Samsung Galaxy Tab 10.1 P4 P7500 3G

4 754 vizualizări
76 răspunsuri
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
21 octombrie 2011, 23:50:25
@Pentru cel care isi cauta o tableta cu android:
Eu posed la ora actuala una bucata Motorola Xoom 32GB 3G +card 32GB clasa 10 (cu dock si husa speciala la el, tastatura <<pe care am luat-o de moft, si nu o folosesc deloc>>) si una bucata Samsung Galaxy Tab 10.1 16GB 3G (nu are posibilitatea de card).
Inainte sa continui as dori sa-l atentionez pe fanboy-ul apple-ist ca vin dupa un ipad 1 (timp de 1 an) si un ipad 2 (timp de 2 luni) ... si DA ... mi-am vandut ipad-ul 2 pentru un Galaxy Tab ... si NU ... nu sunt vreun prost, tampit sau idiot ... ci sunt o persoana care a reusit sa-si scoata capul din nisip. Evident o sa tzipi o sa te zbati, nu-ti pot spune ... stai tati in ladita ta de nisip si lasa-ne pe noi restul sa evoluam ... ca deja suntem la ani lumina de iOs-ul vostru.
Sa revenim:
Ambele tablete, dupa ce au fost scoase din cutie, au fost o dezamagire ... la xoom era binecunoscut ca nu mergea 3g-ul si nici cardul, + comun la amandoua lag. Filmele erau aprp imposibil de urmarit cu playerul nativ. In fine, fiind posesor de galaxy s1 apoi galasys2 ineret am capatat experienta necesara pentru a-mi flashui romuri customizat impreuna cu kerneluri optimizate (concept inexistent la ios). Pe forumul Xda vei gasi pana in prezent 3 alternative viabile pentru Galaxy TAb 10.1 (cea mai buna mi se pare Overcome) si 1 viabila pentru Xoom (Tiamat Moray). Concluzia dupa alte 2-3 luni de utlizare in paralel a acestor tablete.
1. Absolut toate problemele au fost rezolvate
2. Totul se misca bestial, sau cum zic aia pe xda super-smooth :). Nu am avut niciodata force closeuri, restartari, nu mai am lag, in general nu am NICI un fel de problema. Din punctul meu de vedere ambele tablete depasesc cu ani lumina icrap 2-ul. Nivelul de customizare, stabilitate si rapiditate este absolut.
In cazul in care o sa ai ceva nelamurir concrete sunt mai mult decat fericit sa-ti raspund.
Ce "probleme" au ramas:
- filme 720p nici o problema cu ajutorul softului Diceplayer, mai rar cate un .mov sau cate un .wmv cu profiluri "ciudate" mai agata - dar nu mi-as face griji diceplyer primeste regulat updateuri.
- filme 1080p nici macar nu ma vrednicesc sa spun ca merg sau nu merg, din momoment ce nu exista tablete cu rezolutie 1080p ... deci nu am de ce sa raspund la o intrebare care din start e inutila!
- cand conectezi tableta la calc si vrei sa copiezi un mkv mai mare de 3,2gb nu o sa poti datorita limitarii fat32 - deci o sa zici fuck pai si eu cum imi pun mkv.uri - simplu le transferi wireless ... "limitarea" dispare. Nu dispera acuma la ideea de transfer wireless... conexiunea cu calculatorul este instanta si fara nici o bataie de cap - no more fuc.kin icraptunes - transferul se realizeaza decent 2-5 minute in functie de dimensiune (>4Gb, > 6GB).
Ceea ce reusesti acuma super simplu pe android este conectarea wireless la calc... unde poti face browsing unde vrea nene cheful tau ... dupa care poti copy/move/paste ... unde vrea nene cheful tau in tableta... iar aplicatiile aferente vor recunoaste instant fisierele oriunde le-ai plasat.
Doamne cat m-am chinuit pe ipad sa-mi accesez calcul pe wireless sa intru in toate folderele mele imprastiate sa-mi copiez un film ... si ciuciu. Pe android no more.
Revenind la Galaxy Tab ai dlna (odata cu un rom customizat) si poti transfera filmul care ruleaza pe tableta (fara sacadari) pe alt display (TV cu internet in spatele aceluiasi rooter - solutie mult mai eleganta decat airplay care necesita apple tv... in afara de ... tv ... ). Pe Xoom nu ai aplicatia All Share care face transferul dlna, dar exista diverse alte softuri care actioneaza ca media streaming server.
Per total refuz sa aleg intre cele doua tablete... amandoua sunt bestiale si cu mult deasupra icrapului. Estetic vorbin Xoom e mai greut si mai grasut ... dar robustetea lui vei ajunge foarte rapid sa o iubesti. Pana la urma iti spun eu ca pretul va fi cel care te va impinge cel mai probabil spre Galaxy Tab.
In final (ca nu ma pot abtine) ios5 o caricatura de soft (la fel ca si ios 4) ... cica 200 de noi "features" cand de fapt le cam enumar eu pe degetele de la o mana - imessage (echivalentul total al lui Gtalk); - sistemul de notificari (doamne cica samsung copiaza... ceea ce a facut apple e deja nesimtire crasa ... a copiat de s-a rupt); - PC Free si iCloud ... bun venit in lumea noastra bai apple noi aveam astea de pe la primele variante de android (apropo orice cumpar pe oricare din tablete evident il am disponibil si pe tableta cealalta, ba chiar daca vrei poti seta astfel incat cand cumperi pe telefon aplicatia X, sa se instaleze imediat SINGURA si pe tableta ... tu iti dai seama ce parfum e la mine in casa cu 2 tablete si 3 telefoane cu android .. aceleasi aplicatii la un singur click departare!?) - Newstand si Reminders ... astea sunt noi feature!!! ???... doamne apple din ce pesterea ti-ai itit capul urat; - camera!!!?? asta e feature nou!?? adica il mai numaram odata!!?? la fel si photos ... misto nene... ne facem si noi o idee cum au ajuns ei la 200; Siri (echivalentul lui vlingo si mai nou iris). Whatever ... cum zic americanii.
Cumparati oricare din ele du-te pe xda munceste putin (dar nu prea mult ca e totul usor si natural) ... si vei avea o tableta la ani lumina fata de ipad.
SGS II on ROM Kitchen Fully Optimized KI8 (best ever); Galaxy Tab 10.1 on Galaxy Task 8.0; Motorola Xoom on Tiamat Moray 2.2.2;
Publicitate
Publicitate
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
21 octombrie 2011, 23:53:34 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:03:13 (6 ori)
daniele dar tv 1080p ai tata? intelegi cum e cu ipad2 care ruleaza lejer 1080p mp4 ???
la ipad2 nu trebuie sa ti pierzi noptile ca sa capeti "experienta necesara pentru a-mi flashui romuri customizat impreuna cu kerneluri optimizate (concept inexistent la ios)."
Nu dispera acuma la ideea de transfer wireless... conexiunea cu calculatorul este instanta si fara nici o bataie de cap - no more fuc.kin icraptunes - transferul se realizeaza decent 2-5 minute in functie de dimensiune (>4Gb, > 6GB).
Ceea ce reusesti acuma super simplu pe android este conectarea wireless la calc... unde poti face browsing unde vrea nene cheful tau ... dupa care poti copy/move/paste ... unde vrea nene cheful tau in tableta... iar aplicatiile aferente vor recunoaste instant fisierele oriunde le-ai plasat.

-os 5 face sincronizare wireless
- prin cuteftp la fel muti orice fisier pe ipad prin wifi etc

Revenind la Galaxy Tab ai dlna (odata cu un rom customizat) si poti transfera filmul care ruleaza pe tableta (fara sacadari) pe alt display (TV cu internet in spatele aceluiasi rooter - solutie mult mai eleganta decat airplay care necesita apple tv... in afara de ... tv ... ).
- sigur ai pus mana pe un ipad in viata ta?
sunt destule apps pentru ipad pentru dlna si free! http://itunes.apple.com/us/app/media-connect-for-dlna-upnp/id335036887?mt=8 http://a4.mzstatic.com/us/r1000/111/Purple/06/ba/7d/mzl.zuovbvni.320x480-75.jpg merge si cu ipod touch etc
ai uitat sa lauzi portul usb dar iti iei un camera connection kit si cu ifile accesezi orice fisier
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
21 octombrie 2011, 23:58:43 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:03:45 (2 ori)
Hotomane ... dar tu pe ce anume rulezi 1080p .. ca ipad nu stie ...!? E ca si cand ai fi orb si te duce prietena sa admiri frumusetile naturale ale deltei undeva pe la amiaza!!!

LE- servere ftp sa-ti faci tu ... si sa te ridici la viteza de transfer direct pe care o poti pe android
Sincronizare ... ce e aia!? ... aaa... e chestia aia in care pui ca boul muzica in itunes dupa aia stai sa se sincronizeze cu icrapu... si in cazul in care ai pierdut-o de pe calc ... ciuciu ca inapoi de pe ipad nu o poti pune...
La noi restul sincronizare inseamna contactele si mailurile... in rest nu cunoastem conceptul... e inexistent ... nu ne trebe... daca vrem sa mutam ceva pe tableta o facem... nu stam sa "sincronizam"
- Dlna-ul .. de fapt aplicati All share era prezentata ca sa stie omul cum sa o faca (si de fapt ca poate)... si ca nu mai trebe sa treaca prin ceva intermediar.
- De stat nopti sa afli de romuri stau fanii apple care nu prea vor reusi sa inteleaga pentru ca ei sunt obisnuit sa le aterizeze mancarica direct in hangar ... insa pentru un om care s-a saturat... te asigura ca in circa 30 minute se pune la punct cu tot ce e de stiut
SGS II on ROM Kitchen Fully Optimized KI8 (best ever); Galaxy Tab 10.1 on Galaxy Task 8.0; Motorola Xoom on Tiamat Moray 2.2.2;
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:05:00 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:06:13 (2 ori)
frate prin cuteftp cu un outer din 2007 fac transfer la 6MBps!!!
ce server ftp visezi? de SSH ai auzit?

cum sa nu stie ma ipad2 1080p ??? ??? tu aipus mana pe ipad sau citesti specificatiile de pe apple?
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
22 octombrie 2011, 00:08:18 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:10:07 (1 ori)
As zice nu ... incercand sa evidentiez ca pe android nu ai nevoie de asa ceva! (dar o sa raspund cu da.. am habar, remember posesor de ipad 1 si 2 ... a si ipod 4 touch .. care il pastrez pe post de mp3 player... aici face o treaba excelenta, da numai atat)
Pune tu mana pe un adroid instaleaza ES File explorer si apoi acceseaza-ti calcu ... iti promit o sa ai o revelatie... o sa zici ... cum ma .. chiar pot face asta... atat de usor... vaai... uff.. sper sa copieze astia pe apple mai repede (dar nu o vor face, ca asta ar inseamna sa-si respecte clientii)

LE: Eu stiu ca tu esti fanboy si in general va place sa faceti pe prostii (nu e o jignire ci o constatare):
1024-by-768-pixel resolution at 132 pixels per inch (ppi)
Poate imi explici si mie cum "stie" ... ca eu vorbesc de adevaratul sens al cuvantului "stie" ... nu ala care il ai tu
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:10:03 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:13:59 (4 ori)
am avut si asus transformer cu dock in iunie si o tableta cu a8 cortex, pacat ca nu ai folosit ssh in ihone os .
dar de chipsetul grafic nu zici nimic??
ia vezi iti merg macar astea simple pe tableta a tegra2? http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/dual-core-head-to-head/camera/gsmarena_v001.mp4
http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/dual-core-head-to-head/camera/gsmarena_v002.3gp
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
22 octombrie 2011, 00:13:43 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:18:24 (1 ori)
As zice .. dar nu prea am ce ... adica cam ce mi-a placut pe ipad 2 (si din pacate foarte putine mi-au placut), le-am jucat prea bine si pe tabletele mele cu android.
Aprp pe android ai posibilitatea sa-ti instalezi librariile necesare pentru a juca jocuri care sunt specifice pentru anumite tipuri de chipseturi grafice (prin Chainfire 3D) ...
Eu inteleg ca Ipad2 = 9 X ipad 1 ... dar pentru noi restul suntem deja acolo ... daca ai impresia ca atacand Tegra 2 o sa ai succes ma faci sa rad ... ala de fapt pentru asta respira... pentru joace!!!!!

LELE: De ce imi dai 1080p.. vrei sa le incerc pe tv-ul meu samsung.. sau ce... ca nu prea inteleg ... dar tu le poti "rula" (rula = pui ca omu normal un 1080p si te uiti la el 1080p... nu la ce te uiti tu ... aprp la ce te uiti tu ca nici 720p nu poti (720p = 1280x720)
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:15:57 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:16:24 (1 ori)
grafica tegra2= low gpu lol
grafica ipad2 = , PowerVR SGX543MP2 GPU !!!
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
22 octombrie 2011, 00:20:38
Aham ... tell that to yourself.
Din pacate eu stiu cum gandeste fanboy-ul tipic... mama cati bani am dat ... vaaaii... imi scade gradul daca se afla ca nu am cel mai tare produs de pe piata.
Posesorul de android e mai relaxat ... mama ce fraier era sa fiu (sau din pacate pentru unii ... ce fraier am fost), uite ba ca se poate si mai bine... muuult mai bine... o god'dam'it am scapat de itunes...sfinte isoase am apucat si ziua asta!!!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:25:30 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:32:56 (3 ori)
imi place ca macar stii sa discuti civilizat :) nu sunt nici un fan, ti am spus intai am avut o tableta cu a8 cortex apoi am incercat asus transformer cu tot cu update mergea ma post deca a8 cortex. si asa am luat hulitul ipad2 si nu regret nimic , am facut o alegere inteligenta. dupa cum vezi ipad2 nu are nevoie de reclama, dar reclame cu tablete tegra2 curg garla :))
si care e faza cu itunes? drag and drop muzica ca tot cu pcul o descarci.
la fel poti downloada pe ipad2 prin safari muzica si sa o asculti fara sa ai nevoie de itunes
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
22 octombrie 2011, 00:33:34 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:34:48 (1 ori)
Mda am vazut cat de putina publicitate isi face ipad-ul .. care cumpara toate siteurile de profil (gen engadget si altele) ca sa le slaveasca.

Problema e ca da... recunosc sunt agresiv la vorba, pentru ca sincer m-am saturat de dezinformarea pe care o fac fanboii. De ce cand intreaba unu ce sa-si i-a ii spuneti i-ati baaa ipad ca pe X nu poti face nimic!??
Stii care e problema ... ca din cand in cand mai dati peste unu ca mine, care e complet informat din ambele tabere... si ar trebui sa va dea de gandit cum poate inclina spre android. Voi nu aveti habar ce poate... pentru ca v-ati dus din start in lumea ios si n-ati iesit de acolo ... tot ce stiti e din auzite, sau din ceea ce cititi pe net (care deja e otravit de alti fanboys).. sau ati pus mana vreo 10 minute ... si poate spre ghiniounul vostru era de la unu care habar nu avea ce sa faca cu respectivul dispozitiv si nu stia ca-l poate transforma "peste noapte" in ceva super.
Pe cand noi andoidari ... am suferit alaturi de voi in limitarile infecte ale ios-ului (doamne ce trist e ca unii nu vad), dupa care ne-am luminat.
Asa ca scuza-ma, dar nu are rost sa menajezi un fan apple (iOS).
Si in caz ca nu ai observat eu atac sistemul... nu produsele fizice... desi sincer mi se pare penibil ca ultimul iphone (4s) proaspat lansat (octombrie 2011) tot NU AJUNGE din urma hardware alte dispozitive de la concurenta (pot numai cel putin 5 dipozitive care stau mai bine), lansate pe la inceputul lui 2011. Ati pierdut batalia asta... e doar o chestiune de timp sa va convingenti ca pe parte de soft nu mai aveti cum sa recuperati, iar pe hard nu vrea apple sa se bata de la egal la egal (ce... e prost sa scada marja de profit!)

LE ... prin browser iti dl tu muzica =))))))))))))))))) ... trist... foarte trist ... a! si nu... eu nu-mi transfer nimic prin drag and drop ... pt simplu motiv ca eu nu leg tableta la pc... NU AM DE CE!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:38:12 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:39:55 (1 ori)
deci iti merg clipurile astea cu tegra2 si romurile smechere ??
http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/dual-core-head-to-head/camera/gsmarena_v001.mp4

http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/dual-core-head-to-head/camera/gsmarena_v002.3gp
daniel_cassian
MW Liker
65 mesaje
din 11/03/2008
22 octombrie 2011, 00:44:40 • actualizat 22 octombrie 2011, 00:55:43 (1 ori)
:death: O sa-i las pe cei care citesc ultima ta replica sa rada! Eu nu mai zic nimic.
Mi-am facut o datorie morala, si cred ca i-am dat suficiente informatii celui care a initiat topicul ca sa stie, ca isi poate lua absolut safe Galaxy Tab sau Xoom.

LE: Era sa utit... tot pentru cel interesat de tablete alternative. Pe ambele poti pune kernelul lui pershoot care iti permite (cu ajutorul softlui setcpu) sa faci overcloking absolut safe. Poti avea la Galaxy Tab 1,4Ghz pe fiecare nucleu iar la Xoom 1408 Mhz pe fiecare nucleu. Kernelul regleaza voltajul asfel.. daca chiar VREI ... poti. Evident sporul e masiv. Ceva gen inainte de overclock scoti in jur de 55-60 MFlops iar overclockat ajungi pe la 85-89 (adica un spor de cca. 50%), care te va scoate din bucluc atunci cand o sa apara un joc care sa ridice pretentii (momentan sincer... nu ai nevoie)
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
22 octombrie 2011, 00:52:42 • actualizat 22 octombrie 2011, 01:00:37 (6 ori)
haha ti am spus astea cu tegra2 sunt prastii, ia ti un galaxy s2 mai bine :) ala ruleaza 1080p
ideea cu 1080p pe tableta se justifica prin faptul ca 1080 p e un format foarte popular, daca vrei sa vezi ceva filmat 1080p cu galaxy s2 pe tegra2 nu poti :lol: pricepi acum?
clipurile 1080 pe care ti le-am linkuit sunt filmate cu telefonul mobil si nu filme blu-ray :))
Publicitate
Publicitate
autor subiect #45
Frike
MW Addicted
1507 mesaje
din 01/06/2005
8 aprecieri
22 octombrie 2011, 15:27:22
@daniel_cassian

Tot ce ai spus tu este foarte adevarat, chiar aveam nevoie de cineva care mai cunoaste sa intervina.

Vreau sa te intreb ceva, de sistem nu te mai intreb si hardware pentru ca ii cunosc puterea, dar vreau sa te intreb daca este adevarat ce a zis tipul ala pe emag de cum este prelucrat galaxyul tab 10.1 p7500, aici ma refer la carcasa etc..

Vreau un raspuns sincer, ms
Android leads the path.....
www.bestbots.ro / Bijuterii Swarovski
Înapoi la Tablete Android
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 8 ani
Frike
MW Addicted
Ultimul acum 7 ani
Hotoman
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.043⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!