Camere Foto

7 664 vizualizări
453 răspunsuri
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 10:36:44
vai nu se poate,..tu esti frate cu prostu de @smecheru... :) unele din ele sunt scoase cu dslr.
nu eu am facut poza cu copkilu...pampalaule
 :D
si nu am pus-o ca sa-ti dai tu cu parerea daca e deosebita sau nu...ci ma refer la calitatea pozei.
Fa tu poze cu aparatu ala destept al tau..si punele aici nemodificate sa vedem de ce esti tu in stare.
vai ,m-am saturat de copki prosti ca tine.
Client orange
Publicitate
Publicitate
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
20 iunie 2011, 10:48:11
Intelege si tu ca e o diferenta de la cer la pamant intre Poza si Fotografie.

Aparatul tau e bun pentru snapshot-uri si nici nu iti trebuie mai mult.

De partea cealalta, trebuie sa intelegeti ca nu toata lumea vrea/stie/area placerea sa foloseasca un dslr, iar un dslr este "fix pix" daca il folosesti ca un point&shoot. Sunt categorii diferite de device-uri, categorii diferite de utilizatori si categorii diferite de produse finite.

Pentru marea majoritate, daca poza este clara si mare este suficient pentru ca asta vor - o poza clara si mare.
Cu ceilalti este o alta poveste care nu are rost sa fie dezvoltata acum si aici.

In concluzie, un DSLR nu este de fiecare data cea mai buna alegere!
uzzi
MW Veteran
610 mesaje
din 10/01/2006
10% warn
Symbian
20 iunie 2011, 11:52:07 • actualizat 20 iunie 2011, 11:52:48 (1 ori)
Marian22 18-06-2011 08:38:07
Ma enerveaza la culme ca ma tin bateriile maxim 2 minute.
Lol,pai i-ati baterii reincarcabile,cu alea nu o sa ai probleme garantat
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
20 iunie 2011, 12:57:04
Iti recomand acumulatori MAHA Imedion sau Powerex.
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 13:04:35 • actualizat 20 iunie 2011, 13:15:14 (3 ori)
Blandu 20-06-2011 10:48:11
Intelege si tu ca e o diferenta de la cer la pamant intre Poza si Fotografie.

Aparatul tau e bun pentru snapshot-uri si nici nu iti trebuie mai mult.

De partea cealalta, trebuie sa intelegeti ca nu toata lumea vrea/stie/area placerea sa foloseasca un dslr, iar un dslr este "fix pix" daca il folosesti ca un point&shoot. Sunt categorii diferite de device-uri, categorii diferite de utilizatori si categorii diferite de produse finite.

Pentru marea majoritate, daca poza este clara si mare este suficient pentru ca asta vor - o poza clara si mare.
Cu ceilalti este o alta poveste care nu are rost sa fie dezvoltata acum si aici.

In concluzie, un DSLR nu este de fiecare data cea mai buna alegere!
nu contrazic pe nimeni...de asta vreau sa invat mai multe despre aparat....si fotgrafie...
eu cand am intrebat de poze..ma refeream daca e ceva de aparat..in sine...acum ca nu am prins eu poziti in care sa arate a fotgrafie(arta) ..am timp si de asa ceva...Am auzit .de la multi forografi de meserie..se pot face fotografii(arta) si cu compacte,ochi sa ai!!

Puneti si voi niste carde sa vad si eu diferenta intre fotgrafii si poze...
Client orange
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
20 iunie 2011, 13:16:35 • actualizat 20 iunie 2011, 13:25:35 (2 ori)
Referitor la asta, am mai spus pe forum, ca nu aparatul te face fotograf. Aparatul de face un fotograf mai bun. Au fost expozitti premiate si apreciate de fotografie facuta cu aparate sub 100E.

Nasol la compacte e faptul ca au senzorul mic ceea ce duce la zgomot de imagine mare si la degradarea imaginii, nu au stabilitate iar optica este destul de nasoala. Mai nou sunt compacte cu setari full manual si cu posibilitatea de a trage raw (necomprimat).

Tu cauta sa inveti regulile de baza ca sa le poti incalca, obisnuieste-te cu setarile si influenta acestora si daca te prinde fenomenul pregateste-te sa scoti bani multi din buzunar!

PS: daca iti critica cineva fotografiile, cere informatii ca sa poti indrepta greselile nu sari in capul lor ca nu ai nimic de castigat. O parte dintre cei care le critica, chiar daca sunt acizi si aduc acuze dure la opera ta, stiu despre ce vorbesc si e un plus daca le ceri si le asculti sfaturile.
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 13:24:31 • actualizat 20 iunie 2011, 13:30:30 (2 ori)
insfarsit un raspuns corect..
fenomenu m-a cam prins :)
Ma intereseaza sa0mi spuna cineva daca am facut bine focusu la poza aceea cu nuci.

PS>..eu inteleg sa-mi critice cineva pozele..dar in acelasi timp sa si argumenteze..nu numai sa o faca in bascalie.

e usor sa arestezi pe cineva ...si dupa cateva luni de puscarie sa0i spui ca-i nevinovat.si sa scape doar cu scuze.
Client orange
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
20 iunie 2011, 16:09:28
cypryan 20-06-2011 13:24:31
Ma intereseaza sa0mi spuna cineva daca am facut bine focusu la poza aceea cu nuci.
Nu este chiar reusit focusul. Este undeva pe conturul lor, chiar un pic mai in spate si da o senzatie ciudata pentru ca partea din fata a nucilor este un pic blurata.

Si poza in sine are cateva probleme. Nu stiu daca este numai din cauza aparatului sau si scriptul de pe imageshak mai comprima pozele, dar are prea mult sharpen si in zonele de contrast incepe sa se rupa. Daca asa a iesit din aparat poti incerca din setari sa scazi sharpen si contrast sau daca iti permite sa faci raw (o sa trebuiasca sa folosesti un soft special pentru corectie si export).

Ai mai putea sa faci toate pozele la iso 100 chiar daca in conditii mai vitrege de iluminat nu o sa poti sa faci poze fara blit. Asta o sa elimine o mare parte din zgomotul de imagine care este inevitabil la dimensiunea senzorului si numarul de pixeli ingramadit pe el.

Incadrarea nu e rea dar (e o chestie ce se intampla la toata lumea la inceput) cauta sa nu exagerezi cu regula treimiilor. Nu este batuta in cuie si uneori e mai bine sa o incalci. Cand, o sa iti dai seama in timp.
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 18:07:19 • actualizat 20 iunie 2011, 18:19:30 (2 ori)
ok...deja inteleg ceva...defapt din greseli invat eu mai repede si mai bine... :)
La aparat iso e intre 80 si 1600...chestia asta cu iso e treaba grea...una vad pe ecranu aparatului,altfel vad pe ecranu de laptop,altfel vad pe tub la televizor,altfel vad pe hartie ...dar cel mai bine se vede pe hartie dupa parerea mea, pacat ca nu am laboratoru in casa sa fac comparati si teste :)

Cel mai mult ma enerveaza la aceasta poza ///acele pete albe printre copaci ..in care trebuia sa arate ca e cer senin, m-am concetrat pe focus la nuci ..si am nu am bagat in seama acele pete urate :) in cazu asta ce trebuia sa fac.?
Cazuri de astea am vazut in multe poze ,chiar facute cu aparate perfomante si de profesionisti.de ce nu apare pur si simplu ceru albastru.

Sa spunem daca ai putea sa editezi poza ..ti-e cum ti-ar iesi sa para cat de cat a poza?
Client orange
Claudiu21
Doctor
1461 mesaje
din 08/11/2005
6 aprecieri
50% warn
20 iunie 2011, 19:40:10
Roaga-l pe blandu sa-ti explice ce e aia expunere.De asta cerul nu iesa albastru (referitor la poza aia de rahat cu nucile)
.nucile nu-s focalizate bine, incadrarea nu e cea mai buna (dupa cum a spus si blandul regula treimilor se incalca, ideea e sa fii constient cand faci asta) , senzorul nu percepe lumina asa cum o percepi tu in realitate, trebuie sa ti cont de iso, diafragma, expunere daca vrei ceva bun, pt. ca daca lasi totul la mana aparatului va iesi un semi-caca maca.Iar criticile mele vin la ideile si vacabularul tau lipsit de imaginatie si logica nicidecum la tine pt ca nu-mi bat capu` cu tine
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 19:46:23 • actualizat 20 iunie 2011, 19:47:00 (1 ori)
sti tu ce e aia critica...caca ce esti
\esti batut in cap, as prefera sa am o discutie cu tine fata-in fata..sa-ti scot gesturile astea de porc.
Scoate tu niste poze de fotgraf,sa te vad pe tine.
esti mic ..si te rog nu-ti mai bate capu cu mine..du-te la mamica ta si stai in brate.hai pa.nu te mai baga in seama cu mine.
Client orange
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
Android 2.3.3
20 iunie 2011, 19:53:26 • actualizat 20 iunie 2011, 20:08:27 (2 ori)
Nu mai ai ce sa corectezi la ea. In locurile albe nu mai exista informatie. Este arsa. S-ar putea inlocui cerul dar deja intram in manipulari si nu are rost.
S-a intamplat chestia respectiva deoarece senzorul foto la fel ca si display-urile nu sunt capabile sa inregistreze o gama foarte larga de luminozitate. Cand ai facut poza, aparatul si-a reglat luminozitatea (expunerea) pentru subiectul pe care ai incercat sa focalizezi. Acolo fiind mai putina lumina a trebuit sa ridice expunerea si astfel, cerul care era cu mult mai luminos, a fost ars (blown out). Se intampla foarte des si pe orice aparat pentru ca tehnologia actuala nu permite captarea unei game atat de largi de lumina.
Pentru a compensa acest fapt s-a nascut fotografia HDR (high dinamic range) care consta in suprapunerea a 2 sau mai multor fotografii cu expunere diferita. Practic pui aparatul pe trepied si tragi de obicei 3 cadre cu expunere de la mic la mare (-1, 0, 1) in fct de situatie. Se foloseste un soft special (ex Photoshop) si se suprapun cadrele obtinand astfel o imagine ce contine mult mai multi biti de culoare (32 per chanel) si poti obtine mult detaliu si in shadows si in highlights.
Poti sa testezi asta mergand afara cand e cerul senin si focalizand odata pe sol (dar sa cuprinzi si cerul) si odata pe cer (dar sa prinzi si solul). O sa observi ca in primul caz o sa se lumineze foarte tare cerul iar in al 2-lea caz o sa se intunece solul. Daca din astea 2 cadre suprapuse ai pastra solul din primul caz si cerul din al 2-lea caz ai obtine un hdr natural. HDR mai este folosit si pentru a obtine efectula ala un pic de desen cu un detaliu exagerat in umbre si lumini dar se poate folosi foarte bine pentru a obtine o poza naturala asa cum ai vazut-o tu la locul cu pricina.

Uite un hdr exagerat:

http://www.digitalcameratracker.com/wp-content/uploads/2006/10/hdr-truck.jpg

Uite si una facuta de mine care combina si panorama si hdr:

#sharemobile/data/share/8/muru_panorama_hdr_web.jpg

In fine, daca ar fi sa o mai fac pe asta odata as face-o un pic diferit incepand de la deschiderea difragmei pana la expuneri dar nu e chiar asa de rea.

Deci din cauza asta ti-a ars cerul si nu aveai ce sa ii faci. Ori cerul ars ori nucuile negre. :)

PS: Nu te mai certa cu lumea. Asculta si sfaturile lui Claudiu ca nu e arogant degeaba. Stie ce vorbeste!
Claudiu21
Doctor
1461 mesaje
din 08/11/2005
6 aprecieri
50% warn
20 iunie 2011, 20:22:16
@Blandu degeaba te chinui sa-i explici prostului cum sta cu braketingul si expunerile atat timp cat aparatul si puterea de intelegere sunt limitate intr-o treapta inferioara care da cu minus; trecand peste neajunsul asta, eu am reusit sa fac niste HDR-uri dragute fara sa fiu nevoit sa trag 3 cadre, folosind un iso scazut, subexpunand usor si tragand in raw.Am aici un exemplu de saptamana trecuta facuta unui pusti drag mie, care e putin noisy
http://img38.imagefra.me/s56k/kllaus/1e2o_7bf_u6ysv.jpg
cypryan
MW Addicted
6347 mesaje
din 01/01/2006
56 aprecieri
20 iunie 2011, 20:26:42 • actualizat 20 iunie 2011, 20:40:05 (3 ori)
@Blandu e vb de functia Bracketing ..o am pe aparat/imi scoate trei poziti cu luminozitate diferita.in functie de cum setez eu..de la -1 la 1 EV
si mai am si functia manuala de expunere, probabil trebuia cumva sa umblu la el..in acea poza.
si sa spunem ca as reusi sa fac hdr ..cum le suprapun.(probabil cu photoshop).si asta e ultima intrebare.pana le invat..sa nu crezi ca nu vad defectele in pozele mele.
in rest ma interesez pe google.

In legatura cu bazaitura de Claudiu,,stie pe naiba.se da rotund de parca l-a luat pe Dzeu de picior..nu am ce dicuta cu oameni de astia.

PS MAh proasta-i mata ,imbecil ..daca ma afirmi ceva despre mine te caut si te gasesc eu obositu-le.
Client orange
Publicitate
Publicitate
Blandu
Art Director
6160 mesaje
din 25/08/2005
16 aprecieri
20 iunie 2011, 20:30:59
Dap! E faina!
Avantajul Canon - 14bits/chanel in RAW si probabil ISO 50.

Din pacate nu pot incerca efectul cu aparatul de la munca. Trage RAW in 10 bits si nu scade sub ISO100. Culmea e ca si la ISO100 daca nu e lumina buna scoate ceva zgomot de imagine. :(
Înapoi la Gadgets
Topicuri similare
TABela
acum 8 ani
1
126 vizualizări
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
Hei! Pentru a putea interacționa cu comunitatea Mobilewave trebuie să ai un cont (care e gratuit) și să fii autentificat.
Inițiator acum 13 ani
3dWARd
MW Addicted
Ultimul acum 3 ani
TABela
MW Addicted
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!
  • Arăta mai bine înainte.. 26% ⋅ 34
  • E frumos dar nu prea 24% ⋅ 31
  • Laser frate! 50% ⋅ 65
Au votat 130 utilizatori
^
Mobilewave.ro logo
MobileWave.ro 2005-2014
© MW v1.0a PhoeniX
0.022⋅4⋅6
Portalul tău de telefoane mobile!