Astronomie

1 945 vizualizări
235 răspunsuri
autor subiect #1
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
10 iunie 2008, 13:39:26 • actualizat 10 iunie 2008, 13:42:26 (1 ori)
Am dat search si am vazut ca nu e niciun topic "astronomie" . Poate pe unii nu-i atrage ,dar eu zic ca ar fi interesant... Mai ales cu noua campanie impotriva softurilor de pe forum :lol:

V-ati intrebat vreodata cat de mici suntem in univers?

Numai in grupul local ,galaxia noastra e ceva "mic de tot"  :P

http://stardate.org/images/gallery/local_group.gif

asta desi are
Diametru: 100,000 ani lumina
Stele: 200-400 bilioane

:wow:

Unde suntem noi in Calea Lactee?  :D Undeva pe la periferie... :lol:

http://stardate.org/images/btss/galaxies/edge-on_220x220.gif

PS: DSF nu s-ar putea crea o noua arie in forum gen "stiinta ,sau cultura generala "?,sau altceva pentru topicuri precum religie ,paranormal , mai era unul cu literatura...
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
Publicitate
Publicitate
Punisher
MW Addicted
4594 mesaje
din 31/07/2007
45 aprecieri
10 iunie 2008, 13:40:55 • actualizat 10 iunie 2008, 13:41:20 (1 ori)
bilioane? e tradus din billions? :lol:

http://www.google.com/moon/ o aplicatie :cool:
Device : Samsung Galaxy S6 Edge
Rom : Stock 7.0
clau
MW Addicted
1951 mesaje
din 18/06/2007
4 aprecieri
10 iunie 2008, 13:48:03
Cateva in formatii despre anatomie pentru cei care nu sunt familiarizati cu acest termen.

Astronomia, (din limba greacă, άστρον astron: stea, νόμος nomos: lege) este știința care studiază legile ce guvernează cosmosul, adică corpurile cerești și evenimentele ce au loc dincolo de atmosfera terestră cum ar fi stelele, planetele, cometele, galaxiile sau radiațiile cosmice de fond. La fel, studiază forma și formarea universului. Cei care studiază astronomia se numesc astronomi.

Astronomia este una dintre cele mai vechi științe datând încă din perioada Greciei Antice. În secolul al VII-lea în Anglia astronomii se foloseau de poziția stelelor în navigație.( vezi istoria astronomiei).

În perioada contemporană, aproape toți astronomii au cunoștințe solide de fizică iar rezultatele observațiilor sunt puse în context astrofizic, astfel încât astronomia și astrofizica au dobândit definiții foarte apropiate.

Astronomia nu trebuie confundată cu astrologia, o pseudoștiință care încearcă să prezică destinul persoanelor pe baza traiectoriilor unor obiecte cerești.

În Grecia Antică, ca și în alte civilizații antice, astronomia conținea în mare parte astrometrie, calculând pozițiile stelelor și ale planetelor pe cer. Mai târziu, Kepler și Newton au publicat lucrări despre mecanica cerească, descriind matematic mișcarea corpurilor din sistemul solar și interacțiunea lor sub acțiunea gravitației. Astronomii moderni se folosesc de aceste principii, iar cu ajutorul telescoapelor, spectrografelor, calculatoarelor, observatoarelor astronomice, le este mai ușor de înțeles natura fizică a acestor obiecte cerești.

Ramuri ale astronomiei

Astronomia este foarte vastă și de aceea astronomii se specializează în anumite ramuri ale astronomiei. De exemplu disciplina care studiază sistemul solar nu este aceeași cu disciplina care studiază stelele, iar cei care studiază Galaxia noastră(Calea Lactee), nu se folosesc de aceleași tehnici pe care le folosesc cei care studiază alte galaxii.

* Astrometrie- studiază poziția și distanța obiectelor cerești.
* Astrofizică- studiază fizica universului ( luminozitate, densitate, temperatură, compoziție chimică).
* Cosmologie- studiază originea și evoluția universului la scară largă.
* Formarea galaxiilor și evoluția lor- studiază formarea și evoluția galaxiilor.
* Astronomie galactică- studiază structura și compoziția galaxiei noastre și a altor galaxii.
* Astronomie extragalactică- studiază obiectele (în special galaxiile) din afara galaxiei noastre.
* Astronomie stelară- se ocupă cu studiul stelelor.
* Evoluția stelară- studiază evoluția stelelor de la formare până la stingere.
* Formarea stelelor- studiază procesul și condițiile în care s-au format stelele (exoplanete).
* Planetologie- studiază planetele din sistemul nostru solar și le compară cu sistemele planetare descoperite în ultimii ani în jurul altor stele.
* Astrobiologie- studiază evoluția sistemelor biologice în Univers

Alte discipline care pot fi considerate ramuri ale astronomiei:

* Archaestronomie
* Astrochimie
* Astrosociobiologie
* Astrofilozofie
autor subiect #4
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
10 iunie 2008, 13:48:14
aaa... miliarde.  :D n-am fost atent  :D

cum se presupune ca ar arata...

http://stardate.org/images/gallery/iotw_20080604.jpg
Usually I should post my phone name, PC config here... but IT'S NOT ABOUT THE HARDWARE ANYMORE. May you live in interesting times!
TIME is the greatest gift of all. "Waste" your time wisely.Don't waste your time with someone who doesn't have it to spend it with you
clau
MW Addicted
1951 mesaje
din 18/06/2007
4 aprecieri
10 iunie 2008, 13:50:08 • actualizat 10 iunie 2008, 13:52:43 (1 ori)
Ce este calea lactee?

Calea Lactee (din latină Via Lactea, sau greacă Γαλαξίας (Galaxias)), este galaxia gazdă a sistemului nostru solar și a altor aproximativ 200 miliarde de stele cu planetele lor și peste 1000 nebuloase. Toate obiectele din galaxie orbitează în jurul centrului de greutate al galaxiei numit și centru galactic.

Calea Lactee este un gigant, având o masă de circa 750-1000 miliarde ori mai mare decât a Soarelui și un diametru de aproximativ 100.000 ani-lumină.

PS: Bun topic @cint
autor subiect #6
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
10 iunie 2008, 14:08:15
mda,asa am zis si eu...faca nu invata lumea de la scoala din manuale ...macar sa mai invete de pe forum :lol:

Revenind...Calea Lactee e galaxia noastra.
Insa in calea lactee ,noi ne aflam in sistemul solar care arata astfel:

http://universul.uv.ro/images/totsistemsolar.gif
Clasificarea corpurilor cosmice din sistemul nostru solar este o problema ce a dat nastere la mici controverse. In mod traditional, sistemul solar este impartit in planete (corpuri mari ce orbiteaza in jurul Soarelui), satelitii acestora (corpuri mai mici ce orbiteaza in jurul planetelor), asteroizi (corpuri mici ce orbiteaza in jurul Soarelui) si cometele (corpuri mici de gheata cu orbite ciudate). Din "pacate", sistemul solar s-a dovedit a fi mult mai complex:

-sunt cativa sateliti mai mari decat Pluto si doi mai mari decat Mercur;
-sunt cativa sateliti ce au fost probabil asteroizi;
-"coada" cometelor devine cateodata inexistenta ce face imposibila deosebirea acestora de asteroizi.

Contextul galactic :

În cadrul galaxiei noastre, Calea Lactee, sistemul solar se află pe unul din brațele exterioare, numit Brațul Orion sau "pintenul local", într-o regiune cu o densitate de materie relativ mică, lucru care se presupune că a avut efecte benefice asupra posibilității apariției vieții pe Pământ. Soarele împreună cu întregul sistem solar se află într-o mișcare de revoluție în jurul centrului galaxiei, aflat la o distanță de 25.000 - 28.000 ani-lumină (aproximativ jumătate din raza galaxiei), cu o perioadă de revoluție de aproximativ 225-250 milioane de ani (anul galactic al sistemului solar). Viteza de deplasare pe această orbită circulară este de aproximativ 220 km/s, iar direcția este orientată spre poziția actuală a stelei Vega.

În imediata apropiere se află sistemul de trei stele Alfa Centauri (din constelația Centaurus), compus dintr-o pereche de stele (Alfa Centauri A și B) asemănătoare Soarelui, în jurul cărora gravitează la o distanță de 0,2 ani-lumină pitica roșie Alfa Centauri C, de o luminozitate relativ mică. Aceasta din urmă este steaua cea mai apropiată de Soare, la o distanță de 4,24 ani-lumină, motiv pentru care mai este numită "Proxima Centauri". În continuare în ordinea distanței se găsesc:
Steaua lui Bernard: 6 ani-lumină
Wolf 359: 7,8 ani-lumină
Lalande 21185: 8,3 ani-lumină
Sirius: 8,6 ani-lumină
UV Ceti: 8,7 ani-lumină
Ross 154: 9,7 ani-lumină.

http://aira.astro.ro/2004/Venus2/Inclinare.jpg

Vedere sectionala a structurii interne a planetelor

http://aira.astro.ro/2004/Venus2/Sectiune.gif
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Windows CE
10 iunie 2008, 15:23:38 • actualizat 10 iunie 2008, 15:32:20 (1 ori)
Cint,o rugaminte : redimensioneaza imaginile inainte de a le posta...pagina se incarca greu in xhtml,chiar si pe hsdpa.
Cele mai multe din ce ati mentionat aici chiar se invata la scoala ( asta pentru cine e interesat de geografia generala). Vara asta as vrea sa-mi iau un telescop...cu 7 milioane iti iei unul chiar si cu putere 200x si cu filtre de aberatie cromatica. Acum am o luneta veche (1978) cu care pot insa vedea craterele de pe luna destul de bine ( se vad chiar si "craterele din cratere")...i-am ciobit insa o lentila si acuma se vede neclar pe o parte din obiectiv.
Ce mi-ar placea mie :
#sharemobile/download.php?id=177268
Desi este un telescop mai de incepatori, la pretul care il are (vreo 200 euro) e foarte dotat.
autor subiect #8
Cint
好人礼服黑色
15174 mesaje
din 05/10/2005
60 aprecieri
10 iunie 2008, 16:16:20
luneta e varza... am si eu o d-aia dar nu poti sa zici ca e calitate.

Pai la scoala se poate invata cam tot ce vrei,numai tu sa vrei sa inveti :lol:

daca nu iti convine nu mai intra,eu intru cu edge si tot nu ma plangeam decat pe topicul "poze facute cu telefoanele noastre" unde punea lumea poze de 3mp full
Alecs
MW Addicted
3348 mesaje
din 27/04/2007
14 aprecieri
Windows CE
10 iunie 2008, 16:34:27
Eu am zis "o rugaminte" nu ti-am dat cu bata-n cap ca sa raspunzi asa in sictir. Asa ca stai linistit,n-o sa mai intru
clau
MW Addicted
1951 mesaje
din 18/06/2007
4 aprecieri
10 iunie 2008, 16:37:23
Reprezentrarea grafica a gaurilor negre

http://library.thinkquest.org/C005500/data/sualpdsa.gif

Gaurile Negre : Uneori nucleul supernovelor se prabuseste cu o forta atat de mare incat materia dispare complet. Ce ramane este doar un spatiu cu gravitatie imensa. Puterea ei este atat de mare incat nimic nu-i poate scapa, nici razele de lumina. Aceste spatii se numesc Gauri Negre.

Din cauza naturii lor, gaurile negre nu sunt vizibile, dar astronomii cred ca au reusit sa localizeze cateva exemplare. Se cauta stele duble sau multiple cu emisii puternice de radiatii X (Roentgen). Se presupune ca materia se scurge din stea in gaura neagra pe o orbita in forma de spirala. Fenomenul s-a detectat de exemplu in constelatia Cygnus (Lebada), care poarta numele de Cyghus X-1...
Bandrei
MW Addicted
924 mesaje
din 11/03/2006
11 aprecieri
10 iunie 2008, 17:46:36 • actualizat 10 iunie 2008, 17:47:16 (1 ori)
2D nd 3D views of the sky from any location on earth or positioned anywhere in the solar system, for any date and time.
9110 stars from the Brightstar catalog.
Constellations.
Solar system bodies.
Messier and Caldwell Objects
Display of orbital paths for inner solar system bodies showing daily positions for one year centered on current date.
Manual or automatic control of star magnitudes. Simple control over which objects to display. Overall, these features give great control of visual clutter given the limited screen real estate on the Smartphone.
Black, white, and red star chart colors for normal, bright, and night viewing conditions, respectively.
Chart can be rotated and also flipped along the North - South axis. This allows the either overhead (East and West reversed) or non-overhead (East and West normal) viewing.
Polar grid with hour angle and declination labels.
Zenith grid.
Search and scroll to constellation, body, star, or Messier / Caldwell objects.
User location set by city selection, or by entering Latitude and Longitude.
Star data is from the Bright Star Catalog (5th Revised Edition), comprising the 9110 brightest stars using J2000 equatorial positions and the International Celestial Reference Frame (ICRF). Corrections are performed for proper motions and parallax.
Planet ephemeris data from Jet Propulsion Laboratory using the DE405 database. DE405 is JPL's latest planetary ephemeris with correction for both nutations and librations. DE405 uses the J2000 International Celestial Reference Frame (ICRF). The portion of this database provided with Pocket Stars covers the years CE 2000 to CE 2020. Other ephemeris date ranges are available for download here.
Core positional calculation routines based on "Novas" (Naval Observatory Vector #/file.php?id=177336 APLICATIE DE VAZUT CONSTELATIILE PLANETELE ETC.
In vin e puterea,in bere e sanatatea,in cognac e distinctia...(iar in apa sunt microbii!)
clau
MW Addicted
1951 mesaje
din 18/06/2007
4 aprecieri
10 iunie 2008, 21:36:18
Cate ceva despre galaxii:

http://library.thinkquest.org/C005500/data/eliptica.gif
Galaxia uriasa eliptica M87. Este aproape lipsita de gaze sau praf.

http://library.thinkquest.org/C005500/data/gpalarie.gif
Palaria Sombrero M104 este o galaxie in spirala. Contine cantitati mici de gaze sau praf.

http://library.thinkquest.org/C005500/data/gregulata.gif
Galaxia tip spirala regulata. Bratele spiralei strans infasurate o fac asemanatoare cu galaxia noastra

http://library.thinkquest.org/C005500/data/gspeciala.gif
Galaxia tip "spirala speciala". Sub efectul gravitatiei galaxiile se pot deforma.

Am tot vazut pe aici aplicatii pentru telefoane in legatura cu astronomia.Ceva pentru s60 3rd nu este?
Geeo
MW Addicted
1352 mesaje
din 29/01/2006
11 iunie 2008, 01:42:08
si suprafata planetei Marte este interesanta http://www.google.com/mars/ :type:
clau
MW Addicted
1951 mesaje
din 18/06/2007
4 aprecieri
11 iunie 2008, 10:58:21
Stelele

O stea este o sfera masiva de gaz incandescend de forma si marime aproximativ constanta. Ea este caracterizata printr-o stare de echilibru intre forta de atractie gravitationala, miscare haotica a atomilor de gaz si presiunea radiatiilor indreptata spre exterior.

Stelele pot fi de multe tipuri. Aparitia si stingerea lor se masoara in milioane de ani. Soarele nostru are circa 5 miliarde de ani. Soarele este o stea singulara, dar exista stele duble, triple sau multiple.
http://library.thinkquest.org/C005500/data/stel.gif

Cele mai mari stele se numesc super-uriase.Super-uriasele au densitati foarte reduse. Apoi urmeaza stelele care au diametrul de 10 sau 100 de ori mai mare decat cel al Soarelui. Majorita- tea stelelor vizibile sunt de categorie mijlocie (Soarele). Acestea se mai numesc stele de serie principala. Cele mai mici stele din seria principala sunt piticii rosii. A doua categorie este reprezentata de piticii albi ce nu fac parte din seria principala. Ei sunt de marimea Pamantului si au lumini foarte palide. Densitatea lor este extrem de mare.

Fiecare stea isi incepe viata ca nor de praf si hidrogen. La origine, acum aproximativ 5 miliarde de ani, era un nor de gaz si de praf. Acesta s-a condensat, luand treptat forma unui disc, care se invartea in jurul axei sale. In centru, in regiunea cea mai calda Sorele s-a aprins.
Publicitate
Publicitate
McMaster
MW Addicted
4227 mesaje
din 01/07/2005
Opera Mini
11 iunie 2008, 21:34:38
Si eu sunt pasionat de astronomie, cand eram mai mic am citit zeci de carti despre acest subiect.Stiu sa recunosc cateva constelatii, plus ca am vazut cu ochii mei petele negre de pe soare..
Înapoi la Free zone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 13 ani
Cint
好人礼服黑色
Ultimul acum 9 ani
Copos
MW Lurker
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 27% ⋅ 35
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 131 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.085⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!