Lista cu problemele HTC Touch Pro

10 038 vizualizări
77 răspunsuri
autor subiect #16
DSF
zZz ツ
6920 mesaje
din 28/04/2005
279 aprecieri
01 octombrie 2008, 20:54:18
Nu stiu ce sa mai zic.. pe xda sunt o parte care nu au problemele astea (gps lag, etc) si o parte care au. Mi-e sa nu fie o problema hardware pana la urma.. sa fie un intreg lot de touch pro-uri defectoase..

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
Publicitate
Publicitate
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
08 octombrie 2008, 21:13:20 • actualizat 08 octombrie 2008, 21:14:40 (1 ori)
Am fost sunat in sfarsit ieri de cei de la HTC, am vorbit cam 15 minute :
1. Am discutat despre delayul pe care il are receptorul de GPS, i-am spus ca am incercat diferite variante radio si ROM mi-a raspuns ca nu ar fi trebuit sa schimb ROM-ul original ca am pierdut garantia, i-am explicat ca nu e pimul meu HTC si la cat am platit pe el puteam sa imi iau lejer un laptop sau un receptor GPS standalone. Mi-a propus sa incerc sa folosesc GPS-ul cu TomTom i-am explicat ca nu exista harta pentru Romania, mi-a recomandat sa folosesc COM4 si Baud Rate 9600 si sincer mi se pare ca delay-ul e mult mai mic. Va rog utilizatorii de PRO sa incerce si sa posteze.
Am intrebat daca la Diamond este un alt chipset GPS dar mi-a zis ca e exclus "they are pretty much the same on hardware". Mi-a promis ca va testa GPS-ul de pe PRO cu TomTom si imi va da email sau ma va suna.
2. Problema cu muting-ul aleator nu a mai intalnit-o a fost foarte surprins, i-am spus ca am incercat si se manifesta pe toate variantele de ROM si radio testate, initial i-am spus ca s-ar putea sa fie din cauza TF3D acum chiar cred asta, ultima data cand mi s-a intamplat am incercat sa redau un fisier audio si nu se auzea nimic, iar apoi brusc TF3D s-a restartat si sunetul era "back on".
3. Problema cu variatia semnalului in zonele slab acoperite i-am zis ca am schimbat si SIM-ul si am avut aceleasi probleme si pe Diamond si pe TyTN II, nici aici nu stia nimic, probabil la ei semnalul slab nu exista ... :hmm:
4. Problema cu TF3D cu delay-urile pe care le are crash-uri si blocaje, i-am zis ca la Diamond dupa update-ul la 1.93... a fost mai ok, l-am intrebat daca la PRO nu se gandesc la un update, mi-a spus ca in cca 6 saptamani de la lansare.
5. M-a intrebat daca la scoaterea din husa din pachet nu raspunde accidental, in conditiile in care eu nu am adus asta in discutie, i-am confirmat ca se intampla aleator si mi-a spus ca se lucreaza la o solutie.
Cam atat imi amintesc deocamdata, daca imi mai vine ceva in minte scriu, pentru alte intrebari nu ezitati.
Multumesc DSF. :)
My reviews
[local=../reviews/HTC-Touch-Diamond2-31.html]HTC Touch Diamond2[/local]
[local=../reviews/reviews/HTC-Touch-Diamond-14.html] HTC Touch Diamond[/local]
autor subiect #18
DSF
zZz ツ
6920 mesaje
din 28/04/2005
279 aprecieri
08 octombrie 2008, 21:20:11 • actualizat 08 octombrie 2008, 21:29:15 (3 ori)
Cu placere cold_fire, si eu multumesc!

1. Sa nu fie un "auto sugestie".. delay-ul nu ar trebui sa existe DELOC.
2. sunt o groaza de utilizatori pe xda-dev care au intampinat problema asta. Practic trece earpiece-ul pe mute. Daca pui pe speackerphone merge. Daca vrei sa-ti dau un topic ca si referinta (sa le inaintezi pe e-mail), spune-mi
5. Solutia ar putea fi cea adaptata la Touch HD (slide stanga pt raspuns, slide dreapta pt respins). Ceva de genu:
http://www.areamobile.de/images/tests/htc/Touch_HD/touch_hd_eingeh_anruf.jpg
(imagine: areamobile.de)

Apropo, tie nu ti s-a intamplat sa se blocheze daca nu ai folosit TP-ul o perioda mai lunga? Mai multi au dat de problema asta.. si cica Touchflo 3D ar fi de vina.
Cat despre tss la melodii, il sesizezi?

Am mutat postul pe topicul dedicat Touch Pro, sa fie mai "la vedere"  :P.

@florinet4, uite aici o solutie pentru volumul redus.

Vrei si tu o semnatura asemanatoare? Vezi topicul de creare timeline telefoane mobile.
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
08 octombrie 2008, 21:42:11 • actualizat 08 octombrie 2008, 21:46:04 (1 ori)
Blocajul TF3D mi s-a intamplat foarte rar dar isi revine singur nu are nevoie de soft reset, nu am auzit nimic la fisierele audio, recunosc ca nici nu am apucat sa il folosesc prea mult. La SPV C600 parca era undeva la fiecare 16,ceva secunde. Nu stiu daca e acelasi lucru, oricum calitatea audio in casti fata de TyTN II la Diamond si PRO mi se par superioare.
Referitor la volumul in casca e mai mic intr-adevar dar nu intampin probleme ...
My reviews
soryn
MW Addicted
1050 mesaje
din 08/12/2005
Windows CE
08 octombrie 2008, 23:35:29 • actualizat 08 octombrie 2008, 23:36:42 (1 ori)
Chestia cu com4 si baudrate9600 e veche... si in legatura cu performantele pe sunet diamond vis-a-vis kaiser,absolut nici o diferenta.Offtopic(DSF,sper ca din cauza asta nu o sa tii anuntul ala inca 2 saptamani in plus)Am butonat sambata un omnia.Incredibil!Ca responsive la interfata e super!pe gps nu am putut sa-l incerc(eram in magazin).La ecran cred ca daca nu stii,ii dai cel putin 640/480.Asta in comparatie cu tytn2 meu si cu diamondul care era langa el.Culmea e ca,la liber,cel mai scump era tytn2-624,omnia-600,diamond-540.
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
09 octombrie 2008, 01:12:12 • actualizat 09 octombrie 2008, 07:45:46 (1 ori)
@DSF, mi-as salvat viata urechile si telefonul! pot spune ca acum s-au rezolvat 80% din problemele mele!
daca n-ar fi baietii de pe xda, probabil htc-ul n-ar fi existat
[IMG]http://www.speedtest.net/result/510584718.png[/IMG]
******HTC TOUCH PRO - MicroSDHC 6Gb / HTC TOUCH DIAMOND / HTC TOUCH DUAL******
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
10 octombrie 2008, 22:01:43
Problema cu raspunsul automat prin apasarea tastelor de volum a devenit stresanta, in ultimul timp daca il scot din husa raspunde singur la 80% din apeluri. O noua posibila problema pe care am observat-o este ca deseori la soft reset nu mai intra in retea adica nu mai cere cod pin si nu activeaza functiile de telefon. Daca vrei sa folosesti telefonul trebuie sa intri in Settings in Phone sa introduci PIN-ul, a mai patit cineva asa ?
My reviews
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
11 octombrie 2008, 11:46:50
Azi dupa un apel ecranul mi s-a umplut de puncte albe si negre cam ca la televizor cand nu e semnal, apoi ecranul nu se mai aprindea deloc, l-am apelat si suna doar ca nu se aprindea deloc ecranul. I-am dat soft reset acum e ok. Ma cam gandesc sac scap de el si de HTC :down: :censored: pentru ca au inceput sa faca telefoane de doi bani in graba. Un sfat prietenos nu va cumparati Touch Pro. Nu merita banii.
My reviews
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
Symbian
11 octombrie 2008, 14:05:32
Probabil din cauza ca sunt aparate foarte complexe, riscul ca ceva erori sa mai apara din cand in cand e mai ridicat. Am butonat si eu un HTC TOUCH PRO, si e la ani lumina de ce detin eu momentan. Eu zic ca isi merita banii, iar problemele se vor rezolva in timp.
autor subiect #25
DSF
zZz ツ
6920 mesaje
din 28/04/2005
279 aprecieri
11 octombrie 2008, 20:58:37 • actualizat 11 octombrie 2008, 21:00:12 (1 ori)
florinet4 09-10-2008 01:12:12
@DSF, mi-as salvat viata urechile si telefonul! pot spune ca acum s-au rezolvat 80% din problemele mele!
daca n-ar fi baietii de pe xda, probabil htc-ul n-ar fi existat
Sa stii.. macar e bine ca majoritatea sunt probleme software si pot fi rezolvate (chiar daca in modul ideal nu trebuiau sa existe cand ai cumparat ppc-ul)

@cold_fire nu cred ca problema e apasarea tastelor de volum. Daca apasi tasta de volume, nu trece soneria pe mute? E de la butoanele de pe touchscreen ce se apasa cand il scoti din buzunar/husa. HTC va veni cu o solutie (cel mai probabil urmatorul update). Daca ati observat, la HTC Touch HD au rezolvat aceasta problema printr-un mod ingenios (slide la stanga pt rapsuns, slide la dreatpa pt respsins apel).
http://www.areamobile.de/images/tests/htc/Touch_HD/touch_hd_eingeh_anruf.jpg
(sursa)
.. si daca HTC se misca prea greu, solutia ar fi tot xda.
Pana una alta mai poti incerca si alte alternative descrise in primul post!

Sa vedem ce vor face in privinta problemelor legate de lag-ul la GPS (o parte din utilizatorii touch pro spun ca nu au probleme de genu).

@soryn of.. eu vreau sa fie topicurile cat mai curate.. de ce nu ai postat aia pe topicul samsung omnia? Era si mai bine pt ceilalti.. cei interesati de omnia poate nu dau pe topicul asta.

florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
11 octombrie 2008, 23:29:26
cold-fire, te complici cu umblatul prin settings.
poti apasa pe tasta de apel si simpla initiere a unui apel va cere codul pin.
problema asta mi s-a intamplat si mie si cred ca e de la o aplicatie sau de la prea multe aplicatii in tray

faza cu gps-ul e groasa rau. deja e stresant sa te vezi dincolo de strada pe care el te avertizeaza sa faci la dreapta.
azi ma uitam pe discovery science si am vazut cum un obuz lansat de la 40km distanta si o viteza de peste 600kmh loveste tinta gidat prin gps cu o abatere de maxim 10m indiferent de conditiile meteo, iar la noi gps-ul are un lag de 30-50m la o viteza de 15ori mai mica
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
12 octombrie 2008, 20:30:24
Da raspunde din tstele de pe ecran DSF ai dreptate. Legat de problema cu sunetul farte incet in casca nu ma deranjeaza foarte tare, mai tare ma deranjeaza solutia xda sunetul e intr-adevar mai tare dar nu e la fel de clar, revin la nivelulde sunet initial. Deocamdata nu mai folosesc PRO-ul, astept un update oficial. poate va veni ...
My reviews
netcity
Începător
1 mesaje
din 12/10/2008
12 octombrie 2008, 23:09:50
Hai sa va spun si eu cateva din off-urile mele, poate intr-adevar nu foarte importante pentru unii dintre voi:
- sensibilitate Touch si imposibilitatea setarii acesteia. Asta chiar ca ma enerveaza. In viata mea nu am avut un Pocket, PNA sau PDA care trebuie lovit atat de brutal. Colturile display-ului chiar mi se pare ca raspund si mai greu.
- sunt un om care are nevoie sa apeleze des multi oameni din Contact Book si foarte repede. La aceasta struto-camila este imposibil. Dupa 2 zile am renuntat la acest telefon. Acum pot sa ma laud ca am probabil cel mai scump modem din lume, deoarece numai la atat il folosesc.
- nu exista un soft sau o interfata adevarat la Field Test. Mi-ar fi trebuit ceva gen Nokia Net Monitor. Nu mi-am putut inchipui nicicand ca desi MS a facut publica documentatia librariei, nimeni nu a dezvoltat nici contra cost un astfel de soft.

In concluzie pot sa afirm ca HTC Touch Pro nu este un telefon pentru manageri si nici pe departe pentru ingineri.
"Parlamentarul nu este decat un infractor de rand care face legi in perioada cand nu sta in inchisoare pentru o oarecare crima de drept comun" - Mark Twain
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
12 octombrie 2008, 23:44:47 • actualizat 12 octombrie 2008, 23:49:28 (1 ori)
@netcity, se vede ca esti la inceput de drum cu htc-ul pe care-l detii si poate si in lumea ppc-urilor

sensibilitatea
in primul rand intra in start-settings-system-screen-align screen si fa-o cu o mai mare precizie!
apoi insstaleaza un editor de registry si apoi intri in HKLM-drivers-touchpanel- pressureThreshold scrii acolo 350 dai ok si restart

gasirea unui contact se face mai rapid decat la orice alt device non-wm
apesi pe tasta apel... apoi daca vrei sa-l cauti pe GEORGEL tastezi 4367435 si ura...
e clar ca trebuie sa te mai joci cu el

la var 3 nu stiu sa-ti raspund pt ca nu stiu despre ce e vorba

@cold_fire... singura mea problema a ramas gps-ul, dar crede-ma ca am gasit okazia sa-l dau pe un Omnia de 16gb si sa mai primesc si o mica dif dar cu toate problemele lui nu-mi vine sa-l dau! are acel ceva care te face sa nu renunti asa usor!
Publicitate
Publicitate
cold_fire
MW Addicted
970 mesaje
din 30/03/2006
13 octombrie 2008, 22:34:03
florinet4 12-10-2008 23:44:47
...
@cold_fire... singura mea problema a ramas gps-ul, dar crede-ma ca am gasit okazia sa-l dau pe un Omnia de 16gb si sa mai primesc si o mica dif dar cu toate problemele lui nu-mi vine sa-l dau! are acel ceva care te face sa nu renunti asa usor!
imi pare bine pentru tine, pentru mine insa a devenit un obiect nefolosit momentan Sony Ericsson C902 e ok am semnal, baterie mai buna si pot raspunde la el oricand nu se blocheaza etc. Astept un update oficial dar totusi cred ca e ultimul meu HTC, cel putin din seria Touch, daca cei de la HTC nu mai fac device-uri din seria PDA gen TyTN II sigur vor avea de pierdut.
My reviews
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
cumpi logo
Publicitate 158x70
Inițiator acum 11 ani
DSF
zZz ツ
Ultimul acum 5 ani
Alexx
Începător
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.027⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!