Lista cu problemele HTC Touch Pro

10 101 vizualizări
77 răspunsuri
gigi72
Începător
18 mesaje
din 28/12/2006
17 ianuarie 2009, 10:37:43 • actualizat 17 ianuarie 2009, 20:13:33 (1 ori)
ar trebui sa platesc cam 1400 de lei pe touch pro, in conditiile in care am client pentru diamond la 1100 lei .
v-am spus, am ramas surprins de comentariile negative de aici de pe forum .
sa ma orientez catre samsung omnia , sau recomandati-mi altceva
Publicitate
Publicitate
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
17 ianuarie 2009, 19:25:17
DSF 16-01-2009 22:55:20
@cold_fire face ca si cum ai fi dezactivat DialerSkin-ul si nu ai dat un soft reset. E ciudat, trebuia sa revina la un hard reset.
...
Dupa hard reset e ok.
My reviews
[local=../reviews/HTC-Touch-Diamond2-31.html]HTC Touch Diamond2[/local]
[local=../reviews/reviews/HTC-Touch-Diamond-14.html] HTC Touch Diamond[/local]
autor subiect #48
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
17 ianuarie 2009, 21:11:56
@gigi72 ne prea indepartam de la subiect. Daca vrei putem continua discutia pe Alternative la device-uri HTC. Utilizatorii de Omnia sunt multumiti de achizitia facuta (citeste aria Samsung Omnia).

Repet, la capitolul performanta (in special performanta grafica) e sub celalte deviceuri cu procesor Marvell (de ex). Dar tu daca esti multumit de performanta lui Diamond (au acelasi procesor) atunci nu cred ca va fi vreo problema pt tine.

Touch Pro nici la capitolul performanta baterie nu exceleaza deloc. Unii au spus ca dupa ce au incercat o versiune radio de blackstone bateria tine mai mult.. eu nu pot incerca ca nu am device-ul "security unlocked".

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
clasic_ultras
MW Lurker
249 mesaje
din 21/07/2007
10% warn
19 ianuarie 2009, 10:29:23
Buna ziua,aseara am trecut de la tytn II la Touch PRO,telefonul are 73 min vorbite pe el este IMPECABIL fata de tytn II-ul meu care era cam busit :)...m-am bucurat la el diferenta acordata fiind mica am ajuns undeva la 1200-1250ROn cu el.
INCREDIBIL...bateria am incarcat-o full aseara la 22 si la 05 dimineata cand m-am sculat sa plec la munca era la 30% si mi s-a stins telefonul deci a stat 7 ore in stand-by,daca sun de 2 ori se duce baterie am eu o problema la baterie sau...am citit toate paginile,problemele dar mi se pare "revoltator"...am garantie la el inca 9 luni dar este pe numele celui de la care am luat Touch Pro se poate sa o folosesc eu...ce-mi cere la service daca ma duc?...si daca-mi inlocuieste bateria?
-Ecranul mi s-a facut si mie gri o data.
-Cum pot rezolva problema cu raspunsul la apel cand scot din husa ca-mi apasa pe tastele de volum.
-Telefonul l-am luat cu card de 8GB dar igo 2008 nu merge nu-mi recunoaste nu-stiu ce format si la sfarsit zice data.zip ceva de gen...si-mi cere "initial microSD"
-Cum il pot face sa-l folosesc ca internet cand il cuplez la calculator la Tytn II era simplu...bagam USB si imi facea conexiunea automat
-I-am debifat Touch Flou-ul pe today screen imi apare doar Battery Status si o poza care am pus-o eu,conexiunea este GSM fara 3G mai pot face ceva sa mai salvez din baterie?
Mitica la PUSCARIE!!!
autor subiect #50
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
19 ianuarie 2009, 14:54:17
Buna sa fie  :D.

1. Si mie la inceput (si altora de pe xda din cate am cititi) mi se descarca in STANDBY dupa vreo 7 ore. Rezolvarea? Mai multe cicluri de incarcare-descarcare. Doar asteapta..
2. Si mie mi s-a facut grii si nu numai (partea de jos era semitransparenta, pe margini mi s-a albit), si-a revenit in timp (<~ 1 ora). Am sa pun poza intr-o zi..
3. Sunt mai multe solutii. Ori S2U2, ori PhoneCanvas (skin dialer-ul de pe HTC Touch HD -> Slide to Answer/Ignore). Eu asta il folosesc acum. Il poti lua de aici
4. Cand il conectezi nu-ti apare un popup cu mai multe optiuni, printre care si Internet Sharing? Ar fi trebuit sa-ti apara. Se poate dezactiva din Start > Settings > Connections > USB to PC > "Ask about type...". Sau accesezi manual Internet Sharing din Start.
5. Citeste 1.

Bafta!

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
godaro
Începător
5 mesaje
din 15/01/2009
19 ianuarie 2009, 16:01:13
am dezactivat 3G si autonomia bateriei pare ca s-a imbunatatit dramatic intrucat duce catre 5 zile in conditiile unei utilizari moderate si trecut in flight-mode noaptea.

am o parere f. buna despre TELEFONUL asta, deocamdata. nu inteleg de ce tot umblati in ele si instalati tot felul de jucarele. este o scula de toata isprava, un organizer perfect. pentru jocuri si filme cred ca ar trebui niste scule dedicate.

oricum, multumiri celor are au bunavointa sa posteze pe acest topic
autor subiect #52
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
19 ianuarie 2009, 16:41:12 • actualizat 19 ianuarie 2009, 17:00:29 (2 ori)
godaro interesant.. eu nu pot dezactiva 3G pt ca am nevoie de asa ceva. (folosesc destul de des internetul pe mobil, iar daca las GSM nu imi intra apelurile in timp ce se realizeaza un transfer de date)

De ce instalam? pt ca e un PC de buzunar (Pocket PC) :). Nu, pt jocuri si filme trebuie un procesor+GPU mai capabil decat solutia de la qualcomm (da, touch pro are GPU.. insa.. no comment). Ce vreau sa subliniez, procesoarele Marvell nu sunt un moft. Multe device-uri folosesc procesorul asta (inclusiv Omnia, Asus P552, etc). Insa, o solutie Qwerty + RAM mult + etc all-in-one nu prea gasesti.. din pacate

Gata, am deshis un topic. clasic_ultras sa-l vizitezi.
Aplicatii pt blocarea touchscreen-ului

Si inca ceva, daca aveti probleme cu volumul in convorbiri incercati acest tweak:
Aici aveti un fisier AudioPara3 care ajuta la marirea volumului si diminuarea distorsiunii (cu tweakurile audio precedente nivelul de distorsiune era cam mare..). Cica foloseste alta metoda pt marirea volumuli, a explicat acolo
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=466479
Inainte de asta asigurati-va ca zona difuzorului nu e acoperita de folie.

clasic_ultras
MW Lurker
249 mesaje
din 21/07/2007
10% warn
19 ianuarie 2009, 18:03:56
On 19-01-2009 14:54:17, DSF wrote:
Buna sa fie  :D.

1. Si mie la inceput (si altora de pe xda din cate am cititi) mi se descarca in STANDBY dupa vreo 7 ore. Rezolvarea? Mai multe cicluri de incarcare-descarcare. Doar asteapta.. .
Da mai astept il las sa se descarce la maxim.L-am incarcat la 11 tot l-am butonat si este la 60% acum...progresez :)

2. Si mie mi s-a facut grii si nu numai (partea de jos era semitransparenta, pe margini mi s-a albit), si-a revenit in timp (<~ 1 ora). Am sa pun poza intr-o zi..
Mi-a revenit in vreo 10 sec...oricum sa stii ca deabia ai luat PPc-ul si ti se face gri,o senzatie naspa,am crezut ca-i teapa vietii mele :)

3. Sunt mai multe solutii. Ori S2U2, ori PhoneCanvas (skin dialer-ul de pe HTC Touch HD -> Slide to Answer/Ignore). Eu asta il folosesc acum. Il poti lua de aici
L-am instalat e bun...imi face treaba,multumesc.

4. Cand il conectezi nu-ti apare un popup cu mai multe optiuni, printre care si Internet Sharing? Ar fi trebuit sa-ti apara. Se poate dezactiva din Start > Settings > Connections > USB to PC > "Ask about type...". Sau accesezi manual Internet Sharing din Start.
L-am conectat i-am dat internet sharing si-mi apare Pc connection i-am dat USB,jos apare Network Connection si am mobile internet 2,orange internet,orange world si MMS,Vdf LIVE,vdf mms2...DE AICI NU STIU CE SA MAI FAC :(

Multumesc de ajutor,raman dator.
Mitica la PUSCARIE!!!
autor subiect #54
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
Windows CE
19 ianuarie 2009, 18:22:29
no problem  ;)

hmm.. tu vrei net pe telefon de pe pc sau invers? daca prima varianta atunci fa un partnership intre device si pc, alegi ce sa sincronizeze, next si bifezi 'allow internet data..' ceva de genu, nu nai retin.
dar ar trebui sa continuam discutia pe topicul general al lui touch pro pt ca mergem in offtopic.

godaro
Începător
5 mesaje
din 15/01/2009
21 ianuarie 2009, 10:50:21
referitor la durata de viata a bateriei: se pare ca incarcarea prin portul USB nu e OK. eu personal observ diferente MARI de durata de viata intre incarcarea de la priza si cea de la portul USB.

intrebare de afon: aveti idee ce fel de curent iese prin portul USB? este suficient amperajul din aceasta sursa comparativ cu amperajul de la priza? tare mi-e ca vom avea niste raspunsuri interesante
clasic_ultras
MW Lurker
249 mesaje
din 21/07/2007
10% warn
22 ianuarie 2009, 12:50:31
La mine este invers tine mai mult parca cand incarc de la Pc...
Mitica la PUSCARIE!!!
n.vasiliu
MW Liker
56 mesaje
din 25/11/2008
04 februarie 2009, 18:17:02
M-au sunat azi de la HTC si mi-au spus ca intr-o saptamana, maxim doua la ei pe site va exista pt download un nou firmware care va rezolva problema GPS-ului. Mi-au zis ca si battery life-ul va fi slightly improved... M-au rugat sa verific constant si dupa ce-l pun sa le dau feedback. Eu unul abia astept...
autor subiect #58
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
04 februarie 2009, 21:05:00
:). Se anunta update de pe la sf lui noiembrie. Nu te poti lua dupa ei.. si eu i-am contactat zilele trecute si spunea tipu ca in curand vor lansa un nou ROM care s-ar putea sa imbunatateaza playbackul media si altele. Acum nu stiu ce sa mai cred..

cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
04 februarie 2009, 21:09:28
DSF 04-02-2009 21:05:00
:). Se anunta update de pe la sf lui noiembrie...
Pana atunci :
http://img5.imageshack.us/img5/4371/screen001ni9.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/402/screen002by0.jpg
My reviews
[local=../reviews/HTC-Touch-Diamond2-31.html]HTC Touch Diamond2[/local]
[local=../reviews/reviews/HTC-Touch-Diamond-14.html] HTC Touch Diamond[/local]
Publicitate
Publicitate
godaro
Începător
5 mesaje
din 15/01/2009
06 aprilie 2009, 11:42:34
va solicit sprijinul intr-o noua problema: nu stiu cum sa fac "face down mute call" la HTC Pro

Mentionez ca am instalat Advanced Config si am activat optiunea respectiva din setari. Evident, cu soft reset-ul de rigoare. Ma asteptam ca atunci cand primesc un apel si intorc telefonul cu fatza in jos el sa nu mai sune dar sa continue sa fie apelat. Problema mea e ca tel-ul nu reactioneaza la "face down"

Mai mentionez ca am instalat PocketShield cu licenta iar aparatul este codat in reteaua Vodafone

este frustrant sa nu poti ignora un apel. de multe ori se intampla sa nu vreau sa raspund la un apel, dar nici nu vreau sa il resping. pur si simplu vreau in clipa respectiva sa nu raspund la acel apel iar telefonul sa nu ma sune in creieri.

ce parere aveti, unde gresesc? recunosc ca nu am intrat in registri sa fac modificarea de acolo. este posibil oare ca Pocket Shield sa influenteze aceasta functie?
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 12 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 6 ani
Alexx
Începător
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.027⋅6⋅4
Portalul tău de telefoane mobile!