HTC, din mai bine in mai bine

1 829 vizualizări
66 răspunsuri
autor subiect #1
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
280 aprecieri
20 septembrie 2008, 00:01:05 • actualizat 20 septembrie 2008, 00:05:25 (2 ori)
HTC cu "din mai bine in mai bine" in ghilimele. Adica exact opusul.

Acest topic a fost deschis in urma discutiilor de pe topicul Lista cu problemele HTC Touch Pro.

Da.. discutam despre telefoanele pe care le scot cei de la HTC. Nu au invatat de cand cu problemele legate de performanta video a pocketpc-urilor cu procesor Qualcomm MSM7200 & MSM7500 (vedeti: Performantele noilor HTC cu procesor Qualcomm - dezamagire) ca utilizatorul ce le cumpara device-ul lor trebuie sa fie multumit de performanta si calitatea acestuia?! Nu sa constati ca ai dat o groaza de bani pe un device, ce e drept si dotat, plin de buguri ce te face sa-ti para rau ca nu ai ales altceva / dat banii aiurea.

Da.. vorbim despre noile aparatii HTC: HTC Touch Diamond si HTC Touch Pro. Device-uri ce au dotari pe masura insa si buguri idem. Doar intrati pe xda-developers la sectiuniile Diamond si Raphael.

DE CE?!

Ce sa facem oameni buni? Mie de exemplu, imi place mult HTC Touch Pro, insa nu pot sa dau atatia bani (~ 21-22mil) pe asa ceva stiind ca are multiple probleme.

Mie imi e dor de vechiul HTC (inca am un smartphone HTC de mai bine de 2 ani jumate si functioneaza impecabil). Voua nu?

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Publicitate
Publicitate
BigCall
MW Veteran
731 mesaje
din 01/04/2008
1 aprecieri
20 septembrie 2008, 00:26:02
Mie personal imi pare din ce in ce mai rau ca mi-am vandut Kaiser-ul.
Mai avea el cateva probleme la partea video dar cu core player si filme prelucrate la 320*240 mergea struna.
In rest numai cuvinte de lauda.
Apropo de treaba asta (si sper sa nu devenim nostalgici) un prieten are un "batran" HTC Magician (Qtek S100 sau Orange SPV M500) model vechi de prin 2004-2005 cu Win 2003 pe el ,credeti-ma ii merge perfect...
Eu totusi cred (pentru a nu-mi pierde optimismul)ca nu sunt probleme de hardware ci probleme de implementare a softului.
Spun asta pt ca si Kaiser-ul care l-am avut pana nu i-am pus un rom "adevarat" ,cei drept facut de cei de pe XDA,avea cam multe bug-uri.
Eu zic totusi sa nu ne pierdem speranta si sa fim optimisti :(
[IMG]http://i295.photobucket.com/albums/mm139/BigCall/Demonoid-1.jpg[/IMG]
ratti
MW Addicted
892 mesaje
din 12/09/2007
Windows CE
20 septembrie 2008, 00:35:56
si toata tendinta asta ''iphone''....nu se mai opreste.....toate modelele trebuie sa fie in acelasi ton,glosy,bleah.....chiar nu as vrea un ppc super finut a la iphone......
____________[img]http://img509.imageshack.us/img509/552/0d98332.jpg[/img]__
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
20 septembrie 2008, 00:39:44 • actualizat 20 septembrie 2008, 00:42:00 (1 ori)
cand am dat primul s200 am avut ocazia sa trec lejer pe tytn sau pe ceva mai 'bine cotat' ,mai ales ca dadusem binisor si m5000ul, insa ma bucur ca nu am facut-o.

tot s200 mi-am luat. nu zboara,dar merge,si bateria chiar o poti numi BATERIE nu ca la alte telefoane mai noi care stau degeaba si o mananca...

vechitura,dar ma inteleg bine cu el :)

DSF ,tu ai dreptate cu asta... scoaterea pe piata a produselor imature software nu poate decat dauna imaginii brandului. nu toti isi iau inima in dinti pentru un update de rom sau hard spl sau mai stiu ce alea ,cand risca garantia la un telefon asa scump.

cat despre qualcomm,am d-ala pe s730 si n-am avut inca probleme de performanta. e drept...e doar smartphone,dar nah...

pe langa numeroasele buguri ai putea adauga ca htc sunt batuti in cap daca o mai tin in continuare multa vreme cu camera lor de 2 lei 50. vezi cum un telefon de 20 de milioane scoate niste mazgaleli in comparatie cu vechituri de la alte branduri. SE mai ales... Da-o incolo de treaba.

si iar...pun super hardware si filmeaza in kko ala de 240x320 nativ,daca vrei ceva mai bun trebuie sa bagi tu chestii trestii.

poate isi vor spala pacatele cu touch HD, insa sunt sceptic. de craciun ,e marketing ,nu vremea inovatiei :|
parca vad ca marele HD mananca bateria ca diamond si poze scoate de zici ca sunt interpolate software...

la ce zicea ratti,nici mie nu imi plac astea glossy. se zgarie mult prea usor. prefer matul ala sobru
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
autor subiect #5
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
280 aprecieri
20 septembrie 2008, 00:52:32
BigCall 20-09-2008 00:26:02
Eu totusi cred (pentru a nu-mi pierde optimismul)ca nu sunt probleme de hardware ci probleme de implementare a softului.
Si eu cred ca majoritatea sunt probleme software. Ideea e ca nu stiu ce face echipa HTC R&D (Research & Development). Ar trebui sa se gandeasca la satisfactia clientului. Nu sa zica "vom scoate device multimedia dedicat cu suport pentru accelerare 3d".. Ete ca au venit si deviceurile multimedia (diamond si touch pro) dar au alte probleme frustante rau.. si tare as vrea sa stiu ce chipset grafic le-au pus la astea.

Cat despre TyTN II, orice ai zice, la capitolul performanta 3d/2d nu sta perfect :). Asta se simta in jocuri si aplicatii ce folosesc unele efecte..
Ei da.. uite un articol recent de pe msmobile "Windows Mobile 6.1 upgrade for HTC Kaiser full of bugs?". Nu am citit, nu mai comentez nimic.

Eu inca sper sa se ocupe de rezolvarea problemelor (macar la deviceurile astea noi) si ca in viitor sa acorde mai multa atentie produsului final. Sa faca mai multe teste, etc.

Insa trebuie cumva sa protestam.. sa facem cunoscute aceste probleme.. sa ii contactam, nu stiu.. sa informam si distribuitorii oficiali din Romania sa transmita mai departe celor de la HTC.

@ratti tendinta iphone n-are nici o treaba. Si nu e neaparat tentinda iphone, e tendinta UI. Tu preferi sa scoti mereu stilusu pentru orice actiune? Si iti strica sa fie putin mai animat meniul? Nu cred.
Si totusi nu as prefera sa fie asa glossy.. dar.. Daca ati observat noile deviceuri HTC nu mai au ecranul bagat mai inautru si o rama exterioara.. Evident, aia era pt a proteja mai bine display-ul si a nu se zgaria usor pe suprafete netede. Insa navigarea cu degetu era mai greoaie din cauza acestui lucru. Au facut un compromis.. mie mi se pare OK, iti iei husa si folie de protectie si gata

@Cint si sa nu uitam ca S200 are procesor ARM de 200Mhz de la TI. Nu Qualcomm de 400+ Mhz.

Si inca ceva. Vin baietii de la xda cu solutia insa daca tu scrii alt ROM decat cel oficial pierzi garantia. Cat de corect e? Pe langa ca-ti rezolva altii problemele..

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
20 septembrie 2008, 01:00:40
cat despre qualcomm,am d-ala pe s730
i know...
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
autor subiect #7
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
280 aprecieri
20 septembrie 2008, 01:07:12
Cint, vroiam sa subliniez ca un device ca si q200 cu procesor TI de 200mhz se misca mai bine decat un device htc cu qualcomm la 400mhz in anumite taskuri :). (desi, fie vorba intre noi, qualcommu e dual core - are 2 procesoare pt 2 sarcini: comunicatii si restu AFAIK)

si aici nu vorbesc despre performanta procesoarelor (unde qualcomm este clar peste), ci despre implementarea lor in device. ca pana la urma asta conteaza... asta simte utilizatorul final.

PhenNnom
MW Moderator
2436 mesaje
din 29/07/2008
44 aprecieri
20 septembrie 2008, 01:44:37
HTC au din ce in ce mai multe probleme....imi e dor de calitatea modelelor vechi (spv c500 si c600 sunt cele mai stabile telefoane,vechi dar stabile) htc diamond ma lasa rece ca arata bine...WM-ul pur si simplu are BUG-uri.Prefer sa dau 500 de ron pe o replica Diamond,care estetic e identica....NU as renunta la c600-le meu asa usor..daca imi ofera cineva un ppc bun il dau,iau ppc-ul il vand,imi iau iar c600 si mai raman si cu bani de cheltuiala :)
HP Pavilion G6 # OSX Mavericks + Windows 7
Samsung Galaxy S4 Developer Prototype
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
Windows CE
20 septembrie 2008, 02:30:29
Am inceput cu Spv C100 (nu retin numele original) si il am si acum! Functioneaza ceas! Bateria tine foarte bine si in afara faptului ca s-a cam dus vopseaua de pe el nu are nicio problema.
Acum am un tytn. E ok! A trecut de un an si tine bine! Bateria ce-i drept e in cadere! Daca fac streaming prin hsdpa se scurce in mai putin de 30 minute...
Slideul nu mai e ca nou insa sunt pe deplin vinovat deoarece a suferit multe cazaturi (chiar si pe scari) iar o data, din greseala, l-am aruncat de pe masa (ma enerva ceva si am vrut sa-i fac vant uitand ca e si el acolo) si a nimerit in piciorul de metal al unui scaun. I-a ramas semn dar alte probleme nu!
A...inca o chestie nasoala (si aici sunt si eu si producatorul vinovati) nu mai pot folosi camera...gemuletul de protectie a devenit mat de la zgarieturi! Nu sunt grijuliu (chiar daca am dat 1900ron cand l-am luat) si profilul camerei fiind im relief (gemuletul face contact direct cu suprafetele) s-a tocit de mese, de cheile si brichetele din buzunar.
Totusi nu am avut problemele amintite la deviceurile noi...cel putin nu atatea!
Si mai am un Trinity(mai exact prietena mea are) ce rezista foarte bine! S-a cam dus vopseaua de pe el ( si el a cazut de multe ori...mai mult din mana mea...dar doar zgarieturi). In fine, nu are parti mobile ca sa mai clantane de undeva. Gps-ul se descurca foarte bine...se conecteaza ok (nu in cateva secunde dar intr-un minut e gata).
E foarte grav totusi ce citesc despre noile deviceuri! Imi place mult touch pro insa sunt cam speriat acum. Te astepti la foarte mult de la un device cu o gramada de ram si procesoare puternice! Unde mai pui ca au si ceva memorie video! Cum mama dracu sa se miste greu? Cum sa iti sacadeze filmul sau softul gps?
Pote sunt probleme de implementare software si poate se rezolva in timp, insa de unde atata timp? Dai o gramada de bani ca sa il iei cand apare si il folosesti multumit cand scade pretul la jumatate? Unde mai pui ca rezolvarea nu vine de la producator ci de la niste baieti destepti si pasionati ce fac asta pe gratis! Ar trebui ca HTC sa faca parteneriat cu xda si sa ii plateasca pe ei sa se ocupe de partea software!
Eu vreau ca un device cu 256ram, procesor de peste 500mhz si 32mb video sa zboare! Asa mi se pare normal! Chiar daca pentru asta mai trebuie sa scot 1000 de roni din buzunar si sa astept 6 luni in plus sa fie lansat, vreau sa zboare din prima!
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
20 septembrie 2008, 08:15:03
din cate am inteles eu htc nu are accelerator grafic desi s-a ajuns la vga, si chiar wvga, si chiar se vede.
poate ca acest qualcomm are calitati nenumarate insa eu nu am vazut prea multe si chiar ma enerveaza si am momente cand ma abtin sa nu dau cu el(touch pro) de pamant
nici nu inteleg de ce sunt pe acest forum zeci de topicuri cu acest producator care nu mai impresioneaza aproape deloc
totusi noi vorbim degeaba ca nimeni de la htc nu e interesat de opinia noastra, nici de petitia semnata de mii de oameni.
[IMG]http://www.speedtest.net/result/510584718.png[/IMG]
******HTC TOUCH PRO - MicroSDHC 6Gb / HTC TOUCH DIAMOND / HTC TOUCH DUAL******
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
Symbian
20 septembrie 2008, 09:10:35
Ar fi culmea sa reveniti acum toti la symbian si la nokia. :))
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
20 septembrie 2008, 09:46:27
de symbian n-am avut parte niciodata si nici n-as alege asa ceva!
cu siguranta pana la symbian exista multe alternative, producatori de windows mobile, sau in cel mai rau caz iphone!
[IMG]http://www.speedtest.net/result/510584718.png[/IMG]
******HTC TOUCH PRO - MicroSDHC 6Gb / HTC TOUCH DIAMOND / HTC TOUCH DUAL******
Tiby
MW Addicted
1445 mesaje
din 28/04/2006
5 aprecieri
20 septembrie 2008, 10:19:09 • actualizat 20 septembrie 2008, 10:19:36 (1 ori)
filip 20-09-2008 09:10:35
Ar fi culmea sa reveniti acum toti la symbian si la nokia. :))
Doar daca Nokia se va hotara sa implementeze si ei Windows Mobile pe telefoane, asa cum au facut si Samsung, LG, Motorola, si acum si SE... Altfel, no chance. Ieri am descarcat SlovoEd pentru Windows Smartphone si am ramas uimit de bogatia si complexitatea acelor dictionare. Numai executabilul de instalare Engleza-Engleza ocupa 55 mb, inca nu am avut timp sa il incerc, dar contine peste 200.000 cuvinte si la 20.000 de cuvinte ai si modul audio. Deci... nu cred ca multi vor renunta la WM, nu sistemul de operare este de vina pentru numeroasele buguri pe care le au device-urile HTC. Daca nu le suporti, poti trece si la alternative: LG Viewty, Samsung Omnia etc.
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
20 septembrie 2008, 11:15:12 • actualizat 20 septembrie 2008, 11:16:37 (1 ori)
florinet4 20-09-2008 08:15:03
din cate am inteles eu htc nu are accelerator grafic desi s-a ajuns la vga, si chiar wvga, si chiar se vede.
atunci o sa astepte lumea telefoanele cu acelerator grafic nvidia  :P de ce nu or face astia un parteneriat nu stiu...

daca la 500mhz pui si o nvidia de macar 64 ram ,poti da peste cap ce vor sa faca nokia cu noua platforma ngage sau alte balarii. tineti minte cum jucam delta force pe procesoare aprox identice (cel putin ca frecventa) acum multi ani?
Publicitate
Publicitate
autor subiect #15
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
280 aprecieri
21 septembrie 2008, 00:02:50 • actualizat 21 septembrie 2008, 00:03:10 (1 ori)
@filip astfel de glume idioate pastreaza-le pt tine in viitor - nu vrem flame pe acest topic. Iar daca n-ai treaba cu windows mobile nu te baga. Ma opresc, nu mai vreau sa comentez nimic de combinatia nokia&symbian pt ca dupa cum am zis nu vreau flame.
florinet4 20-09-2008 08:15:03
poate ca acest qualcomm are calitati nenumarate insa eu nu am vazut prea multe si chiar ma enerveaza si am momente cand ma abtin sa nu dau cu el(touch pro) de pamant
In mai multe locuri am citit ca Diamondu si Touch Pro-ul au accelerator grafic (nu stiu ce tip). Au OpenGL ES sau cum naiba se numeste.. Acum nu stiu daca GPU-ul are memorie dedicata sau se foloseste de memoria RAM (shared).. Anyway... trebuie sa mai asteptam pana apar mai multe jocuri 3d optimizate openGL sa vedem ce poate cu adevarat chipsetul grafic.

Poti detalia unpic a doua parte? Nu e responsiv chiar cu TouchFlo 3d dezactivat? Sa nu-mi spui ca nu.. Totusi sunt peste 500 de mhz. Nu trebuie sa se intample asa ceva.

Înapoi la HTC PocketPC
Topicuri similare
CrYs22
acum 7 ani
244
1 784 vizualizări
Copos
acum 8 ani
196
2 034 vizualizări
xperia_x2
acum 8 ani
3
234 vizualizări
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 11 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 11 ani
cold_fire
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.029⋅9⋅1
Portalul tău de telefoane mobile!