dat-o de gard sau a reusit operatia.

Multumesc mult.
Înapoi la Probleme hardware
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 7 ani
andreicojocar
Începător
Ultimul acum 7 ani
andreicojocar
Începător
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.019⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!