htc diamond Vs toshiba g910(apps&games)

612 vizualizări
15 răspunsuri
autor subiect #1
olimpusroby
MW Liker
71 mesaje
din 10/04/2009
10 aprilie 2009, 14:45:48
M-am gandit sa i-au un htc diamond insa imi place si toshiba g910.As dori niste recomandari pe care sa il i-au tinand cont in special de alicatile, programele si jocurile existente pe cele doua telefoane.Daca este cineva care a umblat cu cele doua telefoane sau care este experimentat il rog sa-si spuna parerea.
Publicitate
Publicitate
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
10 aprilie 2009, 16:33:29 • actualizat 10 aprilie 2009, 16:55:59 (1 ori)
Eu iti pot spune doar ca am cunostinte despre Toshiba,sunt la curent cu absolut tot in legatura cu acest brand si sincer iti spun ca nu prea am mare incredere in G910! Ia-ti un G900 daca vrei,e mult mai bun,mai stabil,gasesti o gramada de ROM-uri etc. Insa jocuri nu prea poti pune ca are rezolutie wide si nu prea se vad full screen. Insa multi folosesc GAPI care este ca un emulator si au reusit sa faca multe jocuri compatibile. Daca te intereseaza iti pot da mai multe detalii in privat.
G910 cam are probleme,nu stiu de ce. Pare a fi identic cu G900 dpdv hardware insa vad ca e diferit,mult mai pacatos. De G900 sunt multumiti toti userii,insa la cate am citit de G910... nu prea mi-as lua. Se intampla sa moara din senin. Acum nu stiu daca cei care au patit asta aveau un ROM foarte vechi insa e mai sigur un G900!

EDIT: programele in proportie de 90% merg si pe WVGA!
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
10 aprilie 2009, 16:45:16
htc.

ps:daca ai scrie corect ar fi si mai misto pe aici... nu stiu de ce forumul atrage numai d-astia in ultimul timp
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
PhenNnom
MW Moderator
2436 mesaje
din 29/07/2008
44 aprecieri
10 aprilie 2009, 18:55:43
Vrei QWERTY : Iti iei g910,pe riscul tau.
Vrei design si experienta full touchscreen (TF3D) iti iei Diamond.Personal as alege HTC,nu stiu de ce,dar Toshiba nu imi inspira incredere.O fi din vina ca nu sunt obisnuit cu brandul :|
HP Pavilion G6 # OSX Mavericks + Windows 7
Samsung Galaxy S4 Developer Prototype
autor subiect #5
olimpusroby
MW Liker
71 mesaje
din 10/04/2009
20 aprilie 2009, 20:16:02
G900 este chiar super si are ecranul mai mare precum si pretul nu e la fel de piperat, dar am vazut ca pe HTC diamond sunt multe aplicatii.Nu am avut nici un telefon cu windows mobile pana acum si as vrea sa achizitionez unul care sa ma multumeasca cu adevarat.
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
20 aprilie 2009, 23:08:18
Nu cred ca te va multumi prea mult Diamondul... sincer. G900 e bun la pret,este si full la functii as putea spune,display excelent,qwerty etc. La aplicatii ti-am spus,poti sta linistit. Nu cred ca e vreo diferenta intre cele doua. Plus ca daca er fi vreun joc sau aplicatie care sa nu mearga pe G900 tin sa precizez ca exista un patch (un mic programel) care permite rularea aplicatiilor VGA. Se numeste WVGA fix. Deci nu o sa ai probleme cu Toshiba :)
defmania
Începător
13 mesaje
din 05/01/2009
21 aprilie 2009, 00:36:46
Diamondul cu unul dintre ultimele rom-uri e rapid si stabil. Eu il am de 3 saptamani si sunt extrem de multumit. Singura problema e acumulatorul dar si aia se poate rezolva cu unul mai mare, original, de 1340mAh. In rest navigatul pe web e rapid si fluent, opera e browswerul de baza, hsdpa-ul te ajuta la viteza, TouchFlo face toti banii, client de email si mai tot ce-ti trebuie. Plus ca e mic si subtirel si display-ul e foarte bun. Momentan caut si eu un mobil qwerty, si asta ar fi unicul motiv pt care te-as sfatui sa iei G900, dar oscilez intre Nokia E71 si Samsung i780
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
21 aprilie 2009, 01:03:36 • actualizat 21 aprilie 2009, 01:04:09 (1 ori)
Dar ai incercat tu G900 cu vreunul din ROM-urile WM 6.1 sau chiar 6.5 (care aproape e gata si o versiune chiar stabila si fara buguri)? :) Plus ca Toshiba e mai bun la baterie,display,are si el HSDPA etc. Eu nu mai am HTC insa stiu de ce e capabil un G900. Plus ca pe 900 s-au portat si foarte multe programe de pe HTC gen HTC Audio Manager,Manila 2D,SRS WOW HD si multe altele. Iar la Diamond,pe langa autonomia slaba,un mare minus ar fi procesorul Qwalcomm care e cam praf... G900 are Marwell si tot de 520 MHz.
defmania
Începător
13 mesaje
din 05/01/2009
21 aprilie 2009, 02:20:30 • actualizat 21 aprilie 2009, 02:21:19 (1 ori)
Nu am incercat G900, doar ca am citit multe reviewuri pe net, am citit topicul tau cu G900 si bineinteles am vazut filmuletele de pe YouTube. Voiam si eu intr-o vreme sa iau G900 dar am renuntat la idee. Parerea mea personala e ca Toshiba nu se ridica la nivelul HTC-ului, cel putin nu in acest moment. Cat despre procesorul Qualcomm, am citit si eu despre problemele procesorului, care sunt legate mai mult de drivere si de chipul acceleratorului grafic care foloseste un chipset ARM 11 netestat in prealabil de HTC si care are unele probleme la nivel de drivere, dar eu personal nu ma joc asa ca n-am problema cu accelerarea. Interfata si celelalte chestii, care intr-adevar ma intereseaza, aplicatii word, pdf, e-mail, browsere web, sunt stabile si rapide, probleme apar doar la grafica jocurilor, cel putin cu ROM-ul meu. Mai rulez filme in rezolutii VGA sau 640x272 care merg fluent, asa ca nu exista probleme. Spuneam mai devreme ca am renuntat la ideea cu Toshiba pentru ca trebuie sa faci prea multe chestii ca sa-l faci ok si asa cum as vrea eu (ma refer la tweaking sau chestii de UI, nu ca nu mi-ar placea chestiile de genul asta, dar nu am mereu timp - Diamondul il folosesc exact cum l-am scos din cutie, bine dupa ce mi-am instalat ce-mi trebuie pe el, si sunt multumit de performanta lui). Display-ul e intr-adevar mai mare la Toshiba, dar chestia asta cred ca mai mult ii ia din performanta, 800x480 necesita mai mult sistemul decat 640x480. Diferenta nu e chiar atat de mare mai ales ca ambele display-uri sunt de calitate. Sincer nu stiu ce-a fost in mintea celor de la Toshiba cu acelasi display pe G910 care are procesor la 400 MHz si se simte cum sufera. S-au portat multe programe, dar pe HTC nu e nevoie sa portezi nimic, acolo sunt standard aplicatiile mentionate. Mai e si un GPS integrat (sunt cam 90% multumit de el), sa nu-mi spui partea cu GPS-ul extern pe G900 pentru ca stiu ce inseamna, m-am cam chinuit si eu ceva vreme cu un LD-3W si un Nokia N80, mai gasesti si un accelerometru sau un Radio FM cu RDS. Cu bateria ai dreptate, cu toate ca nici cea din G900 nu ma da pe spate, dar daca nu te deranjeaza sa-l incarci zilnic, asta daca-l folosesti pe timpul zilei mai intens, chiar nu e problema. Si mai exista posibilitatea cumpararii unui alt acumulator. Ti-am zis, singurul motiv pentru care as lua acum G900 e tastatura qwerty, dar din pacate mai sunt alte variante cu qwerty pe care le-as lua inaintea G900-lui, E71 sau i780-ul. Si mai nou diferenta de pret intre Diamond si G900 chiar nu mai e asa de mare. Gasesti Diamond la 1450 RON si G900 la 1150 RON. A, si dupa experienta cu dimensiunile N80-ului am vrut sa incerc si ceva mai mic :), iar Toshiba are o greutate aproape dubla decat Diamond si dimensiuni ceva mai mari, asta nu e chiar un plus in viziunea mea, mai ales cand cauti device-uri mai mici sa le poti duce in buzunar. Spune-mi si mie te rog cat te duce bateria la G900 la o folosire zilnica mai intensa? Sa zicem 30 de minute de convorbiri, 1-2 ore de HSDPA (nu GPRS sau EDGE), eventual WiFi, nu de alta dar sunt interesat de un qwerty si sunt interesat de autonomie in primul rand.

LE: am scris cam mult  :D
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
21 aprilie 2009, 03:06:32 • actualizat 21 aprilie 2009, 03:08:22 (2 ori)
800x480 de ce spui ca-i ia din performanta? Chiar deloc! Cu ROM-ul original ai 82-83 MB Ram liber dupa restart. Ceea ce eu zic ca e suficient. Si nu stiu de ce ti se pare ca sunt atat de multe lucruri de facut pt a-l pune la punct pe G900. Pt ce ai spus ca folosesti tu telefonul... nu prea ar trebui sa-i faci mare lucru. Si cu GPS-ul extern care e problema ca nu inteleg? Aaaa... eu zic totusi ca are si unele avantaje,si anume ca il pozitionezi exact unde ai semnal mai bun. Iar pretul unui G900 e sub 1000 ron. Iti arat o factura daca vrei si mai pot confirma si @laur1989 si @JohnnyD de pe forum,care au fost de fata la cumpararea unui astfel de device. Deci... e chiar foarte bine! G900 mai are si senzorul de amprenta care poate fi folosit ca mousepad. E frumos.
Crede-ma ca stiu mai bine decat toti de aici de ce e capabil acest telefon,altfel nu l-as mai lauda. Si vad ca tu faci multe comparatii cu Nokia,sau ca ai testat GPS si nu mai stiu ce pe Nokia... Pai scuza-ma,dar Nokia tu le poti numi telefoane?? Cel putin in comparatie cu WM. Asa ca nu ma intereseaza prin ce peripetii ai trecut cu ele.
Mai ziceai si de G910... pai are procesor de 528,nu de 400. Si nu il omoara deloc. Bine,recunosc ca nu e la fel de stabil ca G900 (cel putin cu ROM-ul original),de aceea nici nu l-am recomandat!
Iar la G900 bateria m-a tinut cam vreo 4 ore prin HSDPA cu download si tastatura QWERTY functionala! M-as mira ca Diamond sa tina atat. Asa la o utilizare normala ma tine lejer 2-3 zile.
Bandrei
MW Addicted
924 mesaje
din 11/03/2006
11 aprecieri
21 aprilie 2009, 06:26:39 • actualizat 21 aprilie 2009, 06:27:48 (1 ori)
Ia-ti diamond e mai subtire mai usor camera mai buna gps integrat romuri o gramada memorie ram mai mare radio diferenta de baterie vad ca nu e asa mare la diamond: Stand-by      Up to 285 h
Talk time      Up to 5 h 30 min
si la toshiba:Stand-by      Up to 320 h
Talk time      Up to 4 h 20 min
In vin e puterea,in bere e sanatatea,in cognac e distinctia...(iar in apa sunt microbii!)
defmania
Începător
13 mesaje
din 05/01/2009
21 aprilie 2009, 13:19:51 • actualizat 21 aprilie 2009, 13:21:57 (1 ori)
Nu e evident de ce ia din performanta mai mult 800x480 decat 640x480 la aproximativ aceeasi frecventa a procesorului? RAM-ul nu are nicio treaba aici, e vorba de procesor. Una e sa umpli 384.000 de pixeli la fiecare schimbare a imaginii si alta e sa umpli 307.000. Eu unul cred ca d-asta isi ia cineva un PPC sau Smartphone, pentru un browsing mai facil pe Internet, pentru multitudinea de aplicatii pe care ti-o ofera WinMo, pentru suportul avansat pentru E-mail etc. Nu toti avem timp sa facem tweakinguri prin registri si sa instalam ROM-uri peste ROM-uri pentru stabilitate, oricat de mult ne-ar placea asta pur si simplu n-avem timp. Cu GPS-ul extern e problema ca pe langa faptul ca stai sa cari aproape 200 de grame, telefonul, mai stau sa ma car si cu un GPS extern. Pe langa faptul ca trebuie pus in masina telefonul la incarcat mai trebuie pus si receiverul GPS, si daca mai ai si un IPod pentru muzica tras la player-ul masinii deja esti plin de cablaraie, asta la un drum mai lung evident. N-avea legatura Nokia in ecuatia aia, era vorba despre 2 device-uri, unul destul de corpolent, in loc de unul singur. G910 are procesor de 400 MHz, verifica site-ul Toshiba, pe GSMArena e eronat pus 528 MHz. La Diamond cred ca tine 2-3 ore prin HSDPA cu download, oricum acest lucru se poate rezolva in mai bine prin bateria de 1340mAh.

Si acum sa fiu corect si sa nu te superi pe mine hai sa trec aici si niste "defecte" ale Diamond-ului, nu de alta dar sa nu crezi ca sunt vreun fanatic HTC. Pe langa deja celebra baterie mai sunt asa: magnet de amprente, iti trebuie neaparat o carpa pentru "intretinere", se zgarie destul de usor asa ca ai neaparat nevoie de un toc, camera nu are flash (nu ma afecteaza pentru ca nu fac poze - dar nu are rost sa faci poze noaptea, ziua pozele ies ok), sunetul slab prin loudspeaker, se incalzeste la utilizarea intensa a HSPDA-ului, GPS-ului si WiFi-ului, deh chipseturi Qualcomm, nu are slot de card, daca imi mai amintesc ceva o sa scriu.
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
21 aprilie 2009, 15:23:44
1. Prea facem caz cu GPS-ul... si-asa nu-l folosesti zi de zi,doar cand e nevoie,deci destul de rar. Iar acumulatoru la GPS eu l-am incarcat doar o data intr-un an. asa ca...
2. La baterie,in ciuda datelor de pe GsmArena,din ce am constatat eu Toshiba chiar tine ceva mai mult :)
3. Exista si pt G900 acumulator de 2700 mAh.
4. Ti-am zis,procesorul nu prea vad sa fie supra-solicitat din cauza rezolutiei. Si oricum,avand in vedere ca e Marvell,520 MHz sunt suficienti. Mie unul imi place display-ul foarte mult :x
5. Nu inteleg ce treaba ai cu registrii asa tare? Nu esti obligat sa faci modificari. Sau daca e... faci o data cand ai luat telu si gata. Ori schimbi ROM-ul. PS dureaza sub 2 min si jumatate schimbarea si se face extrem de usor la Toshiba!
autor subiect #14
olimpusroby
MW Liker
71 mesaje
din 10/04/2009
21 aprilie 2009, 21:25:54
Nu prea se gasesc aplicatii si jocuri pe WVGA (sunt,dar nu multe) si nici pt. VGA nu sunt multe(mai multe sunt pe QVGA).Imi place G900 si e ieftin insa nu prea l-as lua numai ca sa ma uit la cat de frumos are ecranul sau ca are tastatura qwerty.GPS-ul nu prea ma intereseaza in mod special.Totusi e cam ciudat de redus pretul,iar la Diamond ce ciudat de ridicat.Cum merge emulatorul pentru VGA, se vade bine sau se maresc pixeli si iese o harababura ?
Publicitate
Publicitate
Raoul
MW Addicted
12436 mesaje
din 09/01/2006
16 aprecieri
40% warn
21 aprilie 2009, 21:36:49
Acel "emulator" merge foarte bine! Pur si simplu anuleaza 160 de pixeli din partea de jos a displayului! Nu stiu unde ai vazut tu ca nu se gasesc aplicatii... pt ca ele merg pe orice rezolutie 90% din ele. Si scuza-ma,doar nu vrei sa-ti iei ceva cu 240x320 si sa se vada in patratele. Uita-te la Toshiba ce pret are si ce specificatii... ai tu vreo alta alternativa mai buna?
Pana la urma tu alegi,eu doar mi-am spus parerea :)
Înapoi la Windows Smartphone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 11 ani
olimpusroby
MW Liker
Ultimul acum 11 ani
defmania
Începător
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.023⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!