Problema instalare windows pe Sony Vaio + eroare hal.dll

1 150 vizualizări
1 răspunsuri
autor subiect #1
george26br
MW Luver
119 mesaje
din 09/03/2009
1 aprecieri
16 iulie 2011, 13:16:24 • actualizat 16 iulie 2011, 13:17:15 (1 ori)
Am incercat sa instalez pe un sony vaio windows 7 si vista si nu recunoaste cd/dvd, am pus aceste 2 OS-uri si pe stick la fel nu le gaseste.
Singurul windows care a mers a fost xp. Prima parte a setupului a mers fara probleme, mi-a gasit hdd, am ales partitia formatat, iar dupa restart imi dadea eroarea hal.dll is missing or corrupt.
am incercat si metodele de pe net cu windows recovery... o comanda windows/system32> expand i386/hal.dl_ (era cv de genu), tot nu a mers. :wallbesh:
Precizez ca pe laptop a fost instalat windows 7 si mergea f greu din cauza virusilor, iar xp-ul l-am instalat de pe stick.
Daca ati intampinat aceasta pb si stiti vreo solutie va rog sa postati aici.
Publicitate
Publicitate
szmirika
MW Addicted
2549 mesaje
din 27/07/2005
27 aprecieri
16 iulie 2011, 21:25:32 • actualizat 16 iulie 2011, 21:27:17 (2 ori)
Incearca cu WinSetupFromUSB
il descarci de aici:
http://catagprs.evonet.ro/index.php?dir=Diverse%20PC/WinSetupFromUSB-0.1.1/
Extragi imaginea aia de windows intr-un folder nou, instalezi WinSetupFromUsb ,formatezi stickul(click pe PeTo Usb) alegi calea catre folderul unde ai windowsu. Prin aceasta metoda poti instala doar pe prima partitie a hdd-ului si dupa primul restart(atunci cand incepe instalarea) trebuie sa bootezi tot de pe stick si sa alegi optiunea "Second phase windows setup ..." !!!
Eu dupa ce mam chinuit cu 3 windowsuri am rezolvat erorile "hal.dll is missing" si cu alte fisiere care spune ca lipseste, cu "Additional entry in BOOT.ini" Bifezi "Additional entry in BOOT.ini" pentru a nu mai da eroarea cu hal.dll. La mine pe ACER ASPIRE ONE am reusit asa, acum nu garantez ca merge la toti, dar merita incercat.
Înapoi la Sisteme operare
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 8 ani
george26br
MW Luver
Ultimul acum 8 ani
szmirika
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.016⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!