Taxe vamale postale!

1 292 vizualizări
41 răspunsuri
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:18:57
Multumesc, dar aveam nevoie de raspuns in seara asta.
Le-am trimis si acolo un mesaj, sper sa imi raspunda cineva, macar maine de dimineata.
Ati vazut ca cei de la www.emag.ro au si carti de vanzare?
Carti - Te fac neprost!
Publicitate
Publicitate
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:19:51
eu ti am raspuns deja :lol:
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:21:12
Merci de raspuns. Nu vazuzem in momentul cand am postat. Astept sa mai imi raspunda si astia de la posta, sa vedem ce mai zic si ei.
Carti - Te fac neprost!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:26:57
eu iti zic din experienta, acelasi raspuns ti-l dadea si vanzatorul de pe okazii. nu stiu cat de repede iti raspunde posta, dar in nici un caz dimineata, cel mai devreme dupa pranz. mai bine suni dimineata la oficiul postal de langa tine, gasesti numarul pe site
CrYs22
MW Lurker
284 mesaje
din 06/07/2012
1 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:31:43
Sau merge acolo, programul de lucru este de la 7.30 pana la 20.30 :coolup:
pauza
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
06 septembrie 2012, 21:38:26 • actualizat 06 septembrie 2012, 21:43:16 (1 ori)
nu am timp sa merg la posta maine. o sa sun in cel mai rau caz

mai am o intrebare... se poate verifica cumva coletul daca corespunde cu ceea ce am cumparat?
Carti - Te fac neprost!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
06 septembrie 2012, 22:04:14
okazii ofera garantia escrow http://www.okazii.ro/servicii/ajutor/despre-garantia-escrow
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
06 septembrie 2012, 22:41:25
cam dubioasa aceasta garantie escrow...
daca eu ca cumparator declar ca nu corespunde coletul cu ceea ce am comandat imi primesc si banii inapoi si raman si cu coletul.. sau nu e asta logica? :))
Carti - Te fac neprost!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
06 septembrie 2012, 23:04:58
nu. trebuie sa returnezi coletul si apoi iti sunt returnati banii. fiecare pas se sprijina pe dovezi , scanare de documente .
NFS
MW Addicted
4477 mesaje
din 09/08/2007
20 aprecieri
06 septembrie 2012, 23:08:17
pai si daca il trimiti cu altceva inapoi si zici ca defapt el aia ti-a trimis? :))
Carti - Te fac neprost!
Hotoman
MW Addicted
4261 mesaje
din 16/02/2009
13 aprecieri
06 septembrie 2012, 23:09:11
http://www.okazii.ro/servicii/ajutor/despre-garantia-escrow/faq/cumparatori

Intrebari frecvente
Cum aflu daca o licitatie de pe Okazii accepta Garantia Escrow?
Urmaresti logo-ul Escrow: apare atat in listele cu licitatii, cat si in pagina cu descrierea acestora.
Am gasit un produs pe care vreau sa il cumpar cu Garantia Escrow, dar licitatia nu accepta Escrow. Cum procedez?
Intreaba vanzatorul daca este de acord sa activeze serviciul Garantia Escrow.
Vreau sa cumpar un produs si vreau Garantia Escrow. Cum procedez?
Cumperi produsul in mod obisnuit
Soliciti Garantia Escrow din pagina de confirmare a cumpararii (sau ulterior, in termen de 3 zile, din Licitatii castigate).
Am solicitat Garantia Escrow. Sunt nemultumit de calitatea produsului primit. Cum formulez o reclamatie?
Cauta tranzactia respectiva in Contul meu->Servicii->Cumparari curente
Accesezi optiunea Admistrare din dreptul tranzactiei
Completeaza formularul de calitate din boxul de status curent al tranzactiei
Am solicitat Garantia Escrow. Nu am primit inca produsul. Cum formulez o reclamatie?
Cauta tranzactia respectiva in Contul meu->Servicii->Cumparari curente
Accesezi optiunea Admistrare din dreptul tranzactiei
Completeaza formularul de calitate din boxul de status curent al tranzactiei
ATENTIE: Optiunea este disponibila dupa 10 zile lucratoare de la momentul trimiterii coletului si expira dupa inca 4 zile lucratoare.
Am pierdut confirmarea de primire. Cum demonstrez ca partenerul meu de tranzactie a primit coletul?
Confirmarea de primire pentru un colet inregistrat poate fi emisa din nou de transportator. Intreaba transportatorul.
Am incarcat copii ale documentelor solicitate. Cum le pot vedea si cand aflu daca ele au fost validate?
In box-ul de unde le-ai incarcat apare link-ul Vizualizeaza documente. in momentul validarii documentului, tranzactia este finalizata.
Cum pot furniza documentele pentru intelegerea reciproca sau hotararea judecatoareasca?
Documentele pentru rezolvarea unei tranzactii suspendate se vor primi numai in original sau copie legalizata. Acestea pot fi aduse personal sau pot fi expediate prin posta la adresa: Bdul Pierre de Coubertin, nr. 3-5, Office Building, sector 2, Bucuresti; CP 021901 - Netbridge Services SRL.
Tranzactia s-a finalizat. Cand primesc banii cuveniti?
Suma datorata in contul unei tranzactii va fi virata catre utilizatorii implicati in termen de o zi lucratoare de la finalizare.
Am reclamat neprimirea coletului, dar acesta a venit ulterior. Totusi, sunt nemultumit de calitatea produsului. Cum pot reclama acest fapt?
Dupa cum este specificat in art.24 din Termeni si conditii , odata ce s-a reclamat neprimirea coletului, receptia ulterioara a acestuia se face pe propria raspundere, calitatea nemaiputand fi reclamata.
Am reclamat calitatea produsului si vreau sa il returnez. Cine plateste taxele de transport?
Taxele pentru retur vor fi suportate de vanzator. Pentru a te asigura de acest lucru, nu uita sa depui coletul cu plata ramburs a transportului. Costul transportului initial(tur) va fi suportat de cumparator.
Cat costa serviciul Garantia Escrow?
Pentru Garantia Escrow, cumparatorul plateste 3.6% din suma tranzactiei: 3.45% reprezinta costurile bancare de procesare a tranzactiei, iar restul de 0.15% reprezinta o parte din costurile tehnice ale site-ului Okazii.ro.
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Opera Mini
09 septembrie 2012, 12:36:44
Sunteti complet offtopic cu discutia despre okazii si escrow-ul lor. Aici se vorbeste despre taxele vamale postale, aka colete internationale, deschideti un topic separat despre curieratul si coletaria interna.
Înapoi la Free zone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 11 ani
tibby
MW Luver
Ultimul acum 8 ani
Alecs
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.016⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!